czwartek, 10 lipca 2025

451 stopni Fahrenheita - Tim Hamilton, Ray Bradbury

W 2018 roku miałem okazję przeczytać książkę 451 stopni Fahrenheita Ray'a Bradbury'ego, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jak zobaczyłem, że wydawnictwo Rebis wyda komiks na podstawie tej powieści, to wiedziałem, że koniecznie muszę go przeczytać!

Przyjemnie było palić. Szczególną przyjemność sprawiało patrzenie, jak ogień pożera wszystko, jak wszystko czernieje i się zmienia. Totalitarne państwo, w którym żyje Guy Montag, nie znosi niezależności i swobody myślenia, a on robi wszystko, by jego bezwzględna machina działała sprawnie. W tym absurdalnym świecie straż pożarna nie gasi pożarów, lecz je wznieca, a Montag z pasją oddaje się niszczeniu największego zagrożenia dla opresyjnego systemu – książek. Pewnego dnia jednak w tej doskonałej maszynie coś się zacina... 

sobota, 5 lipca 2025

Zapowiedzi lipiec 2025

W lipcu mamy małe spowolnienie w ilości wydawanych premier, ale z pewnością jest na co czekać. Pojawi się kolejna adaptacja opowiadania o Wiedźminie, trzy tytuły z serii Wymiary - Miasto permutacji, Dzieci ruiny, Zima Helikonii, jedna pozycja z serii Wehikuł czasu - Filmowy wehikuł czasu, kolejny komiks z serii Świat mitów, tym razem o Atenie, a także komiksowa adaptacja Wojny i pokoju Tołstoja.  

Wiedźmin. Adaptacje opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Kraniec świata - Egmont - 16 lipca

Diablo zabawna historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, oparta na opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego.  Geralt i Jaskier podróżują w odległe rejonu Kontynentu, ku krańcowi znanego świata. Ten pierwszy szuka zleceń, a ten drugi inspiracji do swoich ballad. Lokalna ludność snuje historie o morach i żywiołakach, ale to tylko bajki i przesądy, bez krzty prawdy. Geralt powoli traci nadzieję, że znajdzie się tu dla niego jakaś praca. Wtedy jednak wiedźmina i barda zaczepia mężczyzna, który twierdzi, że w okolicy grasuje diabeł. Wieśniacy chcą wynająć Geralta, żeby rozprawił się ze stworem. Jest tylko jeden warunek – diabła nie wolno zabić. Geralta martwi jednak nie tyle kwestia bezkrwawego załatwienia sprawy, ile fakt, że diabły nie istnieją, do diabła! 

 

poniedziałek, 30 czerwca 2025

Podsumowanie czerwca 2025

W czerwcu udało się przeczytać 2 książki oraz 1 komiks a w ostatnim dniu zacząć kolejną pozycję, ale to już będzie tytuł na lipiec. Przeczytane w czerwcu:

  1. Wszystko jest iluzją - Henry Kuttner - 8/10
  2. Nowa wiosna - Robert Jordan - 6/10
  3. 451 stopni Fahrenheita - Tim Hamilton, Ray Bradbury - recenzja wkrótce

czwartek, 26 czerwca 2025

Nowa wiosna - Robert Jordan

Po skończeniu całego cyklu Koło Czasu byłem bardzo ciekawy prequelu całej serii, czyli Nowej wiosny. Na szczęście na wznowienie nie trzeba było długo czekać.

Od trzech dni wokół zaśnieżonego wspaniałego miasta Tar Valon toczy się krwawa bitwa. Na zboczach Smoczej Góry, szczytu, który góruje nad miastem, rodzi się dziecko, które zgodnie z proroctwami ma zbawić świat. Chłopca trzeba odnaleźć, zanim siłom Cienia uda się go dopaść i zabić. Wkrótce przecinają się ścieżki Moiraine Damodred, młodej Przyjętej, która ma zostać pełną Aes Sedai, oraz Lana Mandragorana, żołnierza walczącego w bitwie. Los zwiąże tych dwoje na zawsze, jednak ich droga wypełniona będzie rozlicznymi niebezpieczeństwami. Zarówno Moiraine, z królewskiej dynastii Cairhien, jak i Lan, uważany za niekoronowanego władcę jakoby wymarłego już narodu, odkrywają, że ich życiu zagraża spisek ze strony sił poszukujących dziecka. Tymczasem pieczęcie skuwające Czarnego słabną z każdym dniem...

niedziela, 15 czerwca 2025

Wszystko jest iluzją - Henry Kuttner

Cieszę się, że wśród tytułów z serii Wehikuł czasu pojawiły się opowiadania Kuttnera, które bardzo przypadły mi do gustu i z niecierpliwością czekałem na drugi tom. 

Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy kolejny niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in, zebrane po raz pierwszy w jednym tomie wszystkie opowiadania o Hogbenach, wywodzącej się z Atlantydy rodzinie amerykańskich mutantów, Oprócz tego znajdziemy tu tajemniczego Twonka, szaloną wyprawę w świat gnomów, przestrogę przed mieszaniem się w sprawy magicznych sublokatorów oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Kuttner zachwyca pomysłami, w których błyskotliwie łączą się humor, refleksja i wyobraźnia. 

sobota, 7 czerwca 2025

Zapowiedzi czerwiec 2025

W czerwcu mamy prawdziwy wysyp nowości. Pojawi się m.in. komiksowa adaptacja 451 stopni Fahrenheita, kolejne tom z serii: Artefakty, Uczta Wyobraźni i Wehikuł czasu, Nowa wiosna Jordana, oba tomy Ksiąg krwi Barkera, 6 tom Historii Śródziemia, Navola Bacigakupiego i wiele więcej.

 

451 stopni Fahrenheita - Ray Bradbury, Tim Hamilton - Rebis - 3 czerwca

Totalitarne państwo, w którym żyje Guy Montag, nie znosi niezależności i swobody myślenia, a on robi wszystko, by jego bezwzględna machina działała sprawnie. W tym absurdalnym świecie straż pożarna nie gasi pożarów, lecz je wznieca, a Montag z pasją oddaje się niszczeniu największego zagrożenia dla opresyjnego systemu – książek. Pewnego dnia jednak w tej doskonałej maszynie coś się zacina... Tim Hamilton po mistrzowsku odmalował dystopijną przyszłość z powieści Raya Bradbury’ego i w zniewalający sposób ukazał przebudzenie głównego bohatera z bezrefleksyjnego życia ku wolności, jaką dają filozofia i literatura.

 

niedziela, 1 czerwca 2025

Podsumowanie maja 2025

W maju przeczytałem raptem jedną książkę - Miecz Kaigenu, ale jestem już za połową pierwszego tomu Wiatru i prawdy Sandersona. 

  1. Miecz Kaigenu - M.L. Wang - 7/10

O Mieczu Kaigenu słyszałem wiele dobrego i od dawna miałem tę książkę na półce. W końcu postanowiłem po nią sięgnąć i ogólnie jest to dobra pozycja. Miałem jednak wrażenie, jakby to był wstęp do większych wydarzeń, że o wielu historiach bohaterka planuje jeszcze opowiedzieć, ale jest to zamknięta historia. Nie wiem, czy skuszę się na inne książki autorki, ale czas spędzony z Mieczem Kaigenu nie był czasem straconym.

piątek, 16 maja 2025

Zapowiedzi maj 2025

W maju prawdziwy urodzaj premier. Mnie zainteresowały m.in takie tytuły: Wiatr i prawda tom II, Złamany miecz Andersona, Bestiariusz chiński, wznowienie Tolkiena, czyli Pan Gawen i Zielony Rycerz, kolejne dwa Wehikuły czasu - Cień Hegemona i Lato Helikonii, drugi tom opowiadań Kuttnera a także dwa tytuły z Uczty Wyobraźni - Dziw i Gdzie zakopano topór.

Wiatr i prawda, tom II - Brandon Sanderson - Mag - 8 maja

Dalinar Kholin rzucił wyzwanie złemu bogu Odium, zaś uzgodniony przez nich pojedynek czempionów ma zadecydować o przyszłości Rosharu. Świetlistym Rycerzom zostało zaledwie dziesięć dni na przygotowania – a niespodziewane wstąpienie przebiegłego i bezwzględnego Taravangiana, który zajął miejsce poprzedniego Odium, wprowadziło chaos w ich planach. Na całym świecie trwają walki – Adolin walczy w Azirze, Sigzil i Venli na Strzaskanych Równinach, a Jasnah w Thaylenah. Były skrytobójca Szeth musi zaś oczyścić swoją ojczyznę, Shinovar, z mrocznych wpływów jednego z Niestworzonych. Towarzyszy mu Kaladin, którego czeka nowe wyzwanie – pomóc Szethowi pokonać własne demony...

 

poniedziałek, 12 maja 2025

Najazd z przeszłości - James P. Hogan

Najazd z przeszłości to kolejna interesująca pozycja z klasyki science ficion, która ukazała się w ramach serii Wehikuł czasu, choć nie jest pozbawiona pewnych mankamentów.

Rozdzierana wojnami i konfliktami Ziemia jest bliska zagłady. Aby ludzkość nie wyginęła, Północnoamerykańska Organizacja Eksploatacji Kosmosu we współpracy z Chińczykami i Japończykami wysyła sondę z zarodkami ludzi do układu Alfa Centauri. Po znalezieniu odpowiedniej planety dzieci mają się tam rozwinąć pod opieką wszechstronnych robotów i komputerów. Ziemianom mimo poważnych katastrof udaje się przetrwać wojnę światową. Dziesiątki lat później Stany Zjednoczone, rządzone przez juntę i potentatów przemysłowych, wysyłają zbrojną ekspedycję, aby podporządkować sobie kolonistów, którzy stworzyli na planecie Chiron przyjazne i nieznające podziałów społeczeństwo. Czy pokojowo nastawieni Chirończycy, którzy nie mają rządu, policji czy wojska, zdołają odeprzeć brutalny najazd z przeszłości?

sobota, 3 maja 2025

Podsumowanie kwietnia 2025

Cieszę się, że kwiecień za mną i różne żłobkowe choroby, które spowodowały, że nawet nie wiem, kiedy minęła mi Wielkanoc i na dodatek jest koniec weekendu majowego. W minionym miesiącu przeczytałem w sumie tylko 2 książki:

  1. Eskadra Do Gwiazd - Brandon Sanderson, Janci Patterson - 8/10
  2. Najazd z przeszłości - James P. Hogan - recenzja wkrótce

poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Eskadra Do Gwiazd - Brandon Sanderson, Janci Patterson

Dość niespodziewanie na polskim rynku pojawił się zbiór trzech nowelek ze świata Do Gwiazd Brandona Sandersona.

FM, pilotka eskadry Do Gwiazd, bada tajemnice technologii kosmicznych ślimaków zdolnych do teleportacji i staje się kluczową postacią w misji zrozumienia ich niezwykłych zdolności. Alanik, należąca do rasy UrDail, stara się zapobiec wojnie domowej na swojej ojczystej planecie i przekonać różne frakcje do walki ze Zwierzchnictwem. Jorgen, lider eskadry, odkrywa swoje szczególne powiązanie ze ślimakami, równocześnie nawiązując sojusze z obcymi rasami, które mogą zadecydować o losach ludzkości.

sobota, 12 kwietnia 2025

Zapowiedzi kwiecień 2025

W kwietniu czeka nas prawdziwy wysyp nowości. Pojawi się zbiór 3 historii z cyklu Do Gwiazd Sandersona, kolejne 2 tomy z serii Wymiary - Helikonia: Wiosna, Cień Endera, kilka interesujących komiksów, a także na następna pozycja z serii Wehikuł czasu, czyli Najazd z przeszłości.

 

Eskadra do gwiazd - Brandon Sanderson, Janci Patterson - Zysk i S-ka - 8 kwietnia

Bohaterowie dotarli do gwiazd, ale czy będą gotowi przynieść im wolność… Zbiór trzech minipowieści osadzonych w świecie cyklu Do Gwiazd, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z perspektywy bohaterów towarzyszących Spensie, rzucając nowe światło na ich rolę w walce z zagrożeniami ze strony galaktycznego Zwierzchnictwa. FM, pilotka eskadry Do Gwiazd, bada tajemnice technologii kosmicznych ślimaków zdolnych do teleportacji i staje się kluczową postacią w misji zrozumienia ich niezwykłych zdolności. Alanik, należąca do rasy UrDail, stara się zapobiec wojnie domowej na swojej ojczystej planecie i przekonać różne frakcje do walki ze Zwierzchnictwem. Jorgen, lider eskadry, odkrywa swoje szczególne powiązanie ze ślimakami, równocześnie nawiązując sojusze z obcymi rasami, które mogą zadecydować o losach ludzkości.

 

poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Podsumowanie marca 2025

Marzec upłynął mi nie wiadomo kiedy, głównie na zmaganiu się z infekcją żłobkową... Niemniej jednak przeczytałem 2 książki:

  1. Pan wojny - Bernard Cornwell - 9/10
  2. Czytelniku, nienawidzę cię - Henry Kuttner - 8/10

wtorek, 25 marca 2025

Czytelniku, nienawidzę cię - Henry Kuttner

Czytelniku, nienawidzę cię to pierwszy tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. Są tu m.in. wszystkie historie o genialnym (wyłącznie pod wpływem) wynalazcy Gallowayu Gallegherze i jego narcystycznym robocie, oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Podróżujący w czasie prawnicy mafii, własne zwłoki z przyszłości, porośnięci futrem obcy śniący o zawładnięciu Ziemią, to tylko niektóre z zabawnych, błyskotliwych pomysłów, którymi zachwyca nas Kuttner.

niedziela, 9 marca 2025

Zapowiedzi marzec 2025

W marcu mamy już znacznie więcej ciekawych premier. W najbliższych tygodniach pojawi się kolejny tytuł z serii Wehikuł czasu, czyli Czytelniku, nienawidzę cię!, wznowienie Suttree McCarthy'ego, Rozjemca w wersji jubileuszowej, komiksowa adaptacja Władcy Much, a także 2 tytuły z serii Wymiary, czyli Błękitny mars i Behemot.


Czytelniku, nienawidzę cię! - Henry Kuttner - Rebis - 11 marca

Czytelniku, nienawidzę cię to pierwszy tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in. wszystkie historie o genialnym (wyłącznie pod wpływem) wynalazcy Gallowayu Gallegherze i jego narcystycznym robocie, oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Podróżujący w czasie prawnicy mafii, własne zwłoki z przyszłości, porośnięci futrem obcy śniący o zawładnięciu Ziemią, to tylko niektóre z zabawnych, błyskotliwych pomysłów, którymi zachwyca nas Kuttner.

 

sobota, 1 marca 2025

Podsumowanie lutego 2025

Luty upłynął mi pod znakiem ostatnich przygód Uhtreda z serii Wojny wikingów - przeczytałem 11 i 12 tom, a 13-sty już niedługo skończę. 

  1. Wojna wilka - Bernard Cornwell - 8/10
  2. Miecz królów - Bernard Cornwell - 8/10

środa, 5 lutego 2025

... i ujrzeli człowieka - Michael Morcock [Przedpremierowo]

Od pierwszych zapowiedzi książka Moorcocka bardzo mnie zaintrygowała i była to zdecydowanie jedna z ciekawszych lektur ostatnich miesięcy. W pełni zasłużona Nagroda Nebuli w 1966 roku.

Karl Glogauer nie jest jak wszyscy. Od dzieciństwa fascynuje go Ukrzyżowanie, uczy się aramejskiego, a do tego ma poczucie, że żyje w obcym świecie. Szukając swego miejsca na ziemi, błądzi wśród sekt i różnych dziwaków. Aż w końcu poznaje wynalazcę wehikułu czasu i zgadza się zostać jego królikiem doświadczalnym… Skok do roku 28 n.e. omal nie kończy się dla Karla śmiercią. Większym wstrząsem jest jednak dla niego spotkanie z Jezusem.

poniedziałek, 3 lutego 2025

Podsumowanie stycznia 2025

W styczniu udało mi się przeczytać 3 książki, raptem tysiąc stron, ale może w lutym będzie lepiej. Przeczytane tytuły:

  1. Strażnik ognia - Bernard Cornwell - 7/10
  2. Teraz czekaj na zeszły rok - Philip K. Dick - 7/10
  3. ... i ujrzeli człowieka - Michael Moorcock - recenzja wkrótce

niedziela, 2 lutego 2025

Zapowiedzi luty 2025

W lutym, podobnie jak w styczniu, nie znalazłem zbyt wielu interesujących mnie zapowiedzi. Niemniej jednak jest kilka tytułów, na które czekam! W lutym możemy spodziewać się komiksowej adaptacji Przygód Guliwera a także Ostatniego Mohikanina, pojawi się też kolejny tytuł z serii Wehikuł czasu, pierwsza część 5 tomu Archiwum Burzowego Światła, czy następna powieść McCammona wydana nakładem wydawnictwa Vesper. 

Przygody Guliwera z Laputy do Japonii - Mandioca - 4 luty

Brawurowo narysowana adaptacja klasycznej powieści Jonathana Swifta! Tym razem Guliwer trafia do osobliwej krainy Laputa skąd znowu w fantastycznych okolicznościach próbuje czmychnąć do Japonii. Bertrand Galic i Paul Echegoyen zabrali się za jedną z najbardziej znanych opowieści literackich by ukazać ją w fantastyczny, wręcz baśniowy sposób. Pamiętać jednak należy, że Swift swoją powieść napisał jako satyrę na stosunki panujące w XVIII wiecznej Wielkiej Brytanii.

 

 

czwartek, 30 stycznia 2025

Teraz czekaj na zeszły rok - Philip K. Dick

Wydawnictwo Rebis w sam raz na początek 2025 roku przygotowało wznowienie kolejnej powieści Philipa K. Dicka: Teraz czekaj na zeszły rok, tradycyjnie w twardej oprawie z obwolutą i obrazem Wojciecha Siudmaka na okładce.

Doktor Eric Sweetscent ma mnóstwo problemów. Terra toczy niemożliwą do rozstrzygnięcia wojnę z owadopodobnymi rigami, a Kathy, żona Erica, jest uzależniona od zabójczego narkotyku, który przenosi ludzi w czasie, i szczerze pragnie, aby on także wpadł w ten nałóg. Jakby tego było mało, jego najnowszy pacjent jest nie tylko najważniejszym, ale i prawdopodobnie najbardziej chorym człowiekiem na świecie. Sekretarz generalny Gino Molinari uczynił ze swojej ciężkiej choroby ważny element taktyki politycznej – i Eric sam już nie wie, czy ma Mola wyleczyć, czy utrzymywać przy życiu w obecnym stanie...

sobota, 11 stycznia 2025

Zapowiedzi styczeń 2025

Nowy rok rozpoczyna się dość spokojnie, jeżeli chodzi o nadchodzące premiery. W styczniu pojawią się dwa kolejne komiksy z serii Adaptacje literatury, komiksowa adaptacja animacji Pocahontas, kolejne wznowienie powieści Philipa K. Dicka - Teraz czekaj na zeszły rok oraz Bitwa pod Maldon J.R.R. Tolkiena. 

Adaptacje literatury. Ostatni Mohikanin - Egmont - 22 stycznia

Rok 1757. Francuzi i Anglicy toczą walkę o podbój Nowego Świata, nie licząc się z indiańskimi plemionami pierwotnie zamieszkującymi te tereny. Córki brytyjskiego pułkownika Monro, Alicja i Kora, chcą dołączyć do ojca, dowodzącego obroną fortu William Henry. Do ich wyprawy dołącza Sokole Oko, biały traper wychowany przez Indian, jednak okazuje się, że indiański przewodnik z plemienia Huronów prowadzi kobiety prosto we francuską zasadzkę... Powieść Jamesa Fenimoreʼa Coopera, będąca drugą częścią pięcioksięgu o przygodach Sokolego Oka, należy do klasyki literatury amerykańskiej. Powieść, łączącą przygodę z historią charakteryzują barwne opisy przyrody, wartka akcja i mocno zarysowane sylwetki bohaterów.

 

poniedziałek, 6 stycznia 2025

Pamięć Światłości - Robert Jordan, Brandon Sanderson

W czerwcu 2019 roku rozpocząłem swoją przygodę z cyklem Koło Czasu i po ponad 5 latach przyszedł czas na finałowy, czternasty tom tej epickiej historii, czyli Pamięć Światłości. 

Na Polu Merrilora gromadzą się władcy narodów, żeby zdecydować o swoim poparciu dla planów Smoka Odrodzonego, który zdecydował się zerwać pieczęcie strzegące więzienie Czarnego – w oczach jednych jest to oznaka obłędu, inni widzą w tym ostatnią nadzieję dla świata. Egwene, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, staje na czele opozycji. Tymczasem Cień uderza na stolicę Andoru, trolloki zdobywają Caemlyn, miasto płonie. W wilczym śnie Perrin Aybara toczy pojedynek z Zabójcą. W Ebou Dar Mat Cauthon szuka kontaktu ze swą żoną Tuon, która pod imieniem Fortuony panuje nad imperium Seanchan. Ważą się losy całej ludzkości i rozstrzygną wreszcie na jałowych kamieniach Shayol Ghul. Koło Czasu obraca się, nieuchronnie nadciąga Koniec Wieku. Ostatnia Bitwa, Tarmon Gaidon, przechyli szalę na jedną lub drugą stronę.

środa, 1 stycznia 2025

Podsumowanie grudnia 2024

W grudniu zdecydowanie trudno mi było znaleźć czas na lekturę, szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia. Niemniej jednak udało się przeczytać 3 książki, z czego Pamięci Światłości jeszcze trochę stron mi zostało, ale już nie chciałem tego wpisywać na styczeń. 

Wojownicy burzy - Bernard Cornwell - 8/10

Rozdroże kruków - Andrzej Sapkowski - 6/10

Pamięć Światłości - Robert Jordan, Brandon Sanderson - recenzja wkrótce