piątek, 16 maja 2025

Zapowiedzi maj 2025

W maju prawdziwy urodzaj premier. Mnie zainteresowały m.in takie tytuły: Wiatr i prawda tom II, Złamany miecz Andersona, Bestiariusz chiński, wznowienie Tolkiena, czyli Pan Gawen i Zielony Rycerz, kolejne dwa Wehikuły czasu - Cień Hegemona i Lato Helikonii, drugi tom opowiadań Kuttnera a także dwa tytuły z Uczty Wyobraźni - Dziw i Gdzie zakopano topór.

Wiatr i prawda, tom II - Brandon Sanderson - Mag - 8 maja

Dalinar Kholin rzucił wyzwanie złemu bogu Odium, zaś uzgodniony przez nich pojedynek czempionów ma zadecydować o przyszłości Rosharu. Świetlistym Rycerzom zostało zaledwie dziesięć dni na przygotowania – a niespodziewane wstąpienie przebiegłego i bezwzględnego Taravangiana, który zajął miejsce poprzedniego Odium, wprowadziło chaos w ich planach. Na całym świecie trwają walki – Adolin walczy w Azirze, Sigzil i Venli na Strzaskanych Równinach, a Jasnah w Thaylenah. Były skrytobójca Szeth musi zaś oczyścić swoją ojczyznę, Shinovar, z mrocznych wpływów jednego z Niestworzonych. Towarzyszy mu Kaladin, którego czeka nowe wyzwanie – pomóc Szethowi pokonać własne demony...

 

 Złamany miecz - Poul Anderson - Vesper - 12 maja

W mrocznych czasach wikingów, w świecie, w którym magia i miecz splatają się w bezlitosnym tańcu losu, śmiertelnicy oraz przedwieczne istoty – elfowie, trollowie i nordyckie bóstwa – podejmują brutalną grę o władzę. A wszystko zaczyna się od konfliktu, który wybuchł pomiędzy elfami i trollami, od starcia, które w ostatecznym rozrachunku może pogrążyć świat w chaosie. Wśród zdrad, przekleństw i okrutnych bitew Skaflok – człowiek porwany i wychowany przez elfy, o pogmatwanych więzach krwi – musi stawić czoło nie tylko własnemu przeznaczeniu, ale i krwawej wojnie, która nie oszczędza nikogo. Jego życie nierozerwalnie łączy się z losem Walgarda, odmieńca, który zajął jego miejsce w świecie ludzi, oraz pewnym tajemniczym złamanym mieczem…

 

Bestiariusz chiński - Joanna Grzybek, Ewa Paśnik-Tułowiecka - BOSZ - 19 maja


Kultura chińska jest niezwykle bogata w historie i opowieści wypełnione bóstwami, bestiami, chochlikami, a nawet zombie. Wielowiekowa tradycja chińska zdaje się być niewyczerpaną kopalnią wiedzy na temat mitologicznej strony życia Chińczyków, czego wyrazem jest prezentowany czytelnikom „Bestiariusz chiński” autorstwa znawczyń tematyki, sinolożek: Ewy Paśnik-Tułowieckiej oraz Joanny Grzybek. Książka przedstawiać będzie demoniczne bóstwa, mityczne hybrydy i niebezpieczne bestie (czyli niezwykłe i straszne zwierzęta np. smok i feniks, zouwu czy qilin) yaoguai (czyli wszelkiego rodzaju demony, chochliki, duchy i chińskie zombie), a także bohaterów dwóch klasycznych powieści chińskich Xiyouji czyli Wędrówki na Zachód i Fengshen yanyi czyli Inwestytury Bogów (XVI w.). Bogactwu warstwy narracyjnej towarzyszyć będzie równie ciekawa i zachwycająca warstwa ilustracyjna autorstwa Rafała Jankowskiego.

 

Pan Gawen i Zielony Rycerz. Perła. Pan Orfeo - J.R.R. Tolkien - Prószyński - 20 maja

Tom, który oddajemy do rąk czytelników, zawiera trzy średniowieczne poematy w tłumaczeniu i z komentarzami J.R.R. Tolkiena. Przekłady Tolkiena w pełni oddają rytm, a także aliterację oryginału i towarzyszą polskiemu tłumaczeniu. „Pan Gawen i Zielony Rycerz” oraz „Perła” to dwa poematy autorstwa nieznanego artysty. Pierwszy z nich, ocalały w jednym tylko manuskrypcie, stał się jedną z najbardziej znanych legend arturiańskich. To romans rycerski, którego bohaterem jest rycerz Okrągłego Stołu, Gawen. Bohater przyjmuje niezwykłe wyzwanie Zielonego Rycerza i aby mu sprostać, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, przede wszystkim zaś z samym sobą. To pełna życia i barw opowieść rycerska, a jednocześnie traktat filozoficzny, moralny i religijny. „Perła” jest z pozoru średniowieczną elegią, jednak – podobnie jak „Pan Gawen i Zielony Rycerz” – również stanowi głęboką przypowieść z subtelnymi i skomplikowanymi rozważaniami, przede wszystkim religijnymi. „Pan Orfeo” to romans, należący do wcześniejszej i odmiennej tradycji literackiej, średniowieczna wersja greckiej opowieści o Orfeuszu i Eurydyce z elementami celtyckiego folkloru.

 

Anomalia - Jeff VanderMeer - Znak - 21 maja

Po dwunastej ekspedycji nic nie jest już takie samo. John Rodriguez, zwany Kontrolerem, nowo mianowany szef agencji rządowej Southern Reach, jako kolejny próbuje rozwikłać zagadkę Strefy X. Przesłuchania, które prowadzi, nie dają jednak rezultatów. Dziwne wielogodzinne nagrania wideo wywołują w nim trudny do opisania niepokój. Do tego wszelkie postępy musi raportować tajemniczemu, nieznoszącemu sprzeciwu Głosowi.  Każde nowe odkrycie przynosi coraz więcej pytań. Nie tylko tych o istotę Strefy X, ale też o przeszłość Kontrolera. Czy będzie mógł zawrócić, gdy znajdzie się na granicy szaleństwa? Pewne jest tylko jedno: w tym świecie nie wolno ufać nawet własnym zmysłom.

 

Poczet Władców Polski. Chrobry - Maciej Kur - Egmont - 21 maja

W roku 2025 mija tysiąc lat od czasu koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława I Chrobrego. Z tej okazji pragniemy zabrać czytelników w komiksową podróż przez życie Chrobrego: od wczesnych lat młodości przez spory i podboje aż do zwieńczenia jego panowania największym życiowym triumfem – koronacją. Na planszach opowieści autorzy pokazali wydarzenia i decyzje, które ukształtowały charakter przyszłego króla, a zarazem raczkujące państwo Polskie. To świetna lekcja historii podana w nowy i ekscytujący sposób. Komiks powstał przy współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Rysunki stworzył Piotr Bednarczyk, a scenariusz napisał Maciej Kur, autorzy znani m.in. z serii "Lil i Put" oraz kontynuacji przygód "Kajka i Kokosza". Album jest początkiem serii komiksów "Poczet Władców Polski" i został wzbogacony o krótkie posłowie oraz szkicownik.


Cień Hegemona. Saga Cienia. Tom 2 - Orson Scott Card - Vesper - 21 maja

Wojna z robalami dobiegła końca. Wojna wygrana przez garstkę dzieci-geniuszy pod dowództwem Endera Wiggina. Wróg został ostatecznie zniszczony, a rasa ludzka ocalona. Szkoła Bojowa przestała istnieć, kadetów odesłano do domów, ale sam Ender nie zdecydował się na powrót na Ziemię. Kiedy zniknęło zewnętrzne zagrożenie, pojawiło się jednak inne, wewnętrzne. Ziemia stała się polem bitwy. Rozproszone po całym globie dzieci ze Szkoły Bojowej są czymś więcej niż bohaterami. To potencjalna broń, mogąca przynieść korzyść tym, którzy ją kontrolują. Jedno po drugim zostają porwani byli żołnierze Armii Smoka. Tylko Groszkowi udaje się uciec. Pomocy szuka u starszego brata Endera – politycznego manipulatora Petera Wiggina.



Lato Helikonii. Trylogia Helikonii. Tom 2 - Brian W. Aldiss - Vesper - 26 maja

Na odległej planecie Helikonia pory roku trwają całe stulecia, a zmiany klimatu kształtują losy cywilizacji. Po bezlitosnej zimie i będącej swego rodzaju preludium rozwoju wiośnie nadeszło wreszcie lato – czas rozkwitu, triumfu, ale i… wielkich konfliktów. Ludzkość, przez mroźne wieki gnębiona przez fagorów – pradawną rasę istot przystosowanych do ekstremalnego zimna – odzyskuje władzę nad planetą. Królestwa rosną w siłę, ludzkość mnoży się na potęgę, a dla ludzkiej cywilizacji Helikonii nadchodzi złota era. Jednak wraz z dobrobytem przychodzą nowe zagrożenia: ambicja, zdrada i nieunikniona świadomość, że cykl nieubłaganie się powtórzy. Wśród politycznych intryg i bitew trwa jeszcze inna walka – między religią a nauką. Kapłani, opierający swoją władzę na mitach i tradycji, widzą zagrożenie w tych, którzy pragną zrozumieć naturę Helikonii i jej cykli. Prawda o planecie może wstrząsnąć fundamentami świata, lecz czy zdobędzie ona posłuch w obliczu dogmatów i ślepej wiary? Ponad planetą Ziemska Stacja Orbitalna „Avernus”, obserwująca Helikonię od pokoleń, śledzi ten epicki spektakl, lecz jej załoga jest bezsilna wobec przeznaczenia planety. Czy mieszkańcy Helikonii dostrzegą prawdę o swoim świecie, zanim nadejdzie kolejna katastrofa?


Wszystko jest iluzją - Henry Kuttner - Rebis - 27 maja

Drugi tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction Wszystko jest iluzją to drugi tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy kolejny niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in. po raz pierwszy zebrane w jednym tomie wszystkie opowiadania o Hogbenach, wywodzącej się z Atlantydy rodzinie mutantów, którzy dla wygody używają stosu atomowego, potrafią ingerować w kod genetyczny – a i tak są bardziej normalni niż wielu ludzi. Oprócz tego znajdziemy tu tajemniczego Twonka, szaloną wyprawę w świat gnomów, przestrogę przed mieszaniem się w sprawy magicznych sublokatorów oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Kuttner zachwyca pomysłami, w których błyskotliwie łączą się humor, refleksja i wyobraźnia.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

1 komentarz:

  1. May’s list of new releases sounds like a treasure trove for any reader who loves rich stories and timeless adventures. It’s exciting to see such depth and imagination keeping the spirit of classic storytelling alive. I just shared a new travel post. I am excited for you to read it. Thank you. Happy weekend.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.