sobota, 5 lipca 2025

Zapowiedzi lipiec 2025

W lipcu mamy małe spowolnienie w ilości wydawanych premier, ale z pewnością jest na co czekać. Pojawi się kolejna adaptacja opowiadania o Wiedźminie, trzy tytuły z serii Wymiary - Miasto permutacji, Dzieci ruiny, Zima Helikonii, jedna pozycja z serii Wehikuł czasu - Filmowy wehikuł czasu, kolejny komiks z serii Świat mitów, tym razem o Atenie, a także komiksowa adaptacja Wojny i pokoju Tołstoja.  

Wiedźmin. Adaptacje opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Kraniec świata - Egmont - 16 lipca

Diablo zabawna historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, oparta na opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego.  Geralt i Jaskier podróżują w odległe rejonu Kontynentu, ku krańcowi znanego świata. Ten pierwszy szuka zleceń, a ten drugi inspiracji do swoich ballad. Lokalna ludność snuje historie o morach i żywiołakach, ale to tylko bajki i przesądy, bez krzty prawdy. Geralt powoli traci nadzieję, że znajdzie się tu dla niego jakaś praca. Wtedy jednak wiedźmina i barda zaczepia mężczyzna, który twierdzi, że w okolicy grasuje diabeł. Wieśniacy chcą wynająć Geralta, żeby rozprawił się ze stworem. Jest tylko jeden warunek – diabła nie wolno zabić. Geralta martwi jednak nie tyle kwestia bezkrwawego załatwienia sprawy, ile fakt, że diabły nie istnieją, do diabła! 

 

Miasto permutacji - Greg Egan - Vesper - 18 lipca

W erze totalnej cyfryzacji i handlu mocą obliczeniową transhumanizm przestał być ideą, a stał się usługą. Najbogatsi tworzą swoje Kopie: cyfrowe emulacje mózgu, zdolne do odczuwania i w pełni świadome swego istnienia. Ale te wirtualne byty nie mają praw. Nie mają ciał. I powoli zaczynają rozumieć, że zostały zamknięte w klatce. W tym zdumiewająco przenikliwym thrillerze SF Greg Egan splata ze sobą losy uzależnionej od sztucznego życia programistki, która walczy o uratowanie umierającej matki, miliardera z przeszłością naznaczoną zbrodnią oraz kochanków, którzy odkrywają, że nawet wieczność nie gwarantuje szczęścia.

 

 

Dzieci ruiny - Adrian Tchaikovsky - Vesper - 18 lipca

W poszukiwaniu życia wśród gwiazd Świat Kern opuszcza ściśle współpracująca ze sobą załoga, złożona z pająków oraz z wywodzących się z Gilgamesza ludzi. Podczas wyprawy wszyscy pasażerowie zgodnie biorą udział w eksperymentach mających na celu poprawę komunikacji oraz wymianę wiedzy między dwoma gatunkami. Nadzór został powierzony Arvanie Kern, obecnie bytu przypominającego sztuczną inteligencję. Kiedy ich statek zapuszcza się w obcy układ słoneczny, do którego ściąga ich szczątkowa transmisja radiowa, załoga staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Toczy się tu bowiem wojna, a uwaga walczących wkrótce skupia się na nowo przybyłych. Eony wcześniej Aegean, ziemski statek z załogą naukowców-terraformerów, przybył do podwójnego układu planet, z których jedna daje nadzieję uciekającej z umierającej Ziemi ludzkości. Planeta, którą naukowcy nazywają Nod, jest jednak już zasiedlona tajemniczymi formami życia, natomiast druga, nazwana Damaszek, pokryta jest zlodowaciałymi oceanami. I tak, podczas gdy jeden zespół postanawia znaleźć sposób pozyskiwania wody z Damaszku, który w przyszłości mógłby stać się dzięki temu planetą gotową do zamieszkania dla ludzkości, drugi ogranicza się do obserwacji oraz badania biomu na Nod. Jednak swoimi pracami nieświadomie budzą coś na planecie. Coś naprawdę obcego, ale aż nazbyt znajomego i przerażającego.

Mitologia słowiańska dla młodego czytelnika - Michał Łuczyński - BOSZ - 21 lipca

„O tym, jak bogowie ludziom słońce zwrócili”, „O powstaniu Jutrzenki i Gwiazdy Porannej”, „Jak Słowianie ludojadów przepędzili”, czy „Dlaczego tylko Piorun może dzierżyć piorun?” – to tylko niektóre spośród 20 opowieści opracowanych i opowiedzianych naszym małym-ciekawskim czytelnikom przez Michała Łuczyńskiego. Są to historie pełne magii, fantastycznych postaci i niezwykłych wydarzeń. Jest to zarówno fascynująca, dla każdego dziecka, podróż w świat dawnych wierzeń i tradycji słowiańskich, jak i piękne, pouczające historie, które, niczym bajki baśnie, mogą nauczyć dzieci szacunku do przyrody, rodziny i tradycji.

 

 

Filmowy wehikuł czasu - Harry Harrison - Rebis - 30 lipca

Jedyny powód, dla którego wikingowie osiedlili się w Ameryce? Decyzja o nakręceniu filmu pokazującego, jak wikingowie osiedlili się w Ameryce! Po co płacić za kostiumy, scenografię, rekwizyty, zatrudniać aktorów i mnóstwo statystów, skoro barwne, dramatyczne wydarzenia XI wieku mogą się rozgrywać na naszych oczach? Reżyser Barney Hendrickson postanawia wykorzystać wynalazek profesora Hewitta, by przenieść się do roku 1000 i nakręcić tani, hiperrealistyczny film o odkryciu Ameryki przez wikingów. Czy coś może pójść nie tak? Początkowo pewnych trudności nastręcza skłonienie do współpracy skandynawskich wojowników, ale czegóż nie załatwi porządna whisky… Potem już tylko kilka, hmm, drobnych przeszkód i gotowe!!! Wiking Kolumb, najbardziej realistyczny film historyczny wszech czasów już na ekranach!

 

Świat Mitów. Atena - Egmont - 30 lipca

Kolejny album ukazujący grecką mitologię w wersji komiksowej. W tym tomie poznajemy historię narodzin i dokonań ukochanej córki Zeusa Ateny – bogini wojny i mądrości, opiekunki sztuk i techniki, jednej z najpotężniejszych bogiń Olimpu. Jej atrybutami są włócznia, hełm, tarcza oraz sowa – ptak będący symbolem niezrównanej mądrości. Według mitologii Atena wyskoczyła z głowy Zeusa po tym, jak bóg bogów połknął jej ciężarną matkę, Metydę. O tego czasu u boku ojca niestrudzenie walczy z odradzającymi się niszczycielskimi siłami pierwotnego chaosu. 

 

 

Adaptacje literatury. Wojna i pokój - Lew Tołstoj - Egmont - 30 lipca

Komiksowa adaptacja jednego z najbardziej znanych dzieł Lwa Tołstoja, powieści określanej jako rosyjska epopeja narodowa. „Wojna i pokój” to osadzona w realiach Rosji w okresie wojen napoleońskich opowieść o społeczeństwie, polityce, patriotyzmie, ale przede wszystkim o miłości. Podczas gdy na zachodzie Europy Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje, w Rosji trwają bale, na które przychodzi śmietanka rosyjskiej burżuazji, w tym hrabia Rostow i jego dzieci – Michał i Natasza, książę Bołkoński z piękną żoną Lizą oraz Piotr, nieślubny syn hrabiego Bezuchowa. Jednak beztroskie życie arystokracji ulega gwałtownej zmianie wraz z przystąpieniem Rosji do wojny przeciwko Francji. Autorem scenariusza adaptacji tego monumentalnego dzieła jest francuski pisarz Frédéric Brémaud, znany w Polsce m.in. z serii „Kamila i konie” (do której pisał scenariusze pod pseudonimem Lili Mésange), a także a adaptacji kryminału Agaty Christie „A.B.C.”, natomiast za rysunki odpowiada Włoch Thomas Campi, autor rysunków do albumu „Joe Shuster. Opowieść o narodzinach Supermana”.

 

Helikonia. Tom 3:Zima Helikonii - Brian W Aldiss - Vesper - 31 lipca

Helikonia nieubłagalnie zmierza ku długiej, bezlitosnej zimie. Planeta oddala się od gorącego Freyra i dostaje się we władanie zimnej Bataliksy. Niegdyś kwitnące kultury i narody zamierają pod naporem śniegu, lodu i ciemności. Nadzieja staje się towarem deficytowym, a pamięć o lecie – mitem. Brian W. Aldiss kolejny raz wraca do świata ludzi i fagorów – pradawnej rasy, która zimą odzyskuje panowanie nad planetą – by pokazać, że wszelkie cywilizacje podlegają takim samym prawom, jak przyroda: narodzinom, rozkwitowi i ostatecznemu upadkowi. Na tle majestatycznego, zamierającego świata rozgrywa się intymna opowieść o wierze, wolności i odpowiedzialności – wobec siebie, innych i planety.

 

 

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

1 komentarz:

  1. Ja planuję nabyć:
    Miasto permutacji - Greg Egan
    Dzieci ruiny - Adrian Tchaikovsky
    Filmowy wehikuł czasu - Harry Harrison
    Helikonia. Tom 3:Zima Helikonii - Brian W Aldiss

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.