sobota, 2 stycznia 2021

Dziesięć najlepszych książek przeczytanych w 2020 roku

Kontynuuję tradycję i przedstawiam dziesięć najlepszych książek, które przeczytałem w 2020 roku. Tematyka jest bardzo różnorodna, jak i forma - na liście znalazły się nie tylko papierowe książki, ale również audiobooki i jeden komiks. Kolejność jest przypadkowa. 

Diuna - Frank Herbert - Rebis

Diuna oczarowała mnie niesamowicie i żałuję, że tak długo zwlekałem z jej lekturą. To powieść, którą trudno mi jednoznacznie opisać, którą można interpretować na wiele sposobów, a i tak wciąż przy ponownej lekturze odkryjemy w niej coś nowego. 


Sapiens. Od zwierząt do bogów - Yuval Noah Harari - Literackie

Sapiens. Od zwierząt do bogów jest to książka przedstawiająca całą naszą historię, która została napisana przystępnym i zrozumiałym językiem. Autor stawia wiele pytań, niekiedy dość trudnych, na które stara się znaleźć odpowiedź, ale jednocześnie skłania czytelnika do samodzielnego wysnucia wniosków.

Wydech - Ted Chiang - Zysk i S-ka

Wydech jest bardzo dobrym zbiorem dziewięciu opowiadań Teda Chianga, który czytałem z prawdziwą przyjemnością i do którego z pewnością nie jeden raz powrócę. Każdy z zawartych tutaj tekstów stoi na wysokim poziomie, a poruszane w nich problemy i rozważania pozostaną ze mną jeszcze na długo. 

Niezwyciężony - Stanisław Lem/Rafał Mikołajczyk - Audioteka/Booka

Słuchowisko na podstawie książki Niezwyciężony Stanisława Lema to prawdziwa perełka wśród audiobooków. Zastosowana tutaj technika binuralna pozwala poczuć, jakbyśmy byli w samym centrum akcji. Zaś fabuła powieści trzyma w nieustającym napięciu, a autor porusza wiele ponadczasowych problemów. Pomimo upływu lat książka Stanisława Lema zupełnie się nie zestarzała. W formie komiksowej historia została świetnie zaadaptowana przez Rafała Mikołajczyka, z pięknymi kadrami, które bardzo dobrze oddają klimat powieści.


Rok 1984. Powieść graficzna - George Orwell/Fido Nesti - Jaguar

Rok 1984 w formie powieści graficznej to znakomita adaptacja powieści Orwella. Jestem oczarowany rysunkami Fido Nesti, które świetnie współgrają z treścią, a zastosowana ciemna kolorystyka jeszcze pogłębia posępny nastrój towarzyszący lekturze. Nie tylko dla fanom komiksów!

Ognisty deszcz - Peter Watts - Mag

Ognisty deszcz to zbiorcze wydanie dwóch książek science fiction: Ślepowidzenia i Echopraksji. Jestem pod dużym wrażeniem obu powieści, choć pierwsza z nich zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Nie są to jednak łatwe książki, stawiają wiele trudnych pytań, często bez odpowiedzi, ale bez wątpienia jest to prawdziwa uczta dla wyobraźni.

2001: Odyseja kosmiczna - Arthur C. Clarke - Audioteka

Książka Arthura C. Clarke'a 2001: Odyseja kosmiczna pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała i cieszę się, że w końcu miałem okazję się zapoznać z tą powieścią. Jest to ponadczasowa historia o eksploracji kosmosu i nie tylko. Zaś sam audiobook z Krystyną Czubówną w roli narratora jest po prostu świetny!

What if? A co, gdyby? - Randal Munroe - Czarna Owca

What if? A co, gdyby? jest książką popularnonaukową innej od wszystkich, które do tej pory czytałem. Randall Munroe odpowiada bowiem na absurdalne i hipotetyczne pytania w sposób rzetelny, prosty, ale nie pozbawiony uszczypliwego humoru.

Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze - Edward Brooke-Hitching - Rebis

Biblioteka szaleńca to zbiór niezwykłych kuriozów wydawniczych, jak książki pisane krwią, oprawione w ludzką skórę i wiele więcej. Całość pięknie i bogato ilustrowana, z wieloma intersującymi historiami i opowieściami kryjącymi się za opisywanymi tutaj woluminami. 

Stulecie chirurgów/Triumf chirurgów - Jürgen Thorwald - Aleksandria

Stulecie chirurgów to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest to znakomita opowieść o początkach nowoczesnej chirurgii w formie wspomnień lekarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. W formie audiobooka to prawdziwa perełka i z pewnością sięgnę niedługo po kolejne tytuły autora. 
Triumfu chirurgów wysłuchałem z prawdziwą przyjemnością, poznając dalszą historię rozwoju nowoczesnej chirurgii. Z książki dowiemy się m.in o początkach operacji mózgu, tarczycy, metodach leczenia przepukliny, czy o znieczuleniu miejscowym. 
A jakie są Wasze najlepsze przeczytane książki w 2020 roku? :)

16 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam żadnej z tych książek, ale myślę, że każda z tych, o których wspomniałeś mogłaby mi się spodobać. Zresztą na pewno będę chciała przeczytać w tym roku "Rok 1984" tylko, że najpierw w tej klasycznej wersji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Komiks "Niezwyciężony" to jest prawdziwy majstersztyk. Właśnie go czytam i jestem zachwycona rysunkami, zręcznością w adaptacji tej historii i pięknym wydaniem. Zabawne, że nie czytałam jeszcze książki Lema, ale już dwa razy przesłuchałam słuchowiska, i pewne jeszcze do niego wrócę. W tej historii naprawdę jest coś niezwykłego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - świetna historia, która po tylu latach wciąż robi duże wrażenie. A komiks i słuchowisko uwielbiam!

   Usuń
 3. Wydech i Ognisty deszcz też są w moim top 10!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam ani jednej książki wymienionej przez Ciebie, ale zamierzam sięgnąć po "Diunę". :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super zestawienie, super widzieć w nim nazwiska jak Harari, Herbert, Chiang czy Watts! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzy z wymienionych przez Ciebie miałam okazję czytać i rzeczywiście (Wydech, 1984 i Niezwyciężony), są to pozycje zasługujące na swoje miejsce w zestawieniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie cieszy, że mamy podobne zdanie na temat tych książek ;)

   Usuń
 7. Znam tylko "Diunę i zdecydowanie zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. W planach mam przeczytanie "Ognistego deszczu".

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie w tym roku królował King i druga połowa cyklu Mrocznej wieży. Ale... wśród najlepszych wymieniłabym też Atwood, Hałas, LeFanu, Wellsa... Dobre rzeczy się czytało w tym roku. Na Diunę już nie starczyło czasu, ale w 2021 na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę sięgnąć po Atwood, bo już od pewnego czasu chciałbym zapoznać się z jej twórczością. Diuna jest super :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.