sobota, 9 stycznia 2021

Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema - Rafał Mikołajczyk

Niezwyciężony Stanisława Lema w postaci słuchowiska zrobił na mnie ogromne wrażenie, zarówno pod względem historii i jej przesłania, jak również samej realizacji audiobooka. Dlatego byłem bardzo ciekawy jak Rafał Mikołajczyk zaadaptował tę historię w formie komiksowej. 

Kosmiczny krążownik Niezwyciężony ląduje na planecie Regis III. Jego celem jest jest odnalezienie Kondora – bliźniaczego statku kosmicznego, który wylądował tu wcześniej i z którym stracono wszelką łączność. Zachowując najwyższe środki bezpieczeństwa załoga rozpoczyna poszukiwania. Jednocześnie naukowcy przystępują do badań planety, starając się określić źródła potencjalnego zagrożenia. W trakcie poszukiwań, odkryte zostają nieznane konstrukcje, tworzące prawdopodobnie odpowiednik ziemskiego miasta. Podczas gdy grupa badaczy dokonuje zwiadu ruin, trzysta kilometrów dalej odnaleziony zostaje Kondor. Okazuje się, że jego załoga zginęła w tajemniczych okolicznościach.

O komiksie Rafała Mikołajczyka Niezwyciężony słyszałem wiele dobrego i od dawna chciałem go przeczytać. Po dłuższym oczekiwaniu w końcu pojawił się dodruk i stałem się szczęśliwym posiadaczem tego komiksu. Muszę przyznać, że od pierwszej chwili, kiedy wziąłem go do ręki, wiedziałem, że nie będę zawiedziony i w 100% sprosta on moim oczekiwaniom. Twarda oprawa, piękne kadry i rysunki, utrzymane w zaledwie kilku barwach - szarej, czerwonej i niebieskiej. Tworzy to niesamowity klimat i nadaje całej historii pewnej wyjątkowości i wyróżnia się na tle komiksów, które dotychczas czytałem. Owszem, o rysunkach można powiedzieć, że często brakuje im szczegółów, jakby były rysowane grubym pędzlem, ale mnie to zupełnie nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, w mojej opinii nadawało to ciekawego charakteru całemu komiksowi i z wielką przyjemnością podziwiałem kolejne plansze.

Czytając komiks nie zauważyłem żadnych znaczących różnic w stosunku do powieści Stanisława Lema. Rafałowi Mikołajczykowi udało się bardzo dobrze oddać poszczególne wydarzenia i niegościnność planety Regis III. Bohaterom nieustannie towarzyszy poczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa i tajemnicy, kryjącej się na planecie. Autorowi udało się też oddać wymowę i ponadczasowe przesłanie powieści Lema, która jest smutną refleksją na temat niszczenia zjawisk niezrozumiałych i niemożliwych do kontrolowania przez człowieka, a także o próbie zdominowania świata i wszystkiego, co się na nim znajduje. 

Niezwyciężony Rafała Mikołajczyka to przemyślana i pięknie narysowana komiksowa adaptacja powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Autorowi udało się bardzo dobrze oddać oryginał i wymowę dzieła. Polecam!

Ocena: 9/10


Tytuł: Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema
Scenariusz na podstawie powieści Niezwyciężony Stanisława Lema: Rafał Mikołajczyk
Rysunki: Rafał Mikołajczyk
Wydawnictwo: Booka
Data wydania: 02.12.2020
Liczba stron: 236
ISBN: 9788395521423

2 komentarze:

  1. Jestem w połowie i jestem zachwycona :) Faktycznie, nie pogniewałabym się, gdyby rysunki były bardziej szczegółowe, ale w sumie znam historię, więc też mi to nie przeszkadza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w sumie jak usiadłem to czytałem aż nie skończyłem, bo byłem ciekawy jak Rafał Mikołajczyk przedstawi kolejne wydarzenia :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.