poniedziałek, 7 grudnia 2020

Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze - Edward Brooke-Hitching

Każda z przeczytanych książek Edwarda Brooke-Hitchinga to prawdziwa perełka, dzięki którym dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o nieistniejących miejscach, o mapach nieba, czy o największych wyprawach. Dlatego sięgnąłem po najnowszą książkę autora, czyli Bibliotekę szaleńca, opisującą największe kurioza wydawnicze.

W książce znajdziemy zbiór ekscentrycznych woluminów, często kompletnie zapomnianych. Książki pisane krwią; oprawne w ludzką skórę; dzieła zwariowane; pozycje, które zwiodły cały świat; wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka; drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki; księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto. Autor wytropił wiele przejawów dziwności wyobrażalnej (jak i tej niepojętej) – jak choćby wspaniale iluminowany XV-wieczny opis procesu wytoczonego Jezusowi przez szatana bądź zaginione dramaty Szekspira i księgi Biblii.

Biblioteka szaleńca, podobnie jak poprzednie książki autora, już od pierwszych stron niesamowicie mnie zachwyciła i z wielką ciekawością poznawałem kolejne niezwykłe woluminy. Cała książka została podzielona na kilka rozdziałów, np.: Książki, które nie są książkami, Książki szyfrowane, Kurioza naukowe, Dziwne tytuły, czy Literackie mistyfikacje. W sumie rozdziałów jest aż 10, jedne są krótsze, inne dłuższe i w każdym poznajemy wiele niezwykłych książek. Jak się można domyślić po tytułach rozdziałów, znajdziemy tutaj przykłady pisane krwią, oprawiane w ludzką skórę, zrobione z sera, czy pisane na wielu niezwykłych nośnikach, jak np. papier toaletowy, skrzypce, czy żakiet.

Liczba zgromadzonych przykładów niezwykłych książek robi ogromne wrażenie i domyślam się tylko jak wiele pracy to wymagało. W książce mamy niepowtarzalny zbiór, dzięki któremu możemy poznać wiele kuriozów wydawniczych, o których nigdy bym się nie dowiedział, nawet samemu dużo szukając na ten temat. Autor nie tylko opisuje jak wygląda dana niezwykła książka, ale jaka historia się za nią kryje, kto ją napisał/oprawił i dlaczego. Wiele z tych opowieści niesamowicie urzeka i pozostaje w pamięci na długo. Jedną z nich jest historia wdowy, która postanowiła oprawić zbiór listów dedykowanych jej zmarłemu mężowi w jego własną skórę. Później ponownie wyszła za mąż, a projektant tej książki nie mógł się odpędzić od myśli, czy nowy małżonek nie boi się, że będzie tomem drugim. 

Książka została wydana w identycznym stylu, co poprzednie tytuły autora. Mamy zatem twardą oprawę, mnóstwo zdjęć niezwykłych książek i ich wnętrza, co niesamowicie uatrakcyjnia lekturę i pozwalają na własne oczy zobaczyć wiele z opisywanych niezwykłych książek. Z tego powodu nie jest to tania książka, ale zdecydowania warta swojej ceny. 


Biblioteka szaleńca to zbiór niezwykłych kuriozów wydawniczych, jak książki pisane krwią, oprawione w ludzką skórę i wiele więcej. Całość pięknie i bogato ilustrowana, z wieloma intersującymi historiami i opowieściami kryjącymi się za opisywanymi tutaj woluminami. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!
Tytuł: Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze
Autor: Edward Brooke-Hitching
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 24.11.2020
Liczba stron: 256
ISBN: 9788381881302

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.