niedziela, 27 grudnia 2020

Triumf chirurgów - Jürgen Thorwald

Stulecie chirurgów Jürgena Thorwalda zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Autor przedstawił w tej książce początki nowoczesnej chirurgii w formie wspomnień lekarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Długo nie czekając postanowiłem sięgnąć po drugi tom, czyli Triumf chirurgów. Narratorem i głównym bohaterem jest ponownie dziadek autora, Henry Steven Hartmann, z zamiłowania podróżnik i historyk medycyny. Dowiemy się z jego opowiadań m.in o operacjach mózgu, rdzenia kręgowego, tarczycy, metodach leczenia przepukliny, o raku krtani, czy znieczuleniu miejscowym. 

Książka jest napisana takim samym, bardzo lekkim i przystępnym językiem, co Stulecie chirurgów. Ponownie mamy też całkiem dużo medycznego słownictwa, opisów operacji, czy cierpień, jakich doświadczają pacjenci z różnymi schorzeniami. Mamy również okazję poznać losy wielu lekarzy, którzy dokonali przełomowych operacji i okoliczności, jakie temu towarzyszyły. Od pierwszych prób, często nieudanych, aż po uznanie i ulgę w cierpieniu dla tysięcy chorych. Hartmann bardzo wnikliwie dąży do odkrycia prawdy i wszystkich faktów na temat leczenia danej choroby, czy przeprowadzania operacji. Stąd też dowiemy się wielu nieznanych faktów i ciekawostek, których często próżno szukać w podręcznikach. Podobnie jak Stulecie chirurgów, tak i Triumf chirurgów ma momentami budowę powieści z dialogami i przemyśleniami bohaterów, co pozwala jeszcze bardziej poczuć, jakbyśmy przenieśli się w czasie i wraz z Hartmannem podróżowali po świecie i śledzili z nim rozwój nowoczesnej chirurgii. 

W drugim tomie jest mniej spektakularnych odkryć i sposobów leczenia, jak to miało miejsce w pierwszym tomie, ale w niczym to nie przeszkadza, a książka wciąż potrafi nieustannie podtrzymać zainteresowanie. Warto wspomnieć jeszcze, że Stulecie chirurgów, jak i Triumf chirurgów należy traktować jako jedną książkę, choć podzieloną na dwa tomy. Wtedy bowiem mamy pełen obraz jak ogromny rozwój dokonał się na polu nowoczesnej chirurgii, jak wielu ludzi można obecnie uratować prostą operacją i jak niezliczone rzesze zostały uratowane przed bólem, towarzyszącym niegdyś każdej operacji. 

Triumfu chirurgów wysłuchałem z prawdziwą przyjemnością, poznając dalszą historię rozwoju nowoczesnej chirurgii. Z książki dowiemy się m.in o początkach operacji mózgu, tarczycy, metodach leczenia przepukliny, czy o znieczuleniu miejscowym. Polecam! 

Ocena: 9/10

Tytuł: Stulecie chirurgów
Autor: Jürgen Thorwald
Tłumaczenie: Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
Czyta: Marcin Popczyński
Wydawnictwo: Aleksandria
Data wydania: 07.03.2018
Długość: 12 godzin 21 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.