wtorek, 5 maja 2020

What if? A co, gdyby? - Randall Munroe

W ostatnim czasie czytam całkiem dużo książek popularnonaukowych, więc sięgnąłem po What if? A co, gdyby?. Randall Munroe postanowił w niej odpowiedzieć na absurdalne i hipotetyczne pytania, które nigdy by Wam nie przyszły do głowy. 

Co by się stało, gdybyśmy pływali w basenie z wypalonym paliwem jądrowym? A gdyby tak każdy z nas miał na świecie tylko jedną, przypadkowo dobraną duszę? Jak długo paliłoby się ostatnie sztuczne światło, gdyby cała ludzkość po prostu zniknęła z powierzchni Ziemi? Jak długo przetrwałaby łódź podwodna na orbicie okołoziemskiej? Czy gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi przez kilka tygodni nie kontaktowali się ze sobą, zwykłe przeziębienie zniknęłoby z powierzchni naszej planety? Co by się stało z Ziemią, gdyby Słońce nagle zgasło?

Pytania, jakie znalazły się w książce What if? są niekiedy absurdalne do granic możliwości, innym razem bardzo hipotetyczne, a niekiedy całkiem sensowne i rzeczowe, choć dość niezwykłe. Nie ukrywam, że niektóre z nich mnie zdziwiły i w sumie można się zastanawiać, co siedzi w głowie osobom, które je wymyśliły. Choć dziwne, trudne i absurdalne, to na każde pytanie Randall Munroe odpowiada rzetelnie i rzeczowo, jak również podaje naukowe wyjaśnienie w sposób prosty i przystępny. Nie zawsze znalezienie odpowiedzi na dane pytanie jest łatwe, niekiedy niewykonalne, ale w takich przypadkach autor opisuje dlaczego tak jest, podając naukowe przyczyny i ograniczenia wiedzy. Odpowiedzi Randalla Munroe'a są wyczerpujące, nie ma się wrażenie, że autor celowo pominął pewne trudne kwestie i pobieżnie zgłębił jakiś temat. Dlatego jestem pod dużym wrażeniem, ponieważ sam nie wiedziałbym jak się zabrać za szukanie informacji na wiele z opisanych pytań.


Munroe wielokrotnie podaje w zabawny, nieco uszczypliwy sposób odpowiedzi na dziwne i absurdalne pytania. Znajdziemy tutaj także liczne nawiązania do popkultury, np. do Parku Jurajskiego, X-Menów, czy Gwiezdnych Wojen. Uzupełnieniem treści są dość proste rysunki, które z pewnością znają osoby czytające internetowy komiks autora xkcd. Mają one jednak swój urok, choć może się wydawać, jakby były narysowane przez dziecko. W książce nie brakuje także wielu ciekawostek, o których nie miałem pojęcia przed lekturą.


What if? A co, gdyby? jest książką popularnonaukową innej od wszystkich, które do tej pory czytałem. Randall Munroe odpowiada bowiem na absurdalne i hipotetyczne pytania w sposób rzetelny, prosty, ale nie pozbawiony uszczypliwego humoru. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: What if? A co, gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania
Autor: Randal Munroe
Tłumaczenie: Sławomir Paruszewski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 03.04.2019
Liczba stron: 320
ISBN: 9788375549706

3 komentarze:

  1. What if? jest świetna, ale jeszcze bardziej polecam Nie mamy pojęcia, Jorge Cham, Daniel Whiteson.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam jednego co lubi programy o takich "ciekawostkach z d.". Polecę

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.