sobota, 30 maja 2020

Niezwyciężony - Stanisław Lem

Ostatnimi czasy coraz chętniej sięgam po audiobooki, choć jeszcze parę lat temu kompletnie mnie nie interesowały. Tym razem mój wybór padł na Niezwyciężonego Stanisława Lema zrealizowanego w formie słuchowiska. 

Kosmiczny krążownik Niezwyciężony ląduje na planecie Regis III. Jego celem jest jest odnalezienie Kondora – bliźniaczego statku kosmicznego, który wylądował tu wcześniej i z którym stracono wszelką łączność. Zachowując najwyższe środki bezpieczeństwa załoga rozpoczyna poszukiwania. Jednocześnie naukowcy przystępują do badań planety, starając się określić źródła potencjalnego zagrożenia. W trakcie poszukiwań, odkryte zostają nieznane konstrukcje, tworzące prawdopodobnie odpowiednik ziemskiego miasta. Podczas gdy grupa badaczy dokonuje zwiadu ruin, trzysta kilometrów dalej odnaleziony zostaje Kondor. Okazuje się, że jego załoga zginęła w tajemniczych okolicznościach.

Słuchowisko trwa niewiele ponad 7 godzin i otwiera cykl Lemoteka od Audioteki. W ramach tego projektu planowane jest wydanie najważniejszych dzieł Stanisława Lema w formie audiobooków. Jest to zarazem jedna z superprodukcji Audioteki, zrealizowana w dość egzotycznie brzmiącej technice binuralnej. Pozwala ona, przy odtwarzaniu na słuchawkach, symulacji przestrzeni, dzięki czemu ma się wrażenie, że jesteśmy w środku akcji. Z początku nie do końca umiałem sobie wyobrazić na czym miałoby to polegać, ale już pierwszej scenie z udziałem kilku osób byłem oczarowany! Miałem wrażenie, że poszczególne głosy dobywają się z różnych stron, to z tyłu, to z przodu, te z oddali ciszej, te z bliska głośniej. Podobnie jak w innych superprodukcjach, również w tej, mamy bardzo wiele osób podkładających głosy postaci, a w roli narratora występuje Krystyna Czubówna. Bardzo dobrze sprawdziła się w tej roli, ale musiałem przyzwyczaić się do jej głosu, ponieważ kojarzę go przede wszystkim z filmów i seriali przyrodniczych. 

Niezwyciężonego można z czystym sumieniem zakwalifikować jako hard science fiction z mocnymi elementami grozy. Co więcej, pomimo że książka ujrzała światło dzienne w 1964 roku, to fabuła i poruszane problemy w niej zupełnie się nie zestarzały, a powieść potrafi niesamowicie zainteresować i trzyma w napięciu do samego końca. Ogromną rolę pełni w tym tajemniczość planety Regis III i to, co odkryją na niej ludzie. Poczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa i strachu nieustannie towarzyszy bohaterem, a za sprawą znakomitej muzyki w słuchowisku, również czytelnikowi. Nie mogę zdradzić zbyt wiele co dokładnie znajduje się na Regis III, ponieważ mógłbym bardzo zepsuć komuś przyjemność z przeczytania/wysłuchania Niezwyciężonego. Dlatego napiszę tylko ogólnie, że powieść Lema jest smutną refleksją na temat niszczenia zjawisk niezrozumiałych i niemożliwych do kontrolowania przez człowieka. Jest to zatem historia o próbie zdominowania świata i wszystkiego, co się na nim znajduje. Powieść opowiada także o niesłychanej woli przetrwania w ekstremalnych warunkach, pomimo przeciwności losu i ograniczeń własnego ciała, jak również o wierności własnych przekonań, solidarności i współodpowiedzialności za innego człowieka. Jest to przy tym książka oszczędna w słowach i minimalistyczna, co tylko pokazuje ogromny talent Stanisława Lema. 


Słuchowisko na podstawie książki Niezwyciężony Stanisława Lema to prawdziwa perełka wśród audiobooków. Zastosowana tutaj technika binuralna pozwala poczuć, jakbyśmy byli w samym centrum akcji. Zaś fabuła powieści trzyma w nieustającym napięciu, a autor porusza wiele ponadczasowych problemów. Pomimo upływu lat książka Stanisława Lema zupełnie się nie zestarzała. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Niezwyciężony
Autor: Stanisław Lem
Seria: Superprodukcje Audioteki
Wydawnictwo: Audioteka
Data wydania: 21.03.2013
Długość: 7 godzin 1 minuta

4 komentarze:

 1. Jedna z moich ulubionych powieści Mistrza. Bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy myślą, że Lem to tylko Solaris albo cały Lem jest jak Solaris ;P. Audiobooka przesłuchałem 2x, świetna realizacja. Otwarcie powieści (samo w sobie znakomite) czytane przez Krystynę Czubównę wywołuje u mnie gęsią skórkę ;))) Do kompletu polecam też komiks Rafała Mikołajczyka, który ukazał się w zeszłym roku. Trzyma klimat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałem Bajki robotów, Solaris i wysłuchałem Niezwyciężonego, więc o całości dorobku się nie wypowiem. Niemniej jednak wykonanie słuchowiska, jak i sama fabuła bardzo przypadły mi do gustu! :)

   Usuń
 2. Uwielbiam. 😍
  Teraz tak sobie myślę, czy nie zrobić sobie powtóreczki w audiobooku. :D

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.