piątek, 7 sierpnia 2020

2001: Odyseja kosmiczna - Arthur C. Clarke

Ostatnio coraz częściej sięgam po audiobooki, stąd też wysłuchałem niedawno kolejnej superprodukcji Audioteki - 2001: Odyseja Kosmiczna Arthura C. Clarke'a, którą od dawna chciałem już poznać. 

Książka rozpoczyna się dość niezwykle, bo w czasach prehistorycznych, gdzie obserwujemy plemię małpoludów i ich spotkanie z tajemniczym Monolitem. To za jego sprawą zaczynają używać narzędzi i tym samym się rozwijać. Następnie akcja przenosi się do 1999 roku - w jednym z kraterów na księżycu odkryto Monolit, który w chwili wystawienia na słońce wysyła sygnał radiowy w kierunku jednego z księżyców Saturna. Z tego powodu w 2001 roku wyrusza tam ekspedycja, której celem jest dokładne zbadanie co się tam znajduje. Prawda zmieni całe postrzeganie ludzi na wiele kwestii... 

Książka Clarke'a ujrzała światło dzienne w 1968 roku i jest wynikiem współpracy ze Stanley'em Kubrickiem podczas pracy nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule. Obecnie jest on uznawany za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina. Sam słyszałem wiele dobrego na temat tej powieści i w końcu skusiłem się, żeby ją poznać. 2001: Odyseja kosmiczna zadebiutowała ponad 50 lat temu, ale ani przez moment nie miałem wrażenia, że powieść się zestarzała. Przede wszystkim książka od samego początku jest bardzo dobrze przemyślana, oszczędna w słowach, choć nie uboga w opisy. Clarke używa bowiem pięknego języka do opisania kosmosu, że aż samemu chciałoby się być na miejscu bohaterów i zobaczyć to, co oni. Autor stawia też wiele ponadczasowych pytań dotyczących eksploracji kosmosu, ludzkiej historii, roli człowieka w kosmosie i wielu innych kwestii. Uważam, że za 100 lat poruszane w książce pytania i problemy wciąż będą aktualnie, jeśli nie nawet bardziej niż teraz, czy kiedy powieść miała swoją premierę. 

Celowo nie napisałem nic więcej na temat fabuły, ponieważ łatwo zdradzić, co odkryją bohaterowie pod koniec książki. Oczywiście dość łatwo można się domyślić czym może być Monolit, co znajdą ludzie na księżycu Saturna, ale pomimo tego wysłuchałem audiobooka z ogromną przyjemnością i ciekawością, co się dokładnie stanie. Siła tej powieści tkwi bowiem w narratorze - w tym, jak opisuje kosmos i obserwowane zjawiska, jak również w jego rozważaniach i ciekawych obserwacjach dotyczących wszechświata i ludzkości. Obsadzenie w tej roli Krystyny Czubówny było strzałem w dziesiątkę! Bardzo lubię brzmienie jej głosu, który do tej historii pasuje znakomicie i nadał całości niezwykłego klimatu. Jak przystało na superprodukcję Audioteki, usłyszymy tutaj również wiele innych osób, choć rzadko, ponieważ w książce Clarke'a nie ma zbyt wielu dialogów. 
Do książkowej sesji posłużyły skarpetki Space Trip od Many Mornings

Książka Arthura C. Clarke'a 2001: Odyseja kosmiczna pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała i cieszę się, że w końcu miałem okazję się zapoznać z tą powieścią. Jest to ponadczasowa historia o eksploracji kosmosu i nie tylko. Zaś sam audiobook z Krystyną Czubówną w roli narratora jest po prostu świetny!

Ocena: 9/10

Tytuł: 2001: Odyseja kosmiczna
Autor: Arthur C. Clarke
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Seria: Superprodukcje Audioteki
Wydawnictwo: Audioteka
Data wydania: 15.12.2016
Długość: 7 godzin 55 minut

2 komentarze:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.