piątek, 21 lutego 2020

Sapiens. Od zwierząt do bogów - Yuval Noah Harari

W swoim życiu przeczytałem już całkiem dużo książek popularnonaukowych, omawiających najróżniejsze różne kwestie - od największych zmyśleń kartograficznych, przez ludzkie ciało, po historię prawie wszystkiego. Dlatego w ostatnim czasie sięgnąłem po książkę Sapiens. Od zwierząt do bogów autorstwa Yuvala Noaha Harariego, którą już od dawna chciałem przeczytać.

Książka przedstawia historię człowieka - od zarania dziejów aż do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

Zawsze jestem pod wrażeniem, kiedy autor potrafi w niezwykle ciekawy sposób opowiadać o jakimś temacie, językiem zrozumiałym i prostym, ale nie banalnym. I tak właśnie jest w książce Harariego. Sapiens, Od zwierząt do bogów jest książką dość obszerną, liczącą ponad 500 stron i jest wypełniona po brzegi niesamowitą i bardzo ciekawą treścią. Autor rozpoczyna od początków historii człowieka aż po współczesność i nadchodzące wyzwania. Snuje dygresje, stawia trudne pytania, podaje liczne ciekawostki i wiele więcej. 

Omawiane tematy są ułożone chronologicznie, ale dość często autor przedstawia w danym momencie tylko jedno zagadnienie. Np. co w życiu ludzkości zmieniły pieniądze i snuje rozważania na ten temat. W ten sposób otrzymujemy wyjaśnienie jak dana, niekiedy banalna rzecz, ukształtowała nasz świat, nasze zwyczaje, kulturę i cywilizację. Harari stawia w książce pytania dlaczego coś wygląda tak, a nie inaczej i stara się na nie odpowiedzieć oraz przeanalizować daną kwestię patrząc na naszą całą historię. Pokazuje również jak dany wynalazek, czy zmiana w życiu, wpłynęło na losy całej ludzkości i tutaj dobrym przykładem jest rewolucja agrarna, której poświęcono wiele uwagi. Pokazuje wady i zalety przejścia ze zbieracko-łowieckiego trybu życia na rolnictwo. Dowiemy się, co ta zmiana dokonała w życiu naszych przodków i z jakimi problemami musieli się w związku z tym borykać. Ponadto, autor przedstawia kwestie nad którymi często nie zastanawiamy się w naszym codziennym życiu, nie dociekamy dlaczego coś tak jest i skąd to się wzięło. Wyjaśnienie jakie się za tym kryje jest dość często zaskakujące. 

Książka przedstawia historię naszej cywilizacji, ale bez upiększeń, taka jaka była, z blaskami i cieniami. Autor nie ocenia jednak postępków ludzkości, ale stara się je przedstawić w obiektywnym świetle - co przyniosły dobrego, a co złego. Bardzo spodobało mi się to podejście, ponieważ przy tych mniej chwalebnych kwestiach Harari często stawia dość trudne pytania, które nie pozostawiają człowieka obojętnego po skończonej lekturze. Natomiast przy tych pozytywnych snuje rozważania co by były gdyby, ale również pokazuje jak dana rzecz zmieniła nasze życie na lepsze. Z tego powodu jest to książka, która bardzo mocno skłania do zastanowienia się i przemyślenia tego, co przed chwilą przeczytaliśmy.


Sapiens. Od zwierząt do bogów jest to książka przedstawiająca całą naszą historię, która została napisana przystępnym i zrozumiałym językiem. Autor stawia wiele pytań, niekiedy dość trudnych, na które stara się znaleźć odpowiedź, ale jednocześnie skłania czytelnika do samodzielnego wysnucia wniosków. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari
Tłumaczenie: Justyn Hunia
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 14.11.2018
Liczba stron: 540
ISBN: 9788308068144

2 komentarze:

  1. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Obiecuję to sobie za każdym razem, kiedy ją widzę, ale tak się złożyło, że jeszcze jej nie zamówiłam.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.