wtorek, 26 stycznia 2021

Zwiastun burzy - Bernard Cornwell

Po Trylogii Arturiańskiej przyszedł czas na Wojny Wikingów. Zwiastun burzy to już drugi tom tego cyklu, który utwierdził mnie w przekonaniu, że Cornwell świetnie opowiada historie. Już się nie mogę doczekać dalszych przygód Uthreda!

Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. Rozgoryczony wyrusza na łupieżcze wyprawy, by zdobyć skarby i spłacić Kościołowi dług, jaki przeszedł na niego, gdy ożenił się z Mildrith. Tymczasem Duńczycy łamią zawarty z Alfredem rozejm i podbijają niemal cały Wessex. Uhtred znów będzie musiał stanąć do walki z najeźdźcą...

Akcja książki rozpoczyna się tuż po bitwie pod Cynuit, która miała miejsce pod koniec pierwszego tomu i od samego początku nieustannie coś się dzieje, a kruchy pokój z Duńczykami nie trwa zbyt długo. W pewnym momencie sprawa wygląda wręcz na przegraną. Przez to jednak książka trzyma nieustannie w napięciu, nawet znając z historii, co się dalej stanie. Są bitwy, potyczki, pojedynki, zasadzki i wiele więcej. Nie da się ukryć, że autor bardzo barwnie i bogato opisuje realia IX-wiecznej Anglii i duńskich najazdów. W jego wykonaniu ma się wrażenie, jakby przeniosło się w czasie i przeżywało przygody razem z bohaterami. 

Podobnie jak w Ostatnim Królestwie, również w Zwiastunie Burzy, Uthred pełni rolę narratora, który opowiada o swoich przygodach i walkach u boku króla Wessexu. Mamy zatem okazję go jeszcze lepiej poznać, jakie uczucia nim targają, w szczególności do osoby króla i jakie ma plany na przyszłość. W wielu momentach daje się odczuć, że bohater jest wciąż młody, porywczy i szuka własnej drogi w życiu, a przez to popełnia błędy i musi za nie płacić. Przez to wszystko Uthred staje się jeszcze bliższy czytelnikowi i z uwagą śledziłem jego poczynania i przygody. W trakcie lektury spotkamy starych bohaterów, ale również kilkoro nowych, których autor dobrze i ciekawie przedstawia, choć warto pamiętać, że główne skrzypce gra Uthred.


Zwiastun burzy to drugi tom cyklu Wojny Wikingów Bernarda Cornwella. Świetnie spędziłem czas z tą książką, a chwilami nie mogłem się od niej oderwać. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Zwiastun burzy
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Cykl: Wojny Wikingów
Tom cyklu: 2
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 27.02.2019
Liczba stron: 536
ISBN: 9788375155280

6 komentarzy:

 1. Już czeka na półce w kolejce do przeczytania. Muszę wreszcie wziąć się za powieści Cornwella. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi już Cornwella wystarczy. Po Trylogii Arturiańskiej po prostu nie mam siły na tą długaśną niemalże telenowelę o Uhtredzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie akurat Trylogia bardzo przypadła do gustu. Skończyłem ostatnio oglądać Wikingów, więc ten cykl był akurat do nadrobienia :)

   Usuń
 3. Słyszałam o tym cyklu i mam zamiar go przeczytać w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.