czwartek, 21 maja 2020

Śnieżyca - Neal Stephenson

Śnieżyca jest kolejnym, czwartą już książką Neala Stephensona wydaną przez wydawnictwo Mag, w spójnej szacie graficznej z minimalistycznymi okładkami od Dark Crayona. Wcześniej powieść ukazała się na polskim rynku pod tytułem Zamieć.

Wejdź do Metawersum, cyberprzestrzennego domu awatarów i demonów software’owych, w którym prawie wszystko jest możliwe. Najnowszą atrakcją Metawersum jest cybernarkotyk znany pod nazwą Śnieżycy. Problem polega na tym, że jest to wirus komputerowy, ale i coś więcej. Zaraża nie sam awatar, lecz jego właściciela. Przecieka do Rzeczywistości... 

Neal Stephenson przyzwyczaił mnie, że jego książki nie należą do najłatwiejszych w odbiorze, a on sam dość często rzuca czytelnika od razu na głęboką wodę. Nie inaczej jest w przypadku Śnieżycy. Od pierwszych stron zostajemy wrzuceni w cyberpunkowy świat przyszłości i musimy szybko się z nim oswoić, żeby nadążyć za akcją i intrygującymi faktami dotyczącymi Śnieżycy. Głównym bohaterem jest Hiro Protoganista, trudniący się rozwożeniem pizzy na usługach mafii. Natomiast w wolnych chwilach jest niezależnym hakerem, co wykorzystuje np. do pisania sofware'u do walki mieczami w Metawersum, ponieważ sam w realu nosi dwa samurajskie miecze. Drugim bohaterem jest S.U., młoda, wyszczekana kuryjerka, rozwożąca paczki na deskorolce. Jest to dwójka z pozoru zwyczajnych bohaterów, którzy połączą swoje siły, aby rozwikłać zagadkę tajemniczego wirusa.

W książce bardzo ważną rolę odgrywa cybernetyczny świat zwany Metawersum o niesamowitych możliwościach. Ludzie prowadzą tutaj swoje drugie życie, załatwiają interesy i spotykają się ze znajomymi. Używają do tego awatarów, które mogą być dowolnie modyfikowane, w zależności od zasobności naszego portfela lub umiejętności hakerskich. Może się to obecnie wydawać niczym nowym, ponieważ podobne wirtualne rzeczywistości były wykorzystywane w wielu filmach i powieściach. Warto jednak mieć na uwadze, że książka powstała w 1992 roku, gdzie internet nie był wcale tak powszechny. Pomimo, że wizja Metawersum w obecnych czasach nie jest niczym odkrywczym, to potrafi zainteresować. Niemniej ciekawa jest rzeczywistość zdewastowana turbokapitalizmem, w której rządy upadły, a światem rządzą mafie i korporacje. Bez wątpienia Neal Stephenson stworzył cyberpunkową wizję przyszłości, która potrafi niesamowicie oddziaływać na wyobraźnię, daje do myślenia i nie można przejść obok niej obojętnie. 

Mniej więcej po 150 stronach, jak już oswoimy się ze światem i bohaterami, fabuła nabiera rozpędu i książka zaczyna przypominać powieść sensacyjną. Dowiadujemy się kolejnych informacji o świecie, ale również czym dokładnie jest tytułowa Śnieżyca. Wytłumaczenie jest niezwykle intrygujące i złożone, a autor niejednym potrafi zaskoczyć. W związku z wyjaśnieniem czym jest Śnieżyca w trakcie książki przewijają się takie tematy jak mitologia sumeryjska, kwestie lingwistyczne, archeologia, wirusy komputerowe, religia, polityka, kryptografia i wiele więcej. Może się wydawać, że to mieszanina tematów bez ładu i składu, ale wszystko to zostało dobrze zaplanowane i stanowi ciekawą i spójną całość. Poznawanie kolejnych elementów fabuły było niezwykle interesujące i przynosiło wiele satysfakcji z lektury.


Śnieżyca jest bardzo barwną i złożoną wizją cyberpunkowego świata, która daje wiele do myślenia. Powieść wymyka się próbom klasyfikacji, a w trakcie lektury autor serwuje czytelnikowi wiele z pozoru niepasujących do siebie tematów i przemyśleń, które ostatecznie tworzą niezwykłą i spójną całość.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Śnieżyca
Autor: Neal Stephenson
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 02.04.2020
Liczba stron: 458
ISBN: 9788366409118

4 komentarze:

 1. Nęci mnie ten cybernetyczny swiat

  OdpowiedzUsuń
 2. To już kolejna bardzo dobra opinia o tej książce, z którą się spotykam. Nic, tylko czytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory Stephenson nie zawiódł mnie ani razu :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.