piątek, 8 maja 2020

Smok Odrodzony - Robert Jordan

Smok odrodzony jest już trzecim tomem cyklu Koło Czasu w nowym wydaniu. Z każdą kolejną częścią jestem coraz bardziej zachwycony tą serią fantasy!

Rand ogłosił się tytułowym Smokiem odrodzonym i teraz musi mierzyć się z tym trudnym brzemieniem. Pod wpływem nękających go snów, potajemnie opuszcza obozowisko i postanawia samotnie wyruszyć do Łzy. Tam bowiem znajduje się pewien świetlisty miecz, który musi zdobyć, aby wypełniły się przepowiednie. W ślad za nim ruszają Perrin, Moraine, Lan oraz Loial, lecz po drodze czeka ich wiele niebezpieczeństw i przeciwności losu. Tymczasem Egwene, Elayne i Nynaeve śpieszą do Tar Valon, aby Aes Sedai uzdrowiły Mata, one same wznowiły przerwaną naukę. Za swoje tajemnicze zniknięcie zostają srodze ukarane, ale jednocześnie otrzymują bardzo ważne i niebezpieczne zadanie - odszukać Czarne Ajah.

Akcja Smoka odrodzonego rozkręca się powoli aż do emocjonującej końcówki książki. Fabuła koncentruje się w dużej mierze na nadchodzącym starciu Smoka odrodzonego z Czarnym. Na świecie można bowiem zaobserwować coraz więcej dziwnych i niewytłumaczalnych zjawisk, które jasno wskazują, że pieczęcie, wiążące Ba'alzamona i trzynaścioro Przeklętych, słabną. Są to z pozoru subtelne znaki, ale stanowią dowód, że Czarny niedługo się uwolni. W Smoku odrodzonym Robert Jordan przedstawia również kolejne elementy świata przedstawionego, który jest starannie zaplanowany, a jego ogrom robi wrażenie. Wraz z bohaterami zwiedzimy nowe zakątki krainy, jak również zawędrujemy do krainy snów i dowiemy się, jak wielkie ma ona znaczenie, czy też poznamy nieznane dotąd istoty na usługach Czarnego.

Smok odrodzony jest w dużej mierze poświęcony zmianom, jakie zachodzą w bohaterach. Stają się coraz bardziej dojrzali, dorastają do przeznaczonych im ról i mierzą się ze swoim przeznaczeniem. Nie jest to łatwe, ani proste. Szczególnie jest to widoczne w przypadku Randa, u którego wydaje się, jakby postępowało szaleństwo i utrata zmysłów, co wynika z zatrucia męskiej połowy Prawdziwego Źródła. Co ciekawe, autor nie skupia fabuły trzeciego tomu na nim, ale na Macie, Perrinie, Egwene, Morraine i kilkoro innych postaciach. Może to dziwić, ponieważ po samym tytule można się domyślać, że to będzie historia głównie o Randzie. Nie do końca, choć wiele wydarzeń jest z nim związanych. Powoduje to wiele domysłów i zastanawiania się, co dokładnie dzieje się z tym bohaterem. Nie jest to przypadkowy, ale jak najbardziej celowy zabieg autora, co bardzo mi się spodobało.


Smok odrodzony jest bardzo dobrym trzecim tomem cyklu fantasy Koło Czasu Roberta Jordana. Świetnie się bawiłem czytając tę książkę i czekam na kolejne historie o Randzie i jego przyjaciołach. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Smok odrodzony
Autor: Robert Jordan
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Cykl: Koło Czasu
Tom cyklu: 3
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 07.04.2020
Liczba stron: 862
ISBN:9788381168458

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.