niedziela, 24 maja 2020

Dary Bogów - Witold Jabłoński

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach mitologia słowiańska przeżywa prawdziwy rozkwit. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych opracowań naukowych na ten temat, jak również powieści wykorzystujących słowiańskie mity. Jedną z takich książek są Dary bogów Witolda Jabłońskiego, którą miałem okazję wysłuchać w formie słuchowiska.

Posłuchajcie opowieści starego bajarza... Kiedy bogowie ciskali piorunami, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Świadkiem owych przedwiecznych zdarzeń nie był żaden śmiertelnik. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Tak właśnie, powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś. Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia tajemniczej i groźnej Krainy Zmarłych, poznawać ich odwieczne tajemnice.

Słuchowisko Dary bogów trwa niewiele ponad 10 godzin i zostało podzielone na czternaście części o dość zróżnicowanej długości. Każdy rozdział stanowi osobną historię, które czasami mniej, innym razem bardziej są ze sobą powiązane. Witold Jabłoński rozpoczyna od tego jak powstali pierwsi słowiańscy bogowie, a następnie przedstawia ich liczne przygody. Znalazły się tutaj najpopularniejsze z mitów i wierzeń słowiańskich, przedstawione w sposób przystępny i klarowny, dzięki czemu jest to dobra książka do rozpoczęcia swojej przygody z mitologią słowiańską. W treść poszczególnych historii zostały wplecione wyjaśnienia naturalnych zjawisk i ludowych obyczajów, co jest obecne w wielu innych mitologiach. Dowiemy się m.in skąd wzięły się pory roku, dlaczego wilki wyją w czasie pełni, czy jakim szczęściem jest, kiedy bocian wije gniazdo na kominie naszej chaty.

Poszczególne historie zostały przedstawione w formie gawędy przy ognisku. Rolę narratora w słuchowisku otrzymał Wiktor Zborowski, którego lekko chrapliwy głos znakomicie tutaj pasuje. Wielokrotnie miałem wrażenie, jakbym rzeczywiście siedział przy ognisku kilkaset lat temu i słuchał starszego już człowieka jak przybliża młodzieży wiarę ich rodziców.  Oprócz Wiktora Zborowskiego, w produkcji Audioteki wzięło udział jeszcze wielu innych aktorów, dzięki czemu jest to słuchowisko na bardzo dobrym poziomie, którego słucha się przyjemnie i potrafi zainteresować. Książka Witolda Jabłońskiego jest dobra i ciekawa, ale dużo zyskała, kiedy zostało stworzone na jej podstawie słuchowisko.


Słuchowisko Dary Bogów na podstawie książki Witolda Jabłońskiego jest bardzo ciekawym i przystępnym omówieniem najważniejszych mitów i wierzeń słowiańskich w formie gawędy przy ognisku. Za sprawą audiobooka wielokrotnie miałem wrażenie, jakbym przeniósł się w czasie i słuchał bajań starego człowieka o słowiańskich bogach i ich przygodach. Polecam!

Ocena: 8/10
Tytuł: Dary bogów
Autor: Witold Jabłoński
Seria: Superprodukcje Audioteki
Wydawnictwo: Audioteka
Data wydania: 25.09.2018
Długość: 10 godzin 2 minuty

2 komentarze:

  1. Już jak czytałam to czuć było klimat "ogniskowy", taki z bajarzem i opowieściami i wydaje mi się, że w wersji audio to jest odczuwalne jeszcze bardziej!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie! Czasami słychać trzaski ognia, jakieś hałasy w tle, plus oczywiście wiele odgłosów w opowiadanych historiach, a każda z postaci to inny podkład głosowy :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.