czwartek, 16 kwietnia 2020

Rysio Snajper - Kurt Vonnegut

Dłuższy czas zabierałem się do twórczości Kurta Vonneguta, o której czytałem wiele dobrego. Dlatego postanowiłem w końcu sięgnąć po jedną z jego książek i mój wybór padł na powieść o tytule Rysio Snajper

Bohaterem tej książki Rudy Waltz, czyli tytułowy Rysio Snajper. Bohater zyskał ten przydomek po tym, jak w wieku dwunastu lat przypadkowo zastrzelił ciężarną kobietę. To wydarzenie na zawsze definiuje jego życie, które staje się niekończącym pasmem nieszczęść.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Vonneguta było udane i na pewno sięgnę po kolejne tytuły. Rysio snajper jest historią stosunkowo prostą, nieskomplikowaną, a zarazem momentami dość mocno poplątaną. Główny bohater nie zawsze opowiada chronologicznie swoją historię, czy  rodziców, dlatego jest to lektura wymagająca pewnego skupienia.

Książka jest zabawna, ironiczna i pełna sarkazmu, innym razem absurdalna, a niekiedy autorefleksyjna i skłaniająca do własnych przemyśleń. Jest to historia rodzinnych błędów, które mają wpływ na całe przyszłe życie bohaterów momentami, o poszukiwaniu sensu życia, który często nam umyka, ale również nieuchronności losu i próbie odkupienia win i błędów. Książkę można odnieść również jako taki antywojenny manifest, potępiający konflikty zbrojne, nazizm, a przede wszystkim posiadanie broni, które jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Przez nieodpowiedzialność i bezmyślność rodziców Rudego, stała się tragedia, której nie sposób opisać. Z drugiej jednak strony trudno obwiniać tytułowego bohatera, który nie chciał nikogo zabić.

Tytułowy Rysio Snajper jest mężczyzną, który od narodzin nie miał łatwego życia, a dokonane zabójstwo jeszcze to wszystko skomplikowało. To wydarzenie staje się symbolicznym momentem, w którym Rudy Waltz traci na zawsze dziecięcą niewinność i wyrusza w poszukiwaniu przebaczenia oraz żeby odpokutować swoje winy.  Bohater doznał w życiu wielu upokorzeń, towarzyszy mu piętno zabójcy, ale pomimo tego stara się normalnie żyć. Jest to samotna postać, która przez całe życie musiała radzić sobie sama, pomagając wielu osobom dookoła. W treści książki zostały dodane przepisy autorstwa Rysio Snajpera oraz krótkie sceny rozpisane w formie sztuki teatralnej, co urozmaica lekturę. Czasami są one w najmniej spodziewanym momencie, ale bynajmniej nie są to elementy przypadkowe i doskonale współgrają z tym, kim jest tytułowa postać.


Rysio Snajper jest już siódmą książką Kurta Vonneguta, która została wydana w nowym wydaniu - w twardej oprawie z obwolutą i minimalistyczną, ale przyciągającą wzrok okładką. W środku zaś mamy stosunkowo dużą czcionkę, jak i marginesy, przez co książka wydaje się dłuższa niż jest w rzeczywistości, ale w niczym to nie przeszkadza w trakcie lektury. Jest to bardzo eleganckie i ładne wydanie i cieszę się, że wydawnictwo wciąż wznawia kolejne tytuły Vonneguta. 

Rysio Snajper jest książką opowiadającą o losach młodego chłopaka, który w wieku 12 lat zabija ciężarną kobietą, co na zawsze definiuje jego życie. Jest to stosunkowo prosta historia, momentami zabawna, ironiczna, absurdalna i autorefleksyjna. 

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Rysio Snajper
Autor: Kurt Vonnegut
Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Seria: Vonnegut
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 24.03.2020
Liczba stron: 312
ISBN: 9788381168670

4 komentarze:

 1. To jeśli jeszcze nie czytałeś Vonneguta to polecam Ci bardzo "Rzeźnię nr 5" i "Kocią kołyskę" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach, ale za dużo tych książek do przeczytania :)

   Usuń
 2. Jest wielka fanka tego pisarza. Polecam co "Syreny z Tytana". Majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.