niedziela, 26 kwietnia 2020

Zapowiedzi maj 2020

Dłuższy czas zwlekałem z przygotowywaniem i szukaniem zapowiedzi na maj, ponieważ wiele wydawnictw dość ostrożnie podchodzi do tematu premier na najbliższe miesiące, a wiele z nich jest wciąż przekładanych. Niemniej jednak udało mi się znaleźć kilka tytułów, które mają się ukazać w maju i wydaje mi się, że to dość pewne. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że wymienione poniżej tytuły ukażą się w czerwcu lub później. Postaram się jednak na bieżąco uzupełniać zapowiedzi, jeśli pojawią się kolejne interesujące premiery :)

Pożegnanie z diabłem i czarownicą - Bohdan Baranowski - 12 maja - Replika

Diabeł i czarownica są postaciami, które przywołujemy po dziś dzień. Nie zawsze jednak mamy świadomość, jakie znaczenie odgrywają w naszej kulturze. Profesor Bohdan Baranowski wyjaśnia, jak na przestrzeni wieków kształtował się wizerunek diabła i czarownicy. Korzystając ze źródeł zarówno pisanych, jak i przekazów tradycji ustnej, pozyskanych w bezpośrednich rozmowach, autor stopniowo rozwiązuje zagadkę kiedy, skąd i dlaczego te postacie pojawiły się w kulturze. Ujawnia, jak ewoluowały, jaki stosunek do niej miał Kościół kiedyś oraz jakie stanowisko zajmuje współcześnie. W książce nie brakuje barwnych powiedzeń, przyśpiewek, przesądów oraz autentycznych historii, w które uwikłane były czarownice i diabły. Z perspektywy minionych lat próbuje racjonalnie wyjaśnić przyczyny przypisywania tym postaciom takich, a nie innych mocy. Pożegnanie z diabłem i czarownicą to bowiem nie tylko opowieść o zabobonach i wierzeniach, ale zarazem bogate w treść źródło cennych informacji na temat kultury, tej dawnej, jak i zupełnie współczesnej.

Drugi, tematyczny, mini zbiór opowiadań Lovecrafta. Tytułowe "W górach szaleństwa" to zdecydowanie najdłuższe ale i w opinii niejednego fana - najlepsze jego opowiadanie w jego twórczości. Oprócz niego znajdą się tam opowiadania : "Cień spoza czasu", "Bezimienne miasto", "Pod piramidami" - oczywiście w przekładzie Maciej Płazy - wszystko to okraszone ilustracjami Krzysztofa Wrońskiego i uzupełnione posłowiem zatytułowanym "A jeśli Lovecraft tego wszystkiego nie wymyślił", które napisał Mikołaj Kołyszko, autor religioznawczej pracy analizującej mitologię literacką Lovecrafta - "Groza jest święta".
W górach szaleństwa, tom 1 - H.P. Lovecraft, Francoise Baranger - 15 maja - Vesper
Arkham, rok 1933. Wybitny geolog profesor Dyer dowiaduje się o planowanej wyprawie na Antarktydę, która za cel obiera sobie ten sam rejon, który on sam eksplorował dwa lata wcześniej. W nadziei, że uda się odwieść organizatorów od tych zamiarów, Dyer postanawia szczegółowo opisać tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce, a które w obawie, że zostanie uznany za szaleńca, zataił w raporcie z ekspedycji. Wówczas to, z początkiem lata, statki wynajęte przez Uniwersytet Miskatonic przybyły na mroźny kontynent, przywożąc ze sobą grupę czterech profesorów i szesnastu studentów. Na pierwsze odkrycia nie trzeba było długo czekać, a zaintrygowany obiecującymi wynikami odwiertów biolog wyprawy, profesor Lake, postanawia spenetrować sieć jaskiń. Po kilku dniach nadaje radiowy komunikat, w którym informuje pozostałych naukowców o odkryciu zadziwiających okazów skamielin niezwykle starego, nieznanego gatunku. Kiedy straszliwa burza przerywa komunikację, a Lake nie daje znaku życia, Dyer przeczuwając najgorsze, wyrusza na pomoc naukowcowi. To, co odkrył, przekroczyło jego najśmielsze przypuszczenia – krajobrazy zamarzniętych pustyń, niewyobrażalnych stworzeń tkwiących od milionów lat w stanie hibernacji, niesamowitych struktur geometrycznych umiejscowionych na szczycie czarnych gór wyższych niż Mount Everest…

Odzyskanie czasu - Bao Shu - 19 maja - Rebis 
Powrót do świata bestsellerowego Problemu trzech ciał Cixina Liu! Mózg Yun Tianminga został zamrożony i umieszczony w statku kosmicznym, który wystrzelono w kierunku floty trisolariańskiej. Plan był desperacki. Istniała tylko minimalna szansa na to, że obcy ożywią człowieka i że pewnego dnia Tianming zdoła przekazać na Ziemię cenne informacje. Tak też zrobił. Ale wcześniej zdradził ludzkość. Po tysiącach lat spędzonych na zesłaniu Tianming może wreszcie odkupić winę. Istota zwana Duchem werbuje go do pomocy w wojnie z wrogiem, który zagraża istnieniu całego wszechświata. Tianming podejmuje to wyzwanie, ale tym razem nie chce być jedynie pionkiem w grze... Odkupieniem za zdradę może być ocalenie ludzkości. Kotolotki - Ursula K. Le Guin - 19 maja - Prószyński i S-ka
Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła. Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa. Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół? A co jeśli trafią w złe Ręce?Przepełnione urzekającym ciepłem historie autorstwa jednej z największych legend literatury fantastycznej to niezapomniana lektura dla całej rodziny.
How to? Jak? - Randal Munroe - 20 maja - Czarna Owca
Najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów „What If? A co, gdyby?” i „Tłumacz rzeczy”. Zgłębiając najbardziej skomplikowane metody wykonywania prostych czynności, Munroe nie tylko utrudnia zadanie sobie i swoim czytelnikom – tak jak w fascynujący sposób czynił to w „What If? A co, gdyby?”, tak i tu zachęca do eksplorowania najbardziej absurdalnych rozwiązań. Dzięki błyskotliwym infografikom i zabawnym ilustracjom „How To? Jak?” w absorbujący intelektualnie sposób pomaga lepiej zrozumieć naukę i technologie towarzyszące nam każdego dnia we wszystkim, co robimy.Po świetnie przyjętej serii „Bestiariusza słowiańskiego” jeden z jej autorów, Witold Vargas, przygotował kontynuację tego tytułu, tym razem całkowicie poświęconą zwierzętom. To one towarzyszyły człowiekowi od początku cywilizacji, żyjąc tuż obok i stanowiąc dla niego źródło przetrwania w postaci pożywienia i odzienia. Ich pradawne opisy zawierają mnóstwo nadprzyrodzonych, wręcz magicznych cech, dzięki czemu opisywane istoty stają się częścią pasjonującego świata fantastycznego. Autor po przestudiowaniu niezliczonej ilości opracowań etnograficznych, starych kronik, dokumentów, baśni, legend i podań starał się każdemu miłośnikowi słowiańskiej fantastyki ów świat znacząco przybliżyć.Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

13 komentarzy:

 1. A obiecywałam sobie, że nic nie kupię w maju, co pewnie się nie uda, bo już wiem, że koniecznie chcę "Atlas legend" i nowego Lovecrafta. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie Lovecraft nie jest nowy, bo te opowiadania są w tych dwóch większych zbiorach od Vesperu, więc jeśli je masz, to nie musisz już kupować tego mniejszego zbioru :)

   Usuń
 2. Kurczę fajne nowości wybrałeś. Właściwie wszystkimi książkami jestem zainteresowana poza tą pierwszą i trzecią. Mam nadzieję, że się ich dorobię ;).

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tym razem skromniutko:
  Bestiariusz. Zwierzęta - Witold Vargas ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie pozycje od BOSZA wyglądają ciekawie ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja po prostu mam nadzieję, że rynek wydawniczy będzie nam mimo tej całej sytuacji z wirusem proponował jakieś nowości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fakt, ze dużo premier zostało przesunietych, ale rynak jeszcze jakos sie trzyma

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.