niedziela, 31 października 2021

Czerwone drzewo - Caitlin R. Kiernan

Czerwone drzewo to druga z powieści, która ukazała się w ramach serii horrorów od wydawnictwa Mag.

Sarah Crowe opuściła Atlantę - i zgliszcza burzliwego związku - żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości. Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii. W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków...

Czerwone drzewo jest to powieść napisana w narracji pierwszoosobowej, a dokładniej mówiąc są to zapiski z dziennika Sarah Crowe, głównej bohaterki. Autorce bardzo dobrze udało się oddać w powieści fakt, że czytamy nie typową powieść, lecz czyjeś zapiski z niecodziennych wydarzeń, jakich jest świadkiem. Są one zatem chwilami nieco chaotyczne, niekiedy bardzo szczegółowe, a innym razem przeczytamy przepisane fragmenty rękopisu dawnego mieszkańca posiadłości. Co więcej, chwilami niektóre opisy są dość lakoniczne, a pewne wydarzenia nawet pomijane, ponieważ bohaterka nie jest w stanie ich opisać słowami. Dzięki temu odnosi się wrażenie, jakbyśmy czytamy czyjeś rzeczywiste zapiski. 

W książce mamy wiele niedopowiedzeń i niejasności, a do tego kilka miejscowych legend, zapiski dawnego mieszkańca z obsesją na punkcie prastarego dębu i dziwne wydarzenia, jakie rozgrywają się w starym domu i jego okolicach. Co więcej, główna bohaterka miewa luki w pamięci i nie pamięta, że coś robiła, co powoduje, że nie wiemy, co jest prawdą, a co urojeniem, czy przewidzeniem bohaterki. To wszystko razem tworzy interesujący nastrój grozy, choć przez większość czasu dość subtelny. Jak się łatwo domyśleć, wszystko rozgrywa się wokół tytułowego Czerwonego drzewa, jego historii i zjawisk, które dzieją się wokół niego. Sam dom ze swoją mroczną piwnicę skrywa również niejedną tajemnicę. Momentami można nawet odnieść jakby pod ziemią przenikały się różne światy i wydarzenia, co nadaje całej historii dodatkowego klimatu. 

Czerwone drzewo nie jest może najlepszą powieścią grozy, jaką czytałem, ale zdecydowanie ma swój urok. Pełna niedopowiedzeń, niejasności, osnuta wokół tytułowego drzewa, które skrywa mroczną tajemnicę. 

Ocena: 6/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Czerwone drzewi
Autor: Caitlin R. Kiernan
Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 24.09.2021
Liczba stron: 302
ISBN: 9788367023030

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.