czwartek, 28 października 2021

Zapowiedzi listopad 2021

Po nieco ubogim październiku, listopad zapowiada się zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o książkowe nowości. Można się spodziewać takich tytułów jak: Obserwatorzy spoza czasu Lovecrafta i Derletha, Niekończąca się historia Endego, Łowcy kości Eriksona, Drood Simmonsa, Pani dobrego znaku Kresa, czy kolejnej gry książkowej Jonathana Greena, czyli Zły Czarnoksiążnik z OZ.

Obserwatorzy spoza czasu - H.P. Lovecraft, August Derleth - Zysk i S-ka - 3 listopada
Wydane pośmiertnie i opracowane przez Augusta Derletha opowiadania H.P. Lovecrafta mają wiele cech wspólnych. Traktują o losach potomków rodów Whateleyów, Marshów lub Bishopów – samotników przybywających do odludnej krainy mrocznych puszcz Nowej Anglii, by zamieszkać w posiadłościach, które kryją wiele sekretów i zagadek z przeszłości. H.P. Lovecraft, twórca niezwykłej mitologii Cthulhu, pozostawił po sobie wiele notatek, projektów i niedokończonych opowiadań, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie. H.P. Lovecraft i August Derleth nigdy w życiu nie spotkali się osobiście, niemniej zaprzyjaźnili się, prowadząc między sobą bogatą korespondencję. Derleth podzielał zamiłowanie Lovecrafta do mrocznych, pełnych grozy opowieści i sam takie tworzył. Po śmierci swego przyjaciela z Providence, Derleth uporządkował jego spuściznę literacką i założył wydawnictwo Arkham House (zapożyczając nazwę z jednego z utworów Lovecrafta) w celu przybliżenia jej (i dzieł innych pisarzy o podobnej tematyce) szerokim rzeszom czytelników. Sądząc po popularności książek H.P. Lovecrafta na świecie, Augustowi Derlethowi udało się zrealizować swój cel. Niniejszy tom zawiera zarówno opowiadania, które Derleth dokończył, znalazłszy je we fragmentach w papierach Lovecrafta, jak i te zainspirowane pomysłami i wymianą poglądów, zawartymi w ich korespondencji.

Zły Czarnoksiężnik z OZ - Jonathan Green - Muduko - 4 listopada
Ciemne chmury zgromadziły się nad Krainą Oz. Jej los spoczywa w Twoich rękach. Czy będąc otoczonym ze wszystkich stron przez nieprzyjaciół, zdołasz odkryć sekrety Złego Czarnoksiężnika? Czy uda Ci się uratować pieska Toto z rąk Latających Małp i uniknąć zemsty Złej Czarownicy z Zachodu?Przyszedł właśnie czas na Twoją wersję tej znanej historii!
Niekończąca się historia - Michael Ende - Mamania - 10 listopada
Jedenastoletni Bastian żyje w świecie książek, starając się zapomnieć o szkolnych prześladowcach. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu „Niekończącą się historię” i na szkolnym strychu zatapia się w lekturze. Baśniowy świat Fantazjany pochłania go bez reszty. Magicznej krainie grozi zagłada, a ku swojemu zdumieniu Bastian przekonuje się, że tylko on może ją uratować. Jak to możliwe? Powieść stworzona przez Michaela Endego, mistrza literatury dziecięcej, autora m.in. „Momo”. Jego przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki zajęły zasłużone miejsce na półkach z klasyką literatury dziecięcej i znajdują się wśród ukochanych książek z dzieciństwa zarówno dzieci, jak i ich rodziców na całym świecie.

 

Szaleństwo Cthulhu. Kroniki Arkham - Vesper - 24 listopada
Szesnaście historii zainspirowanych jednym z najważniejszych opowiadań mistrza literatury grozy, Howarda Philipsa Lovecrafta – „W górach szaleństwa”. Ekspedycja naukowa odkrywa ruiny starożytnego miasta, ukryte w niedostępnych górach Antarktydy, a w nim ciała zadziwiających istot. Przerażająca prawda o genezie dawno wymarłej cywilizacji wymyka się wszelkim wyobrażeniom i wiedzie naukowców na skraj poczytalności.Pani dobrego znaku t. 1 - Wieczny pokój - Feliks W. Kres - Fabryka Słów - 26 listopada
Szerń - wisząca nad światem Potęga zdolna obdarzyć inteligencją dowolny gatunek i zamienić w strzaskany grobowiec największe góry. Albo ożywić marzenie. Każdy kraj ma swoje legendy. Serce Dartanu bije dla tych o rycerskiej chwale. Ile w tej chwale pozostało honoru, przekona się Ezena - wyzwolona niewolnica postawiona przez umierającego księcia na czele największego majątku Cesarstwa. W krainie rządzonej przez mężczyzn, kobieta sięgnie po władzę. Bez sprzymierzeńców, bez przyjaciół, mając po swojej stronie tylko najdroższą niewolnicę królestwa i bezgraniczną wiarę zmarłego. W walce o Sey Aye nie będzie litości, miłosierdzia ani godności. Ale będą o niej śpiewać pieśni.
Atlas tamtych światów - Edward Brooke-Hitching - Rebis - 30 listopada
Trzynaście rajów z mitologii azteckiej, Piekło Ognistego Kura japońskich buddystów, taoistyczny podziemny świat „głodnych duchów” – to tylko parę przystanków w podróży po bajecznie rozmaitych mitach, wierzeniach i fantazjach związanych z życiem pozagrobowym, w jaką zabiera czytelnika niezawodny cicerone Edward Brooke-Hitching. Atlas tamtych światów, bedeker po zaświatach, to skarbnica zaskakujących faktów i legend na temat rajskich rozkoszy i piekielnych mąk, wzbogacona o wspaniały zbiór ilustracji – od przykładów renesansowej „piekielnej kartografii” i niezwykle ozdobnych islamskich wyobrażeń raju po spirytystyczne wizje XIX-wiecznych mediów. Wszystko to układa się w fascynujące studium nieznającej granic ludzkiej wyobraźni, graficzną kronikę naszych nadziei i obaw związanych z tym, co po tamtej stronie życia.Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub księgarni swiatksiazki.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :) 

7 komentarzy:

 1. Paradoks kolekcjonera - z jednej strony cieszę się, że nic dla mnie nie ma z drugiej trochę to smuci ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Derleth, Erikson, Simmons, Kres i Kroniki Arkham - zdecydowanie będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W dużej mierze wyobrażenie jakie często mamy na temat Lovecrafta, właśnie wywodzi się od Augusta Derletha. Trzeba mu oddać jego zasługi, ale też znacząco przeformułował niektóre rzeczy. Te opowiadania w tym tomie (jeśli to wznowienie tego, co Zysk wydał w roku 2000), to bardziej opowiadania Derletha, niż Lovecrafta. Tak tylko zaznaczam. Ale kupić rzecz jasna zamierzam, Derleth też był zdolnym pisarzem.
  Czekałem też na Kresa, ale pod wpływem tego wpisu dorzucę jeszcze Simmonsa i tę antologię od Vesperu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się, że mało tam Lovecrafta, ale i tak z chęcią przeczytam. Na 99% to jest wznowienie tej książki :)

   Usuń
 4. Z tego zestawienia w sumie interesują mnie tylko trzy tytuły:
  Łowcy kości - Steven Erikson
  Drood - Dan Simmons
  Pani dobrego znaku t. 1 - Wieczny pokój - Feliks W. Kres

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.