poniedziałek, 18 października 2021

Bestiariusz japoński. Yōkai - Witold Vargas

W serii Legendarz od wydawnictwa BOSZ w ostatnim czasie ukazała się pozycja dość nietypowa, a mianowicie Bestiariusz japoński, które z miejsca mnie oczarowała i zachwyciła.

Książka poświęcona jest stworom z kraju kwitnącej wiśni. Poznamy tajemnicze i magiczne zwierzęta, demony oraz duchy nazywane w Japonii yōkai. Stwory, które są częścią fantastycznego świata tego odległego kraju, należą do najbardziej przerażających na świecie. Autor przeanalizował wiele dokumentów, baśni oraz legend i odkrywa przed czytelnikami magiczny świat orientalnych istot o nadprzyrodzonych mocach. Nekomata wyciąga z grobów zmarłych, yamachichi wysysa z ludzi siły witalne, bezbronne furaribi błąkają się szukając ukojenia, a łaskawy baku emanuje szczęściem odpędzając złe demony.

Bestiariusz japoński to nowość w serii Legendarz, która tym razem przybliża japońskie yōkai, czyli bestie, demony i bóstwa z Kraju kwitnącej wiśni. Witold Vargas opisał ponad sto istot i wszystkie je pięknie zilustrował. Dowiemy się jak wyglądają poszczególne yōkai, jakie historie są z nimi związane, jak się ich wystrzegać i co zrobić jak już je spotkamy. Ponadto, każdą z opisanych istot autor porównuje do demonów i bestii znanych na Słowiańszczyźnie, jeżeli jest to możliwe, a tak jest w większości przypadków. Początkowo nie byłem przekonany do tego typu porównań, ale z czasem ten pomysł bardzo przypadł mi do gustu. Pokazuje to, że w różnych kulturach ludźmi targają te same emocje i mają podobne obawy np. idąc. nocą przez las i słysząc dziwne odgłosy. 

Wszystkie z opisanych tutaj yōkai są ułożone w porządku alfabetycznym, który w mojej ocenie nie do końca się sprawdził. Niektóre istoty są opisane w kilku różnych miejscach i trzeba przez to wertować książkę, aby znaleźć wszystkie informacje. Zdecydowanie lepszy byłby układ tematyczny, a nie alfabetyczny. Jest to jednak mój jedyny zarzut wobec tej książki. Nie da się bowiem ukryć, że Witold Vargas podszedł do tematu bardzo profesjonalnie - liczne przypisy i bibliografia, a całość była dodatkowo konsultowana z dr Renatą Iwicką, ekspertką od demonologii japońskiej. Jest to zatem bardzo dobra książka jako wstęp do poszerzania wiedzy na temat yōkai.

Bestiariusz japoński to bardzo dobrze napisana i zilustrowana książka o japońskich yōka. Witold Vargas jak zwykle w przystępny i ciekawy sposób opisuje demony japońskie i porównuje je do tych znanych na Słowiańszczyźnie. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Bestiariusz japoński. Yōkai
Autor: Witold Vargas
Ilustracje: Witold Vargas
Seria: Legendarz
Wydawnictwo: BOSZ
Data wydania: 29.09.2021
Liczba stron: 240
ISBN: 9788375765724

2 komentarze:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.