czwartek, 21 października 2021

Biały piasek 3 - Brandon Sanderson

Po nieco dłuższym czasie w końcu ukazał się trzeci i ostatni tom komiksowej adaptacji niewydanej nigdy powieści Brandona Sandersona, czyli Biały piasek

Nadchodzi dzień wydania ostatecznego wyroku na mistrzów piasku. Kenton gorączkowo próbuje przekonać do siebie przywódców poszczególnych zawodów, w czym pomaga mu księżna Khrissalla, a jednocześnie wraz z trackt Ais odpiera kolejne ataki skrytobójców. Zanim jednak Kenton podda się osądowi rady Taisha, musi odkryć, kto naprawdę stał za zasadzką na mistrzów piasku, w której zginął jego ojciec i większość mistrzów piasku.

Trzeci tom Białego piasku stanowi dobre i ciekawe zakończenie całej historii mistrzów piasku. Kenton, który objął dowodzenie nad nielicznymi ocalałymi z zasadzki, musi teraz znaleźć sposób, aby przekonać przywódców poszczególnych zawodów, a jednocześnie odkryć prawdę o zasadzce. W związku z tym dużo się dzieje, choć głównie są to rozmowy i przekonywanie niezdecydowanych lub nieprzyjaznych sprawie, aby zagłosowali za, a nie przeciw istnieniu gildii mistrzów piasku. Nie brakuje jednak kilku ciekawych scen, w czasie których Kenton wykorzystuje swoje, czy jak odkrywa pewien ważny fakt na temat liczby kontrolowanych wstęg. Można odnieść wrażenie, że Sanderson skrywa jeszcze niejedną tajemnicę związaną z tym światem należącym do Cosmere

Historia przedstawiona w trzech tomach Białego piasku nie jest zbyt rozbudowana, w szczególności jak zna się inne powieści Sandersona. Nie da się jednak ukryć, że komiksy mają coś w sobie i z przyjemnością przeczytałem każdy z nich. Aż chciałoby się poznać zdecydowanie dłuższą i bardziej skomplikowaną historię, która rozgrywa się w tym świecie. Podobnie jest z bohaterami, o których wiemy stosunkowo niewiele, ale jest to konsekwencja opowiadania historii w formie graficznej, w której nie wszystko da się opowiedzieć. 

Biały piasek 3 to dobre i udane zakończenie komiksowych przygód Kentona i mistrzów piasku. Cała historia nie jest może zbyt rozbudowana, ale ma coś w sobie i z przyjemnością przeczytałem ten komiks, jak i poprzednie dwa tomy. 

Ocena: 7/10


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Biały piasek 3
Autor: Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Cykl: Biały piasek
Tom: 3
Adaptacja: Rik Hoskin
Rysunki: Hutz Casas
Kolory: Salvatore Alala Studios
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 24.09.2021
Liczba stron: 160
ISBN: 9788366712225

1 komentarz:

  1. Ja bardzo żałuję, że ten cykl nie został przedstawiony w książkach zamiast komiksach. Wydaje mi się, że ta forma nieco ograniczyła możliwości autora.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.