środa, 6 października 2021

Ziemia trwa - George R. Stewart

Ziemia trwa to jedna z tych niepozornych powieści, które okazują się być prawdziwą perełką i to napisaną wiele dziesięcioleci temu. Co więcej, książka Stewarta dopiero w tym roku doczekała się pierwszego polskiego wydania.  

Na świecie wybucha epidemia nowej, niezwykle groźnej i zakaźnej choroby. Naukowcy nie potrafią ustalić, czy zarazki pochodzą od zwierząt, powstały w wyniku mutacji czy wymknęły się z laboratorium opracowującego broń biologiczną. Wszelkie próby wprowadzenia kwarantanny zawodzą i w krótkim czasie ludzkość ulega niemal całkowitej zagładzie. Przy życiu pozostają tylko nieliczni, w tym Ish, który podczas pandemii przebywał w górach w Kalifornii. Ish obawia się, że ci, którzy przetrwali, stoczą się w otchłań barbarzyństwa, a dorobek ludzkości zostanie zaprzepaszczony. W poszukiwaniu ocalałych Ish wyprawia się na Wschodnie Wybrzeże, a po powrocie do Kalifornii spotyka mądrą i odważną Em, która wzbudza w nim nadzieję i chęć życia. Razem stawiają czoło niewyobrażalnym wyzwaniom, budując w San Francisco nową wspólnotę i rzucając ziarna nowego początku.

Ziemia trwa to powieść, która mnie pozytywnie zaskoczyła i którą będę miło wspominał. Książka Stewarta to przykład bardzo dobrze przemyślanej i ciekawie napisanej literatury postapokaliptycznej. W wyniku choroby umiera większość ludzi, a nieliczni ocaleli muszą odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Akcję powieści śledzimy głównie z punktu widzenia Isha - początkowo przemierza Amerykę i widzi wszelkie zniszczenia oraz zmiany jakie następują w wyniki nieobecności człowieka. Z czasem, razem z innymi ocalałymi, buduje nową wspólnotę, która stanie przed wieloma nowymi wyzwaniami. 

George R. Stewart przedstawia wszystko bardzo rzeczowo i na chłodno, snując przy tym wiele interesujących rozważań, a czytelnik sam musi ocenić i przemyśleć, to co widzi Ish i co stało się z ziemią. W połączeniu z wieloma niezwykle trafnymi obserwacjami i przewidywaniami co do rozwoju społeczności po epidemii, całość robi ogromna wrażenie. Co prawda, Stewart czasami stosuje pewne skróty, szczególnie pod koniec książki, ale robi to, aby skupić się na kilku ważnych problemach, jakie napotkała społeczność, a nie na tym, aby jego wizja była możliwie jak najbardziej dokładna. Zdarza się też, że autor wspomina o jakimś interesującym problemie, ale z braku czasu jest on jedynie zasygnalizowany. 

Ziemia trwa przedstawia świat po apokaliptycznej pandemii, w wyniku której życie straciło większość ludzi, a nieliczni ocaleli w różny sposób próbują przeżyć w tym nowym świecie. Pomimo upływu ponad 70 lat od ukazania się książki, rozważania i spostrzeżenia autora są wciąż aktualne i dają do myślenia. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Ziemia trwa
Autor: George R. Stewart
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 14.09.2021
Liczba stron: 424
ISBN: 9788381883269

2 komentarze:

  1. Brzmi interesująco. Teraz inaczej odbieram takie książki niż przed pandemią, chętnie przeczytam. Ciekawa jestem jak bohaterowie poradzili sobie z tą sytuacją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś zdecydowanie dla mnie. Nie słyszałam wcześniej o tym tytule, a zapowiada się ciekawie. W postapokaliptycznych historiach najciekawszym dla mnie momentem jest przedstawienie zrujnowanego świata. Zawsze robi to na mnie wrażenie.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.