poniedziałek, 25 października 2021

Opowiadania najlepsze - Philip K. Dick

Dotychczas miałem jedynie okazję przeczytać kilka powieści Philipa K. Dicka, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnąłem po jego zbiór opowiadań. 

Opowiadania najlepsze to zbiór tekstów wybranych przez samego Philipa K. Dicka. Stanowią one doskonały przegląd wizjonerskich pomysłów i nieposkromionej wyobraźni pisarza. Podobnie jak cała twórczość autora, także jego krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych. W zbiorze znajdziemy 19 opowiadań: Gdzie kryje się wub, Roog, Wariant drugi, Wypłata, Fałszywy człowiek, Kolonia, Zbędny, Czas Wesołej Pat, Śniadania o zmierzchu, Już nie żyjesz Foster, Kopia ojca, Serwisant, Autofab, Ludzka rzecz, Gdyby nie istniał Benny Cemoli, Bloblem być (albo nie być), Wiara ojców, Elektryczna mrówka i Małe co nie co dla nas chrononautów. 

Opowiadania najlepsze to zbiór, który zrobił na mnie duże wrażenie, czego się zresztą spodziewałem, w końcu to teksty Philipa K. Dicka. Każde z zawartych tutaj opowiadań urzekło mnie na swój sposób, niektóre mniej, a niektóre bardziej. Co ważne, są to same dobre lub bardzo dobre teksty, nie ma kiepskich, czy źle napisanych. Przekrój tematyczny jest niezwykle szeroki, a autor porusza rozmaite problemy, co powoduje, że jest to różnorodny zbiór, który pozwala przekonać się jak wielkim talentem i wyobraźnią dysponował Philip K. Dick. Z każdym kolejnym opowiadaniem byłem coraz bardziej ciekawym, czym tym razem mnie autor zaskoczy i o czym przeczytam. 

Znajdziemy tutaj historie o ludziach, o przyszłości mieszkańców Ziemi i o otaczającym ich komosie. W opowiadaniach ludzie zakładają kolonie na innych światach i napotykają obce cywilizacje, co często prowadzi do konfliktowych sytuacji oraz użycia przemocy. Ponadto, w wizjach Dicka ludzie eksperymentują z tworzeniem organicznych robotów, czy sztucznych inteligencji, które powodują, że człowiek spada do roli więźnia. Nie brak również tematów związanych z wojną totalną i użyciem broni jądrowej i szykowaniem się do życia w schronie, co wynika z faktu, że w czasie powstawania tych tekstów trwała zimna wojna. Philip K. Dick odnosi się w swoich opowiadaniach także do władz politycznych i biznesowych, dla których najważniejszy jest zysk, a masy ludzkie służą do zaspokajania ich celów, które osiągają przy użyciu propagandy, represji, czy fałszowania rzeczywistości. Bardzo ciekawym dodatkiem jest zamieszczone na końcu Posłowie autora, w którym Philip K. Dick opisuje swoje inspiracji dotyczące powstawania poszczególnych opowiadań. 

Opowiadania najlepsze to bardzo dobry zbiór krótkich tekstów Philipa K. Dicka. W środku znajdziemy 19 opowiadań, o szerokim przekroju tematycznym i poruszanych problemach. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Opowiadania najlepsze
Autor: Philip K. Dick
Tłumaczenie: Jan Karłowski, Tomasz Oljasz, Janusz Szczepański
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 13.10.2021
Liczba stron: 536
ISBN: 9788381883375

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię Dicka, acz czytałem tylko kilka powieści. Miło widzieć, że i w formie krótkiej dobrze sobie radził, dodaję na listę zakupową ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie warto i cieszę się, że na półce mam więcej jego opowiadań :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.