wtorek, 12 października 2021

Koszmar Alicji w Krainie Czarów - Jonathan Green

Na rynku pojawia się w ostatnim czasie coraz więcej gier paragrafowych, czy inaczej mówiąc gier książkowych. Jednym z takich tytułów jest Koszmar Alicji w Krainie Czarów, który ukazał się na początku października nakładem wydawnictwa Muduko. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdybyś to TY decydował o losach Alicji z Krainy Czarów? Czy miałbyś na tyle odwagi, aby napisać własny scenariusz, pogrążając bohaterkę w koszmarze lub pomagając jej odnieść zwycięstwo? Czy napiłaby się eliksiru z tajemniczej butelki z etykietą „wypij mnie”? Zaufała Szalonemu Kapelusznikowi? Dołączyła do herbatki z Marcowym Zającem i Susłem?  Jesteś gotów, by wskoczyć w głąb króliczej nory? Przyszedł właśnie czas na Twoją wersję tej znanej historii! 

Alicja w Krainie Czarów to jedna z tych historii, którą zna praktycznie każdy, jak nie z książki, to z filmu lub innej adaptacji. Teraz, za sprawą gry książkowej Koszmar Alicji w Krainie Czarów, mamy okazję powrócić do tej historii i przeżyć ją na nowo. Sami  zdecydujemy, co się stanie z Alicją, jakich dokona wyborów i jakim wyzwaniom stawi czoło. Nie każdy jednak wybór musi zakończyć się sukcesem, niektóre mogą spowodować, że Alicja pogrąży się w koszmarze i tym samym jej przygoda dobiegnie końca, inne zaś doprowadzą nas do szczęśliwego zakończenia. Warto zatem zagrać co najmniej kilkukrotnie, ponieważ wiele wyborów, przed jakimi staje Alicja wzajemnie się wyklucza i prowadzą do różnych zakończeń. 

Pierwszym zadaniem, zanim zaczniemy grać, jest przypisanie punktów do kilku cech Alicji, takich jak: Zwinność, Rozum, Walka i Wytrzymałość, a także zapoznanie się z kilkoma specjalnymi umiejętnościami. W środku znajdziemy kilka Arkuszy przygody Alicji, na którym notujemy wartości cech, jak i przedmioty, które znajdujemy. W trakcie gry będziemy często testować różne cechy Alicji. Możemy to zrobić na 3 sposoby i każdy z nich został dokładnie wyjaśniony na początku książki. Pierwszy wykorzystuje kości, drugi standardową talię kart, a w trzecim sami po prostu decydujemy jak wypadł dany test, czy walka. Samych paragrafów jest 520, a książka liczy ponad 300 stron, dzięki czemu możemy podążyć wieloma różnymi ścieżkami fabularnymi, dokonać innych wyborów i poznać odmienne zakończenia. Co więcej, w środku znajdziemy wiele pięknie narysowanych ilustracji, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej poczuć mroczny klimat całej historii. 

Koszmar Alicji w Krainie Czarów to bardzo dobra gra paragrafowa, w której sami decydujemy jak potoczą się losy Alicji. Historia jest utrzymana w mrocznym klimacie, którego dopełnia wiele niezwykłych ilustracji. Polecam!


Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muduko!

Tytuł: Koszmar Alicji w Krainie Czarów
Autor: Jonathan Green
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Ilustracje: Kev Crossley
Wydawnictwo: Muduko
Data wydania: 01.10.2021
Liczba stron: 352
ISBN: 9788396118820

2 komentarze:

  1. Kurczę to może być coś dla mnie. Rozejrzę się za tą grą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłam mężowi na prezent i cieszę się, że zbiera pozytywne opinie.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.