piątek, 15 października 2021

Medicus - Noah Gordon

Medicusa Noaha Gordona czytałem jeszcze w liceum i od dawna już chciałem powrócić do tej historii. W końcu nadarzyła się okazja i wysłuchałem audiobooka na podstawie tej powieści. 

Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt przewyższa nikłe umiejętności średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

Medicus jest taką książką, jaką ją zapamiętałem, kiedy po raz pierwszy czytałem powieść Noaha Gordona ponad 10 lat temu. To dobrze napisana i przemyślana historia o młodym chłopcu, który zrządzeniem losu trafia pod opiekę wędrownego balwierza i odkrywa w sobie dość niezwykły talent. Pragnie leczyć i pomagać ludziom w cierpieniu. Jednak aby to osiągnąć musi zaryzykować własne życie i udać się w daleką podróż, aż do dalekiej i egzotycznej Persji. W książce autor barwnie i żywo oddaje realia XI-wiecznej Anglii, sytuację polityczną tam panującą, ale również ówczesny, tragiczny stan europejskiej medycyny. Z czasem poznamy także perską oraz żydowską kulturę i religię. Dowiemy się również jak wyglądała kultura na styku trzech religii, czy jak wysoko rozwinięta była perska medycyna, o wiele przewyższającą tę w Europie. 

Medicus jest nie tylko dobrze i pięknie napisaną powieścią obyczajowa o przygodach młodego mężczyzny, który pragnie był lekarzem, ale również książką pełną ciekawostek, ukazującą jak odmiennie rozwijała się medycyna w Europie i Persji. To także interesujące spojrzenie jak różny był świat zachodu i wschodu w XI wieku oraz jak wiele było różnic kulturowych, społecznych i religijnych. Medicus jest powieścią o ogromnej odwadze w dążeniu do własnych celów, nawet jeśli do ich osiągnięcia potrzeba czasu, ale także o tym, aby nigdy się nie poddawać, pomimo wielu przeciwności losu.

Medicus to bardzo dobra książka, opowiadająca o losach młodego mężczyzny, który pragnie zostać lekarzem w XI-wiecznej Anglii. W formie audiobooka, czytanego przez Filipa Kosiora, historia jeszcze żywiej przemawia i nie sposób się od niej oderwać.

Ocena: 9/10

Jeżeli chcielibyście skorzystać z Legimi, zakładając konto z tego linku, otrzymacie 30 dni darmowego dostępu do serwisu.

Tytuł: Medicus
Autor: Noah Gordon
Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Czyta: Filip Kosior
Wydawnictwo: Aleksandria
Data wydania: 13.08.2020
Długość: 23 godzin 10 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.