niedziela, 29 marca 2020

Zapowiedzi kwiecień 2020

Dłuższy czas się zastanawiałem, czy przygotowywanie zapowiedzi na kwiecień ma jakikolwiek sens, w obliczu obecnej sytuacji, kiedy wiele premier jest przekładanych. Ostatecznie jednak zdecydowałem się poszukać interesujących tytułów, które wyjdą w kwietniu i znalazłem ich całkiem dużo. Wpis z zapowiedziami postaram się na bieżąco aktualizować, jak tylko coś się pojawi lub zniknie, więc warto zaglądać do niego co jakiś czas :) 

Gniew - John Gwynne - 3 kwietnia - Mag
Król Nathair zajął twierdzę Drassil i zawładnął trzema z siedmiu Skarbów. Z pomocą Calidusa oraz królowej Rhin jest gotów zrobić wszystko, by przejąć resztę. Zebrane Skarby umożliwią mu otwarcie portalu do Zaświatu, by Asroth na czele swej hordy demonów mógł się wedrzeć na Ziemie Wygnanych i wreszcie przyjąć formę cielesną. W międzyczasie Corban wpadł do niewoli Jorun, olbrzymów, którzy jeżdżą do bitwy na niedźwiedziach. Jego hufiec został rozproszony, a więc, by przetrwać, Corban musi znaleźć nowych sojuszników. Czy będzie w stanie dogadać się z którąś ze skłóconych frakcji wojowniczych olbrzymów? Zagrożenie, które reprezentuje sobą Nathair, nie pozostawia mu wyboru. Jego życie znalazło się na krawędzi przepaści, a wraz z nim los Ziem Wygnanych. Prawda, odwaga i lojalność zostaną wystawione na najcięższą próbę.

Śnieżyca - Neal Stephenson - 3 kwietnia - Mag
Co nadeszło po Internecie? Wejdź do Metawersum, cyberprzestrzennego domu awatarów i demonów software’owych, w którym prawie wszystko jest możliwe. Najnowszą atrakcją Metawersum, od niedawna dostępną na Ulicy, jest cybernarkotyk znany pod nazwą „Śnieżycy”. Problem polega na tym, że Śnieżyca jest zarazem wirusem komputerowym… oraz czymś więcej. Zaraża nie sam awatar, lecz jego właściciela. Przecieka do Rzeczywistości. A to bardzo zła wiadomość dla Hiro, niezależnego hakera i najlepszego fechmistrza Metawersum (sam napisał szermierczy software), oraz S.U., kuryjerki na deskorolce i wyszczekanej nastoletniej awanturnicy. Rzeczywistość była dla nich wystarczająco beznadziejna, zanim ktokolwiek zaczął w niej mieszać. Śnieżyca łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść, która na złamanie karku pędzi wprost w szybko nadciągającą przyszłość.

Luna: Wschód - Ian McDonald - 3 kwietnia - Mag
Rodziny księżycowych Pięciu Smoków przypominają nieco mafijne rody z Ojca Chrzestnego. Kontrolują bogate surowce Księżyca i pogrążeni są w nieskończonej i brutalnej walce o dominację nad nimi. Nagle pokój, który panował na skolonizowanym Księżycu zaczyna się sypać. Którzy następcy tronu Pięciu Smoków zyskają hegemonię? A może ostatecznym zwycięzcą okaże się sam Księżyc, z jego surową próżnią, morderczym mrozem i ostrym promieniowaniem?


Bob Johanson właśnie sprzedał swoją firmę informatyczną i już nie może się doczekać życia pełnego atrakcji - książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i miejsc do odwiedzenia. Więc to trochę niesprawiedliwe, gdy po chwili śmiertelnie potrąca go samochód. Budzi się sto lat później i stwierdza, że odmrożeńcy nie mają już żadnych praw, jest więc własnością państwa. Został przekopiowany do komputera i ma zostać inteligencją sterującą międzygwiezdną sondą kosmiczną, szukającą planet do zamieszkania. Stawka jest wysoka - co najmniej trzy inne państwa próbują pierwsze wystrzelić takie sondy, a nie grają czysto. Najbezpieczniej mu będzie w kosmosie, jak najdalej od Ziemi. Ale tak mu się tylko wydaje. Bowiem wszechświat też jest pełen wrednych istot, które wcale nie lubią, gdy wkracza się na ich teren.


Smok Odrodzony - Robert Jordan - 7 kwietnia - Zysk i S-ka
Smok Odrodzony jest dawno już przepowiadanym przywódcą, który uratuje świat (choć jednocześnie zniszczy go), zbawcą, który oszaleje i zabije wszystkich mu bliskich. Teraz rozpoczyna bieg ku swemu przeznaczeniu. Tylko on jest zdolny do dotknięcia Jedynej Mocy, ale nie potrafi jej kontrolować, nie ma też w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby go tego nauczyć, gdyż żaden mężczyzna nie potrafi robić tego od trzech tysięcy lat. Rand al'Thor rozumie tylko tyle, że musi stanąć twarzą w twarz z Czarnym... Ale jak?

Rozpalający wyobraźnię świat słowiańskich wierzeń. Diabły, szatany, biesy… Czarownice, wiedźmy, strzygi… Jak by ich nie nazwać - zawsze wzbudzały emocje i przerażały ludzi, towarzysząc im od wieków. Autor, dzięki próbie racjonalnego wyjaśnienia przyczyn przypisywania tym postaciom piekielnych i upiornych mocy, sprawia, że Pożegnanie z diabłem i czarownicą to opowieść nie tylko o zabobonach i wierzeniach, ale zarazem bogate źródło cennych informacji na temat kultury ludowej.
W książce Bohdana Baranowskiego nie brakuje barwnych powiedzeń, przyśpiewek, przesądów oraz autentycznych historii, w które uwikłane były czarownice i diabły. Te z kolei nie zniknęły wraz z postępem techniki, a przeniknęły do otaczającego nas świata za pomocą książek, filmów, seriali i gier komputerowych.

Wśród Gwiazd – Brandon Sanderson - 28 kwietnia - Zysk i S-ka
Kontynuacja bestsellerowej powieści Do Gwiazd. Pasjonująca opowieść o dziewczynie skrywającej pewną tajemnicę w świecie toczącym kosmiczną wojnę z rasą okrutnych obcych, w której stawką jest przetrwanie ludzkości. Przez całe życie Spensa marzyła o lataniu. Chciała dowieść, że jest równie dzielna jak jej ojciec. Została pilotem, ale wtedy odkryła druzgocącą prawdę o swoim ojcu. Plotki o jego tchórzostwie okazały się prawdziwe ‒ zdezerterował w trakcie bitwy z Krellami. A w zasadzie jeszcze gorzej, bo zwrócił się przeciwko swoim i zaatakował ich. Dziewczyna jest pewna, że kryje się za tym coś więcej. Jest przekonana, że cokolwiek przydarzyło się ojcu w jego myśliwcu, może także zdarzyć się jej. Kiedy przedostała się za pierścień fortów broniących jej planetę, usłyszała gwiazdy ‒ i było to przerażające przeżycie. Spensa odkryła, że wszystko, czego uczono ją o jej świecie, jest kłamstwem. A do tego odkrywa również kilka faktów o sobie ‒ i jeśli będzie musiała, poleci na koniec galaktyki, żeby ocalić ludzkość…

Twierdza - F. Paul Wilson - kwiecień - Vesper
„Coś morduje moich ludzi”. Tak brzmi wiadomość wysłana przez nazistowskiego dowódcę stacjonującego w małym zamku wysoko w odległych, rumuńskich Karpatach. Każdej nocy niewidzialny i cichy wróg wybiera jedną ofiarę i pozostawia jej okaleczone zwłoki ku przerażeniu żołnierzy. Kiedy do twierdzy przybywa elitarny oddział SS, naziści odkrywają w podziemiach pradawną tajemnicę. Zwracają się o pomoc do lokalnego żydowskiego badacza folkloru, by ten rzucił nieco światła na niewytłumaczalne wydarzenia. Nikt nie wie jednak, że do twierdzy zmierza ktoś jeszcze… Bitwa się rozpoczęła: starcie między złem wcielonym stworzonym przez człowieka, a tym zbudzonym ze snu, niewyobrażalnym horrorem, którego powstrzymanie zdaje się niemożliwe.


Całopalenie - Robert Marasco - kwiecień - Vesper
Ben i Marian Rolfe mają już serdecznie dość ciasnego, dusznego mieszkania na Brooklynie, które podczas upalnego lata staje się wręcz nie do wytrzymania. Kiedy więc trafia się im okazja wynajęcia luksusowej rezydencji na północy stanu za jedyne 900 dolarów za cały wakacyjny sezon, po prostu nie mogą odmówić. Właściciele mają jednak nietypową prośbę: w odległym skrzydle budynku, za dziwnymi, misternie rzeźbionymi drzwiami mieszka starsza, bardzo skryta nestorka rodu Allardyce, a nowi lokatorzy, w ramach umowy wynajmu, muszą zobowiązać się do przygotowywania jej posiłków. Okazuje się, że rezydencja kryje w swych zmurszałych progach tajemnicę, a tuż po wprowadzeniu się Rolfich w całym domu zaczynają dziać się niezrozumiałe i przerażające rzeczy. Małżeństwo szybko przekonuje się, że za okazyjną cenę letniej przygody przyjdzie im zapłacić bardzo wysoką cenę. Ich głowy coraz częściej zaczyna zaprzątać niepokojąca myśl: co tak naprawdę kryje się za tajemniczymi drzwiami?

Siedmioletnia Wen i jej rodzice, Eric i Andrew, spędzają wakacje w samotnej chatce nad jeziorem niedaleko granicy kanadyjskiej, z dala od miejskiego zgiełku, odcięci od natrętnego Internetu i telefonów komórkowych. Od najbliższych sąsiadów dzieli ich kilka kilometrów piaszczystej drogi używanej dawniej przez drwali. Pewnego popołudnia zajęta zabawą w ogrodzie Wen spostrzega nieznajomego mężczyznę. Leonard – tak ma bowiem na imię – szybko przekonuje do siebie Wen, angażując się w jej zabawy. Zaniepokojenie dziewczynki wzbudzają jednak wypowiedziane przez niego słowa, który przepraszając, oznajmia: „Nie ponosisz winy za nic, co się wydarzy. Nie zrobiłaś nic złego, ale wasza trójka będzie musiała podjąć trudne decyzje. Obawiam się, że będą to decyzje straszliwe. Z całego pękniętego serca pragnę, żebyś nie musiała ich podejmować”. Jednocześnie Wen dostrzega kolejnych nieznajomych zbliżających się do chaty. Wystraszona rzuca się do ucieczki. Chce ostrzec rodziców przed grupą obcych, kiedy słyszy za sobą wołanie Leonarda: „Twoi tatusiowie nie zechcą nas wpuścić, Wen. Ale muszą to zrobić. Powiedz im, że muszą. Nie przyszliśmy, żeby cię skrzywdzić. Musisz nam pomóc ocalić świat. Proszę”.

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

21 komentarzy:

 1. A już zaczęłam w skrytości ducha liczyć na to, że wygrzebię się chociaż trochę z zaległości, a tu d... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma tak lekko :) Przynajmniej jest więcej czasu na ich czytanie niż zwykle :)

   Usuń
 2. Jak dla mnie wszystko poza Baranowskim. Tyle że Gwynne, McDOnald i Jordan to dalsza przyszłość. W najbliższej cały Vesper, Sanderson i Stephenson. :)
  Masz dokładnie wszystko, co mnie interesuje, więc nawet nie robię u siebie zapowiedzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam się zdziwiłem ile tego jest i większość jest w miarę pewna, szczególnie jeśli chodzi o Maga, bo już można te nowości u nich kupić :)

   Jeśli chodzi o Gwynne, to jestem ciekawy jak to autor zakończy, bo w sumie sporo jeszcze wątków zostało, a to już finałowy tom :)

   Usuń
  2. Ja stanąłem na 2 tomie. Trzeci ma wysoką ocenę bardzo. Nie jest to dla mnie priorytet, ale pewnie kupię w tym roku 3 i 4. I zobaczymy. :)

   Usuń
  3. Drugi tom był słabszy, trzeci lepszy, zobaczymy jak ostatni. Ja prawdopodobnie będę go czytał w najbliższym czasie :)

   Usuń
 3. Całkiem ciekawe te nowości kwietnia. Jednak najbardziej zainteresowały mnie 2 książki - Sandersona i Stepensona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja czekam na Lunę. Bardzo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Je jeszcze nie czytałem tej serii, ale na pewno nabędę ten nowy tom, w końcu to Uczta Wyobraźni :)

   Usuń
 5. Śnieżyca, nowe tłumaczenie Zamieci Stephensona. Mam nadzieję , że lepsze, bo po co je wydawać w innym wypadku. Osobiście lubię poprzednie, ale może ... I oczywiście kolejny tom Luny. Pozostałych mogło by równie dobrze nie być :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mag wznawia całego Steohensona w nowych okładach i formacie, więc przy okazji zmienili tłumaczenie, ale dlaczego, to już pytanie do wydawnictwa :)

   Usuń
 6. Gwynna kiedyś nadrobię, ale nie pilno mi do tego. Taylor mnie zaciekawił i może kiedyś się w tę powieść zaopatrzę. Jestem ciekawa, czy będą jakieś konkretne obsuwy i ile, jeżeli chodzi o terminarz wydawania :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie ciekawi ten Taylor, choć chyba nie w pierwszej kolejności sięgnę po jego książkę :)
   Część książek np. z Maga można zamawiać ze strony wydawnictwa, więc to już pewnik, reszta pewnie mniej :)

   Usuń
 7. "Łypię okiem" na:
  Luna: Wschód - Ian McDonald
  Nasze imię Legion, Nasze imię Bob - Dennis E. Taylor
  Wśród Gwiazd – Brandon Sanderson

  OdpowiedzUsuń
 8. Po cholerę ja tu wchodziłem, znowu se portfel wydrenuje... Już widzę pewniaki: Sanderson (recenzowałem tom 1, całkiem przyzwoita próba wypadu Sandersona na poletko sci-fi), Baranowski też. Kusi też (zapewne się zdecyduje, bo wygląda nader apetycznie) "Twierdza" oraz "Luna" (bardzo jestem ciekaw McDonalda).
  Natomiast Gwynne'a muszę nadrobić poprzednie tomy ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś przeżyję :P. Zresztą to nie Twoja wina, tylko wydawców, że tyle rzeczy naraz wrzucili :D

   Usuń
  2. Miejmy nadzieję, że wszystko wyjdzie w terminie i branża wydawnicza nie ucierpi zbyt mocno :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.