sobota, 14 marca 2020

Transmigracja Timothy'ego Archera - Philip K. Dick

Transmigracja Timothy'ego Archera jest ostatnią książką, jaką Philip K. Dicka napisał tuż przed swoją śmiercią. Nieoficjalnie książka jest zaliczana do trylogii Valis i stanowi jej trzeci tom. 

Książka skupia się na losach tytułowego Timothy'ego Archer. Jest on biskupem, a zarazem postacią tak kontrowersyjną, że za głoszenie niezwykłych hipotez na temat Chrystusa, zostaje oskarżony o herezję. Po śmierci syna i kochanki udaje się na pustynię w poszukiwaniu tajemniczego anokhi. Jego wyprawa kończy się jednak tragicznie - ginie, nie odnajdując ani Boga, ani odpowiedzi na żadne z pytań.

W ostatniej książce Philipa K. Dicka nie znajdziemy żadnych elementów fantastycznych, a pewne zdarzenia, które można by tak zaklasyfikować, są po prostu tłumaczone jako zaburzenia psychiczne. Co więcej, książka została napisana w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia kobiety, Angel Archer, synowej tytułowego Timothy'ego Archera. W połączeniu z licznymi, bardzo osobistymi rozważaniami dotyczącymi poszukiwania Boga, Transmigracja Timothy'ego Archera jest książką wyróżniającą się na tle innych powieści Philipa K. Dicka i odmienną od wszystkich tytułów autora, które miałem okazję czytać.

Główna bohaterka jest postacią niezwykle inteligentną, oczytaną i uzdolnioną, która została bardzo dobrze wykreowana na kartach książki. Jest postacią kochającą, ciepłą i sympatyczna, a przy tym przekonywująca w swojej relacji, w wielu wypadkach sceptycznie nastawiona do rozważań Timothy'ego. Zastosowana forma monologu, w którym bohaterka wspomina minione wydarzenia, nie jest najłatwiejsza w odbiorze, ale przez to książka ma bardziej osobisty charakter i pozwala lepiej poznać autora i jego poglądy.

W książce znajdziemy wiele nawiązań do rzeczywistych osób. Inspiracją dla Timothy'ego Archera był lewicowy biskup James Pike, który miał proces o o herezję i zginął na pustyni w Palestynie, szukając tam obecności Boga. Natomiast Angel Archer była wzorowana na córce pisarza Laurze Archer. Przemyślenia głównej bohaterki na temat chrześcijaństwa i literatury są odbiciem rozmyślań autora na te tematy i poszukiwania dowodów na istnienie Boga. To nie jedyne nawiązania, ale te dwa najważniejsze, które mają największe znaczenie dla powieści i jej wydźwięku. Co więcej, dużo tutaj filozoficznych rozważań, głównie na temat istnienia Boga i początków chrześcijaństwa, ale również dotyczących śmierci i poszukiwania sensu życia.


Transmigracja Timothy'ego Archera jest książką trudną w odbiorze i napisaną w dość odmienny sposób niż większość powieści Dicka. Mamy tutaj narrację pierwszoosobową, a główna bohaterka jest kobieta. Dodatkowo jest przepełniona rozważaniami dotyczącymi Boga, ale również śmierci i sensu życia. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Tranmigracja Timothy'ego Arvhera
Autor: Philip K. Dick
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 03.03.2020
Liczba stron: 312
ISBN: 9788381880503

6 komentarzy:

 1. Niestety książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę to do wakacji koniecznie kupić, ogólnie wszystkie Dicki, których mi brakuje, a jest tego niewiele, bo tylko 5 pozycji, z czego 3 są chyba ogólnie dostępne. Dwie pozostałe będzie gorzej, ale i tak jest dorwę. Czytałeś całą trylogię? Ponoć jest ona najpoważniejszą i najważniejszą w dorobku autora - wg niego - ale niekoniecznie lekką i najprzyjemniejszą w odbiorze, bardziej wymagająca. Jestem jej ciekaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będą wznawiać niektóre tytuły, które nie są już dostępne :)
   Nie, bo czytałem, że ta trylogia to jest taka nieoficjalna, więc się skusiłem na wznowienie Transmigracji, czyli trzeci tom :)

   Usuń
  2. Spoko. Ja jednak poczytam od początku, bo nie byłbym sobą. :P

   Usuń
 3. Chyba z chęcią się zapoznam z tą książką :D Odzwyczaiłam się od narracji pierwszoosobowej, a bardzo dobrze mi się czyta tak napisane książki :D

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.