piątek, 27 marca 2020

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości - Jennifer Wright

Zrozum to nowa seria książek popularnonaukowych od Wydawnictwa Poznańskiego. W lutym swoją premierę miała pierwsza z książek Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości, autorstwa Jennifer Wright.

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię może: taniec, brudne ręce, seks, w zasadzie wszystko… W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć. Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby starały się zabić jak najwięcej osób.

Jennifer Wright w swojej książce przedstawia w sumie 14 plag - od ospy, przez dżumę, aż po grypę hiszpankę. Opisuje czym jest dana choroba, jakie są jej objawy, czym próbowano ją leczyć oraz jakie przyniosło to skutki. Dowiemy się także ile osób zginęło na daną chorobę, ale również jak czuły się ofiary np. syfilisu, które uważano za grzeszników i były wykluczane z życia społecznego. W książce znajdziemy również historie osób np. Marry Mallon, czyli Tyfusowej Mary, ale również lekarzy, którzy przyczynili się znacząco do zwalczenia plagi. To wszystko autorka opisuje językiem bardzo przystępnym, ciekawym, ale przede wszystkim lekkim w odbiorze i pełnym odniesień do współczesnej popkultury - filmów, powieści, czy znanych osób. W tych wszystkich opisach plag nie zabrakło ironicznego humoru, dzięki któremu książka, pomimo swojej treści, nie przygnębia, ale jest ciekawą i pasjonującą lekturą.

W książce, oprócz opisów kolejnych chorób, autorka przekazuje również wiele ogólnych informacji. Opowiada czym są szczepionki i czym się różnią te, które mają martwe wirusy, a czym te z żywymi wirusami, dlaczego tak ważna jest higiena, przestrzeganie zaleceń lekarzy, rzetelne informowanie obywateli o epidemii i wiele więcej. Przedstawia także wskazówki, jakich należy przestrzegać w obliczu każdej epidemii. Jennifer Wright opisuje również jak wiele wycierpiały ofiary niektórych plag ze strony innych osób - były zsyłane na odosobnioną wyspę, szykanowane i uważane za grzeszników. Na szczęście, często znalazły się osoby, które były gotowe nieść pomoc takim osobom. Dobrym przykładem jest ksiądz Damian De Veuster, który swoją pomocą i życzliwością przywrócił wiarę w siebie setkom osób, chorujących na trąd i zesłanych na wyspę Moloka'i. Co ważne, autorka wszystkie informacje, jakie przekazuje, popiera licznymi źródłami, dzięki czemu można później samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę na temat interesującej nas choroby.


Co nas (nie) zabije jest bardzo interesującą książką, przedstawiającą największe plagi w historii ludzkości. Autorka rzetelnie, ale ciekawie i z humorem opisuje poszczególne choroby, najsłynniejsze przypadki, jak również przekazuje wiele ogólnej wiedzy np. na temat szczepionek. 

PS: Czytanie tej książki w czasie pandemii koronawirusa było chwilami dość przerażające :)

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości
Autor: Jennifer Wright
Tłumaczenie: Maciej Miłkowski
Seria: Zrozum
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 26.02.2020
Liczba stron: 340
ISBN: 9788366517349

2 komentarze:

  1. Książka tematycznie bardzo na topie :P Może być całkiem ciekawa, chętnie kiedyś po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie na czasie, choć nie sądziłem, że będę ją czytał w czasie epidemii :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.