wtorek, 17 marca 2020

Homo Deus. Krótka historia jutra - Yuval Noah Harrari

Po bardzo ciekawej i pasjonującej lekturze Sapiens. Od zwierząt  do bogów, postanowiłem sięgnąć po kolejną książkę autora, czyli Homo Deus. Krótka historia jutra

Yuval Noah Harari w Sapiens opisywał ewolucję i historię ludzkości. Tymczasem w Homo Deus skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom. Przedstawia fascynującą wizję XXI wieku, jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie? Jak zmienią się społeczeństwa i religie? Czy ludzkość osiągnie szczęście? 

Homo Deus, podobnie jak Sapiens jest również napisana językiem przystępnym, ciekawym i zrozumiałym dla każdego. Istotną rolę odgrywają tutaj obrazowe przykłady, porównania i częste przypominanie najważniejszych tez, dzięki czemu każdy będzie w stanie czerpać przyjemność z lektury tej książki. Autor przedstawia aktualny stan wiedzy w bardzo wielu dziedzinach, które mają niesłychanie duży wpływ na nasze życie. Jednak nie skupia się na drobnych detalach, tylko na ogóle, pokazuje najistotniejsze problemy i wyzwania z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Harari nie zastanawia się, jaki wynalazek będzie lepszy dla rozwoju ludzkości, ale snuje rozważania jak nowe technologie i rozwiązania zmienią nasze postrzeganie świata, codzienne życie, filozofie i wiele innych.

Tytuł Homo Deus nie jest tutaj przypadkowy. Autor przedstawia bowiem na przykładach wyższość człowieka nad zwierzętami, a także pokazuje co czyni z nas bogów. Harari opisuje homo sapiens jako najpotężniejszy gatunek na świecie i jednocześnie snuje rozważania, czy na pewno życie człowieka ma wyższą wartość niż zwierząt. W związku z tym nie zabrakło tutaj tematów związanych z duszą, umysłem i jaźnią, ale również poruszających problem ogromnego cierpienia zwierząt hodowlanych. Autor wielokrotnie składnia do refleksji, zastanowienia się, ale nie narzuca swojej wizji, tylko pokazuje różne strony danego problemu. W ten sposób książka otwiera oczy na wiele problemów, o których zwyczajnie się na co dzień się nie myśli, lub nie zwraca się na to uwagi.

Bardzo ważnymi zagadnieniami, jakie autor przedstawia w książce to transhumanizm i dataizm. Pierwsze z nich to ruch postulujący możliwość i potrzebę wykorzystania zaawansowanych technologii (np. neurotechnologii, nanotechnologii i biotechnologii) w celu przezwyciężenia ograniczeń człowieka i poprawy kondycji ludzkiej. Drugie natomiast jest związane z danymi, jak sama nazwa wskazuje, i zakłada, że wszystko wokół nas to wielki przepływ danych, a wartość każdego bytu, czy zjawiska jest określana jako jego wkład w przetwarzanie danych. Te dwa zagadnienia mogą wydawać się troszkę skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale autor prosto i ciekawie każde z nich omawia. Wiele z przedstawianych w związku z tym kwestii może wydawać się jak z filmu, czy książek science fiction, ale tak naprawdę te rzeczy powoli stają się rzeczywistością. Autor popiera to licznymi przykładami obecnych technologii, pokazuje jak mogą się one rozwinąć i jaki to będzie miało na nas wpływ w najbliższym czasie.


Homo Deus. Krótka historia jutra to już druga książka Yuvala Noaha Harariego, jaką miałem okazję czytać i ponownie autor pozostawił mnie z wieloma przemyśleniami. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Homo Deus. Krótka historia jutra
Autor: Yuval Noah Harari
Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 18.04.2018
Liczba stron: 552
ISBN: 9788308064955

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.