poniedziałek, 9 marca 2020

Poznaj swoje bakterie - Nicola Temple, Catherine Whitlock

Bardzo lubię poznawać i polecać ciekawie i rzetelnie napisane książki popularnonaukowe, z których w przystępny sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jednym z takich tytułów jest nowość od Wydawnictwa Insignis Poznaj swoje bakterie, autorstwa Nicole Temple i Catherine Whitlock. 

Jest to książka, która przybliża fascynujący i jakże ciekawy świat bakterii, które otaczają nas na każdym kroku. Mamy je nie tylko w swoich jelitach, ale również na skórze i w wielu innych miejscach. Jedne bakterie wywołują ciężkie choroby, a dzięki innym lepiej trawimy pokarm. Jeszcze inne są uważane za dobre, ale w chwili osłabienia organizmu powodują infekcję. Dodatkowo książka jest bogato ilustrowana - w środku znajdziemy liczne kolorowe schematy, opisy budowy bakterii i ich zdjęć z mikroskopu.
Na samym początku autorki przedstawiają najważniejsze zagadnienia związane z bakteriami. Opisują budowę, klasyfikację, cykl życiowy, warunki, jakie preferują, ale również liczne ciekawostki i interesujące fakty o bakteriach. Dzięki takiemu wstępowi łatwiej będzie zrozumieć dalsze części, jak również mamy możliwość poszerzyć i ugruntować swoją wiedzę. Autorki przekazują wiedzę w sposób rzetelny, przystępny, ale przede wszystkim ciekawy i zrozumiały dla każdego. Ponadto, w książce znajdziemy najnowsze informacje na wiele tematów np. lekooporności bakterii i możliwego wyjaśnienia, które niekoniecznie musi być związane tylko z przerywaniem brania antybiotyku.


W kolejnych częściach autorki opisują bakterie zamieszkujące m.in skórę, jamę ustną, układ oddechowy, pokarmowy, czy moczowo-płciowy. Przedstawiają, gdzie dokładnie je znajdziemy, co robią dla nas dobrego, jakie najczęściej wywołują choroby i wiele więcej. Natomiast na samym końcu mamy rozdział poświęcony jak nasze codzienne działania wpływają na nasz mikrobiom i jak on na to reaguje, jak również jak dbać o nasze bakterie, żebyśmy czuli się dobrze i zdrowo. W tej części jest więcej rozważań, nieco mniej wiedzy, ale jest to idealne dopełnienie całej książki. Ta część pokazuje również, że wiele chorób może wynikać z zachwianej równowagi naszego mikrobiomu, przez co jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Na temat części z tych rozważań są wciąż prowadzone badania, ale wstępne wyniki sugerują, że bakterie i to jak się z nimi obchodzimy, może mieć znacznie większy wpływ na nas niż myślimy.


Poznaj swoje bakterie jest to książka, dzięki której mamy możliwość w sposób przystępny poznać fascynujący i ciekawy świat bakterii. Dowiemy się z niej wielu podstawowych rzeczy, ale również jak dbać o nasz mikrobiom i wiele więcej. Polecam!


Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!

Tytuł: Poznaj swoje bakterie
Autorki: Nicola Temple i Catherine Whitlock
Tłumaczenie: Urszula Garnder
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 26.02.2020
Liczba stron: 192
ISBN:9788366360334

2 komentarze:

  1. Świetna książka, jestem nią zauroczona. Dla takiego przeciętniaka jak ja to doskonały sposób na zdobycie kilku cennych informacji. Jestem na tak.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.