poniedziałek, 31 maja 2021

Śpiący przebudzony - H.G. Wells

Bardzo lubię twórczość Herberta George'a Wellsa i cieszę się, że wydawnictwo Vesper wznawia kolejne jego dzieła i to w tak pięknym wydaniu. Do tej pory ukazały się: Wojna światów, Wehikuł Czasu, Wyspa doktora Moreau oraz ostatnio Śpiący przebudzony, czyli nieco mniej znana antyutopia.

Bohater powieści, Graham, w wyniku przedawkowania leków na bezsenność zapada w śpiączkę, z której budzi się ponad 200 lat później, na początku XXII wieku. Okazuje się, że w wyniku splotu przypadków jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Mimo to zderzenie wychowanego w wiktoriańskiej Anglii dżentelmena z realiami przyszłości jest bardzo bolesne: Graham nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie akceptuje zasad rządzących światem, przytłacza go postindustrialny charakter metropolii, zatracenie indywidualności przez jego mieszkańców, kult pracy i pieniądza.

Śpiący przebudzony czytany po ponad 100 latach od publikacji wciąż potrafi zainteresować i miło zaskoczyć ukazaną wizją przyszłości. Świat i zasady jego funkcjonowania są dla bohatera początkowo bardzo dziwne i zupełnie niejasne, ale z czasem dowiaduje się na ten temat coraz więcej, a czytelnik razem z nim. Nową rzeczywistość poznajemy z bardzo wielu perspektyw - ze słów doradców, prostych ludzi, ale i z obserwacji głównego bohatera, który poszukuje prawdy i zrozumienia świata, w jakim się obudził. Jest to rzeczywistość zdominowana przez ogromne przemysłowe miasta, ciągły pęd do rozwoju, który nie przynosi ukojenia i odciążenia, ale staje się klatką więzienia, z której nie ma ucieczki. Dobrze żyje się tylko najbogatszym i to właśnie oni mogą czerpać przyjemności, a nie ci najbiedniejsi...

Wells był znakomitym obserwatorem świata i świadomym tego, co działo się pod koniec XIX wieku, a także posiadał niezwykłą intuicję społeczno-polityczna. To pozwoliło mu stworzyć wizję przyszłości, która jest interesująca, porusza wciąż aktualne, nawet obecnie, problemy i nie trąci aż tak bardzo myszką. Oczywiście przy niektórych pomysłach autora nie sposób się nie uśmiechnąć, ale wiele z nich dowodzi ogromnego talentu autora i wysnuwania bardzo rzeczowych przewidywań, co do przyszłości. Dołączone na końcu posłowie Mirosława Gołuńskiego pozwala jeszcze lepiej zrozumieć jak często trafne były to przewidywania i to na podstawie sytuacji na świecie pod koniec XIX-wieku. A przecież od tamtej pory rzeczywistość zmieniła się diametralnie.


Śpiący przebudzony to ciekawa, nieco mniej znana powieść H.G. Wellsa, z interesującą wizją XXII-wieku. Nie jest to tak doceniana antyutopia jak Rok 1984, czy Nowy wspaniały świat, ale niemniej warta uwagi. 

Ocena: 7/10


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Śpiący przebudzony
Autor: Herbert George Wells
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 28.04.2020
Liczba stron: 330
ISBN: 9788377313831

2 komentarze:

  1. Twórczość tego autora mam jeszcze przed sobą, ale mam nadzieję, że uda mi się sięgnąć chociaż po jedną z jego książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki nie czytałem, Wells leży na mojej półce wstydu i od czasu do czasu o sobie przypomina. Ja trochę żałuję, że Vesper nie zebrał kilku powieści w jednym tomie i nie wydał omnibusa, wtedy na pewno bym postawił na półce i większa szansa bym przeczytał.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.