piątek, 10 stycznia 2020

Ludzie Północy tom 2. Saga islandzka - Brian Wood

Pierwszy tom komiksu Ludzie Północy zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie za sprawą różnorodnych historii, które pokazywały jak wyglądało życie i walka wikingów. Długo nie czekając zabrałem się za drugi tom Ludzi Północy, z podtytułem Saga Islandzka.

Akcja komiksu koncentruje się tym razem na burzliwych dziejach Islandii i jej kolonizacji. Skandynawowie zaczęli się tam osiedlać pod koniec IX wieku, uciekając z Norwegii przed poszerzającymi swą władzę królami, biedą i niesprawiedliwością. W nowej krainie szukali wolności i żyznej ziemi, ale zastali jedynie skały i mróz. Nauczyli się jednak żyć w tym nieprzyjaznym otoczeniu, a ich codzienność stanowiły połowy ryb, hodowla owiec i niekończące się krwawe wojny rodowe. Tak powstał naród, który umiłował wolność i nigdy z własnej woli nie postawił na swoim czele króla.

Podobnie jak w pierwszym tomie, również w drugim, mamy kilka krótszych (dokładniej trzy) i jedną dłuższą historię. Akcja wszystkich czterech opowiadań rozgrywa się na Islandii na przestrzeni kilku wieków od IX do XIII i są one ze sobą bardzo luźno powiązane. Wszystkie jednak pokazują obraz osadnictwa, realia życia na tej niegościnnej i jałowej ziemi oraz proces powstawania nowego narodu, który został zahartowany w tym surowym klimacie. W porównaniu do pierwszego tomu, mniej jest tutaj walk, potyczek, czy wielkich wydarzeń, a więcej pochylenia się nad życiem pojedynczych jednostek i dokonywanych przez nich wyborów. Z tego względu drugi tom ma dość wyraźnie inny charakter, ale nie mniej interesujący niż pierwszy.


Trylogia Islandzka jest to najdłuższa historia, zajmuje blisko 2/3 całego komiksu i najbardziej przypadła mi do gustu. Osnuta jest wokół losów rodziny Haukssonów, którzy jako jedni z pierwszych przybywają na Islandię w 871 roku. Nie jest to kraina marzeń, życie jest tutaj ciężkie, ale przynajmniej z początku mogą czuć się bezpieczni. Jednak nie na długo, bo za nimi płyną kolejni wygnańcy, którzy osiedlają się na wyspie, która kurczy się z każdym dniem. Co ważne, w ciągu całego opowiadania poznajemy kilkanaście pokoleń Haukssonów i w ten sposób mamy okazję zobaczyć jak zmieniała się Islandia, jak toczono rodowe waśnie przez dziesiątki lat i czego wymagała wyspa od ludzi, którzy na niej się osiedlili. Jest to historia przemyślana i dopracowana, a zastosowane przeskoki w czasie bardzo dobrze się tutaj sprawdziły. Dlatego jestem pod dużym wrażeniem tego opowiadania, od którego nie mogłem się oderwać, dopóki nie przeczytałem ostatniej strony.


Sven, który powrócił była to najlepsza historia z pierwszego tomu Ludzi Północy, jak również najdłuższa. Pokazywała wiele różnych kwestii związanych z życiem wikingów, dzięki czemu można ich było lepiej poznać. Nie spodziewałem się jednak, że w drugim tomie znajdę kontynuację losów Svena, a o tym właśnie jest opowiadanie Sven Nieśmiertelny, które znalazło się w Sadze Islandzkiej. Bohater zmienił się, teraz ceni sobie spokój i rodzinę. Jednak pewnego dnia znów musi chwycić za miecz, kiedy do brzegu przybija grupka młodych, chętnych wojaczki, wikingów. Co ciekawe, bohater nie dąży już do konfrontacji, ale jednocześnie nie unika walki, kiedy jego rodzinie może stać się krzywda. Jest to dość krótkie opowiadanie, ale stanowi ciekawe dopełnienie historii Svena i bardzo się cieszę, że zostało tutaj zamieszczone.


Za rysunki odpowiadało aż sześcioro artystów, w tym dwóch znanych z pierwszego tomu. Różnice w stylu były tym razem niewielkie, co bardzo korzystnie wpłynęło na odbiór komiksu. Artyści bardzo dobrze oddali również surowy klimat Islandii, dzięki czemu możemy sobie lepiej uzmysłowić jak ciężkie życie wiedli wikingowie na tej wyspie.


Drugi tom serii komiksowej Ludzie Północy stoi na wysokim poziomie. Tym razem mamy okazję poznać burzliwe dzieje Islandii - jej kolonizacji przez uciekających wikingów z Norwegii i walki o wpływy na tej niegościnnej ziemi. Polecam!

Ocena: 8/10

Tytuł: Ludzie Północy tom 2. Saga islandzka
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Fiona Staples, Davide Gianfelice, Becky Cloonan, Paul Azaceta, Declan Shalvey, Danijel Žeželj
Kolory: Dave McCaig
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ludzie Północy
Tom: 2
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 19.09.2018
Liczba stron: 296
ISBN: 9788328134430

6 komentarzy:

 1. Muszę się zainteresować, bo ostatnio coś mnie ciągnie do powieści graficznych i szukam jakichś ciekawych historii. Klimat mi odpowiada i z tego co widzę moje poczucie estetyki będzie w miarę zaspokojone, więc się rozjerzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zaczęło ciągnąć i są świetne! :)

   Usuń
  2. A masz coś jeszcze ciekawego do polecenia? :>

   Usuń
  3. W domu mam jeszcze Sagę o Potworze z Bagien - zupełnie inna kreska niż w Ludziach Północy, bo też komiks powstawał w innych czasach, ale ma dobre opinie, więc go zakupiłem i częściowo dostałem. Chwilę go przeglądałem i w tym roku na pewno się z nim zapoznam :)

   Czytałem też 4 komiksy o Wiedźminie - niektóre lepsze, inne gorsze. Oprócz tego mam już za sobą Życie i czasy Sknerusa McKwacza - bardzo fajny komiks, jeśli lubisz tego bohatera. Ja się teraz czaję na komiksy z serii Kaczogród, które zbiorczo wydaje Egmont :) A dość dawno temu czytałem jeszcze komiksową adaptację powieści Sandersona Biały piasek - wyszły na tę chwilę dwa tomy, trzeci już chyba niedługo będzie miał premierę po angielsku i też nie są najgorsze :)

   Usuń
 2. Uwielbiam obydwa tomy, chociaż pierwszy bardziej mi się podobał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbym miał wybierać, to chyba minimalnie też bym wybrał pierwszy, ale jeszcze trzeci przede mną, więc zobaczymy jak on wypadnie :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.