środa, 22 stycznia 2020

Ludzie Północy tom 3. Saga europejska - Brian Wood

Nastał ten czas, kiedy przeczytałem ostatnie karty trzeciego tomu komiksowej serii Ludzie Północy Briana Wooda, która przybliżała historię i kulturę wikingów. Była to niesamowita przygoda i z pewnością jeszcze niejeden raz powrócę do tych komiksów. 

W trzecim tomie Ludzi Północy, o podtytule Saga europejska, poznajemy dwóch królów, których rody biją się ze sobą tak długo, że zaczyna im brakować mężczyzn zdolnych do walki. Wraz z wielką armią wikingów stajemy pod obleganym Paryżem. Idąc śladem krwawego mściciela, obserwujemy walkę starych bogów z postępującym chrześcijaństwem. Uczestniczymy w łowach samotnego myśliwego, który zapuszcza się w nieprzebyte lasy Północy. Wędrujemy też z wszędobylskimi Skandynawami daleko na wschód – nad Wołgę. Oto wielki świat wikingów, dla których nie istniały granice poznania.

W Sadze Europejskiej znajdziemy pięć niepowiązanych ze sobą historii, a ich akcja rozgrywa się pomiędzy 790 a 1020 rokiem, od dalekiej Północy, po tereny nad Wołgą. Dla ułatwienia na samym początku mamy mapę Europy z zaznaczonymi miejscami akcji opowiadań. Brian Wood znów nie koloryzuje, nie pokazuje jedynie blasków życia wikingów, ale przede wszystkim cienie i tych ostatnich jest tutaj zdecydowanie więcej. Odniosłem nawet wrażenie, że trzeci tom jest bardziej pesymistyczny niż pierwsze dwa, a one też nie były przecież zbyt optymistyczne. Jedno nie ulega wątpliwości - życie na północy Europy nie należało do najłatwiejszych. Doskonale zostało to przedstawione m.in. w opowiadaniu Łowy, w którym to myśliwy wiele dni poluje bezskutecznie na uciekającego wciąż jelenia. Nie zabrakło tutaj również historii o rosnących wpływach chrześcijaństwa na Północy i odejściu dawnych bogów i zwyczajów. Oczywiście nie wszystkim się podoba i znajdą się tacy, co próbują coś z tym zrobić.


Osoby, które oglądały serial Wikingowie, z pewnością dobrze kojarzą wątek związany z oblężeniem Paryża przez Ragnara. Brian Wood również pokazuje ten element historii wikingów, choć próżno tutaj doszukiwać się większych zbieżności. Ludzie Północy mają ogromną przewagę liczebną, przybyli na setkach statków, ale zostają zatrzymani przez Wieżę Mostową, broniącą dostępu do mostu prowadzącego do Paryża. Francuzom nie śpieszno walczyć w polu, skoro mogą zabijać z odległości i stosując wiele podłych sztuczek. Jest to dla wikingów oznaka tchórzostwa, ale nic z tym nie mogą zrobić, jedynie ginąć setkami, mając nadzieję, że kolejny atak się powiedzie. Dużo jest tutaj rozważań głównego bohatera, dzięki czemu mamy możliwość lepiej poznać wikingów, ich sposób walki i myślenia o bitwach.


Najdłuższą historią jest Morowa wdowa, licząca blisko 200 stron. Jest to historia kobiety i jej córki, które żyją w małej osadzie nad Wołgą, zaatakowanej przez zarazę. Po śmierci męża, przyszły dla nich ciężkie czasy, ponieważ kobiety nie są tak poważane, jak mężczyźni, a na dodatek rodzina była bogata, na co niektórzy patrzą z zazdrością. Pewnego dnia wszyscy chorzy zostają wypędzeni poza mury, a osada zostaje zamknięta i nikt nie może do niej wejść, co staje się początkiem ciągu przerażających scen. Wydawałoby się, że wszyscy powinni zjednoczyć się w walce z przeciwnościami, ale nic bardziej mylnego. Jest to niezwykła i bardzo uniwersalna historia o woli przetrwania, która pokazuje, jak wiele jest w stanie znieść matka, aby uchronić swoje dziecko przed złem.


Podobnie jak to było w poprzednich tomach, również w tym każdy rozdział został zilustrowany przez innego artystę. Różnice w stylu znów były niewielkie, co bardzo korzystnie wpłynęło na odbiór komiksu. Autorom udało się też bardzo dobrze oddać piękno Północy, ale również zagrożenia, jakie czyhają tam na nieostrożnych ludzi.


Ludzie Północy tom 3. Saga europejska to bardzo dobry komiks, który czytałem z prawdziwą przyjemnością i nie mogłem się od niego oderwać. Tym razem Brian Wood pokazuje oblężenie Paryża przez wikingów, jak wygląda codzienne życie na dalekiej północy, czy co się dzieje za zamkniętymi bramami osady nad Wołgą, w której wybuchła epidemia zarazy. Polecam!

Ocena: 7/10

Tytuł: Ludzie Północy tom 3. Saga europejska
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Riccardo Burchielli, Leandro Fernandez, Simon Gane, Vasilis Lolos, Matthew Woodson
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ludzie Północy
Tom: 3
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 27.02.2019
Liczba stron: 420
ISBN: 9788328141285

4 komentarze:

 1. Mam w planach tą serię, chociaż nie wiem kiedy uda mi się za nią zabrać - wciąż mam ogrom książek, które już długo czekają na półce i chciałabym w tym roku nie dokupywać sobie zbyt wielu nowych książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak mam, więc trzeba wybierać i dokonywać selekcji, co się chce czytać :)

   Usuń
 2. Ale się zgraliśmy, przeczytałam ten tom kilka dni temu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekstra! Czekam zatem na Twoje wrażenie z tej lektury :D

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.