środa, 29 stycznia 2020

Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce! - Ryan North

Coraz więcej uwagi zwracam na książki popularnonaukowe i co jakiś czas pojawiają się wśród tytułów, które przeczytałem. W ostatnim czasie sięgnąłem po książkę Ryana Northa o bardzo intrygującym tytule: Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!

Książka zawiera wiedzę o nauce, inżynierii, sztuce, wszystkie fakty i liczby, które pozwalają człowiekowi bez żadnego wcześniejszego przygotowania zbudować od podstaw całą cywilizację. Stworzenie cywilizacji zajęło ludzkości mnóstwo czasu, jednak z tym poradnikiem, można to zrobić naprawdę szybko. Nie trzeba przez setki tysięcy lat tkwić w ciemnościach, by stworzyć język, zacząć hodować kozy, ani cierpliwie czekać, aż rozwój techniki pozwoli na wytwarzanie układów scalonych do komputera. Można wynaleźć to wszystko w jeden wieczór. A przy okazji doskonale się bawić!

Jest to poradnik dla osób podróżujących w czasie i skierowany do tych, którzy z jakiś powodów utknęli w przeszłości, bo ich maszyna czasu się zepsuła i nie mają jak jej naprawić. Tytuł ten ma w odbudowie cywilizacji, jaką znamy obojętnie w jakim okresie czasu utknęliśmy. Autor przekazuje zatem wiele dość podstawowej wiedzy, od rozniecania ognia, przez wyrób stali i ceramiki, po budowę samolotu i balonu. Mamy podane, kiedy dana rzecz została wynaleziona/odkryta, czy w przypadku zwierząt, kiedy zostały udomowione i co możemy z nich uzyskać. Ryan North przedstawia do czego przyda nam się dany wynalazek, czego potrzebujemy do jego wynalezienia, jak również mamy opis jego budowy i mechanizm działania. Informacje są podane w bardzo przystępny i ciekawy sposób, więc nikt nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem. Dodatkowo w książce znajdziemy liczne ilustracje, dzięki którym łatwiej będzie nam zrozumieć zasadę funkcjonowania danego wynalazku, czy po prostu jak coś powinno wyglądać. 

Bardzo spodobało mi się to, że autor konsekwentnie przypomina czytelnikowi, że jest to podręcznik dla opuszczonych podróżników w czasie, którzy chcą na nowo zbudować cywilizację. Zwraca się więc do niego osobiście, mówi, co może w danym momencie historii zrobić, jeśli jest w stanie znaleźć wokół siebie odpowiednie rzeczy. Dzięki takiemu zabiegowi książka nieustannie potrafi czymś zaskakiwać, a wypowiedzi autora są częste bardzo humorystyczne. Co więcej, czytając tę książkę można sobie uświadomić jak często wiele czasu (niekiedy tysiące lat) zajęło ludzkości wymyślenie czegoś, co dzisiaj jest dla nas czymś oczywistym i na porządku dziennym. Znajdziemy tutaj również wiele ciekawostek, które zdecydowanie poszerzyły moją wiedzę, a wiele kwestii na pierwszy rzut oka banalna, okazała się być genialna w swojej prostocie. Oczywiście autor pomija wiele rzeczy i trudno byłoby przedstawić jak rzeczywiście wynaleźć wszystko. Niemniej jednak Ryan North pokazuje wiele podstawowych rzeczy, które jeśli zostaną zastosowane w przeszłości pomogą dokonać niebywałego skoku technologicznego. 

Polski podtytuł książki Cała wiedza ludzkości w jednej książce, może być trochę mylący, ponieważ sugeruje to nieco inną treść niż ten tytuł zawiera. Po angielsku mamy A Surival Guide for the stranded time traveler, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Przewodnik przetrwania dla opuszczonego podróżnika w czasie. Prawda, że to oznacza coś zupełnie innego? Jest to może mały niuans, ale polski podtytuł wprowadza pewną niepotrzebną dezinformację i nie do końca jest on zgodny z opisem okładkowym.


Jak wynaleźć wszystko Ryana Northa jest pozycją, w której autor podjął się niełatwego zadania, opowiedzenia jak wszystko wokół nas jest zrobione. Poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze i gdybyście kiedyś przypadkiem podróżowali w czasie i utknęli w przeszłości, to nie zapomnijcie wziąć ze sobą ten książki. Przyda się Wam na pewno!

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce! 
Autor: Ryan North
Tłumaczenie: Jarosław Skowroński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 16.01.2020
Liczba stron: 536
ISBN: 9788381691789

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.