poniedziałek, 4 listopada 2019

Ludzie Północy tom 1. Saga anglosaska - Brian Wood

W ostatnim roku miałem okazję sięgnąć po wiele różnych komiksów i coraz bardziej lubię tę formę opowiadania historii. Kojarzą mi  się one głównie z superbohaterami Marvela, czy DC, ale ten trend ulega zmianie w ostatnich latach. Przykładem na to jest seria komiksowa Ludzie Północy, której pierwszy tom po polsku miał premierę w czerwcu 2018 roku i od tamtej pory bardzo chciałem go przeczytać, aż ostatnio nadarzyła się ku temu okazja.

Znajdziemy tutaj pięć historii. Pewien chłopiec jest świadkiem historycznego najazdu, od którego zaczął się okres wikiński. Dorosły wojownik po wielu latach wraca na Orkady, aby odzyskać należne mu po przodkach bogactwa. Trzy skandynawskie kobiety odpierają kolejne ataki anglosaskich napastników w starej twierdzy. Doświadczony łowca przestępców podąża po bezdrożach Irlandii tropem krwawego zabójcy. Dziewczyna z wysokiego rodu musi stanąć na czele zbrojnego oddziału.

Saga anglosaska jest pierwszym z trzech komiksów poświęconych Wikingom. Głównym autorem wszystkich pięciu historii jest Brian Wood, ale każdą z nich zilustrował inny artysta. Zaprezentowane tutaj opowieści nie są ze sobą powiązane, ani nie mamy jednego, głównego bohatera. Również ich akcja rozgrywa się niekiedy w dość dużych odstępach czasowych i z wielu różnych perspektyw. Jednak wszystkie te historie pokazują jak wyglądały normandzkie wyprawy na Anglię - zarówno z punktu widzenia najeźdźców, jak i wyspiarzy. Świat, jaki przedstawia Brian Wood jest brutalny, nie ma w nim miejsca na skrupuły, ani okazywanie słabości. A jak przystało na opowieści o Wikingach, nie brak tutaj bitew, potyczek, pościgów i zbrojnych napadów. Walki są przedstawione bardzo dynamicznie, z wieloma szczegółami i detalami, które można długo oglądać i się nimi zachwycać. 

Historie, które znajdziemy w tym komiksie mają różną długość. Najdłuższą jest Sven, który powrócił, licząca blisko 200 stron z 450, które ma cały komiks. Jest to zarazem najlepsza moim zdaniem opowieść ze wszystkich zaprezentowanych. Tytułowy bohater był synem wodza, ale wstąpił do gwardii wareskiej na dalekim południu. Pewnego dnia, po otrzymaniu informacji, że jego stryj przejął rodzinny majątek, postanawia powrócić w rodzinne strony, aby odzyskać utracone dziedzictwo. Jest to jednak zdecydowanie trudniejsze zadanie niż się spodziewał. W trakcie walki o ojcowiznę, Sven zaczyna się zmieniać, jak również to, co jest dla niego ważne. Przy okazji tej historii, Wood w subtelny sposób przemyca wiele różnych kwestii, z którymi kojarzymy Wikingów, dzięki czemu mamy okazję lepiej poznać ich życie, sposób myślenia i czym się trudnili. Co więcej, autor na podstawie losów Svena pokazuje co jest tak naprawdę najważniejsze w życiu, nawet jeżeli przed światem mówi się co innego i jest to bardzo uniwersalne przesłanie. Dlatego historia Svena zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i przeczytałem ją jednym tchem.  

W komiksie znajdziemy też kilka krótszych historii, ale nie zrobiły one na mnie już takiego dobrego wrażenia. Jedną z nich jest Córka Thora, która choć zamknięta fabularnie, wydaje się być bardzo prostą i niewiele wnoszącą historią, po której spodziewałem się czegoś więcej. Podobnie sytuacja przedstawia się z Pannami tarcz, które z początku wzbudziły moje zainteresowanie, ale później opowieść zostaje dość szybko zakończona. Stąd po obu historiach pozostaje pewien niedosyt i poczucie, że Brianowi Woodowi zdecydowanie lepiej wychodzą opowieści z mężczyznami w roli głównej aniżeli z kobietami.

Pomimo aż pięciu różnych stylów rysowania, całość odbiera się jako spójne i utrzymane w podobnych klimatach dzieło. Kolorystyka, jaka dominuje we wszystkich historiach, jest utrzymana w ciemniej tonacji, co buduje odpowiedni klimat i nastrój w poszczególnych opowieściach. Nie wszystkie style polubiłem w jednakowym stopniu, ale każdy z nich ma swój urok.

Ludzie Północy tom 1. Saga anglosaska jest zbiorem pięciu opowieści w formie komiksu, które opowiadają o normandzkich wyprawach na Anglię. Znajdziemy tutaj bardzo dobre, jak i dość przeciętne historie, ale wszystkie z nich czytałem z wielkim zainteresowaniem. Polecam, szczególnie fanom Wikingów.  

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Ludzie Północy tom 1. Saga anglosaska
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Dean Ormston, Danijel Žeželj, Davide Gianfelice, Marian Churchland, Ryan Kelly
Kolory: Dave McCaig, Dean Ormston
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ludzie Północy
Tom: 1
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 27.06.2018
Liczba stron: 464
ISBN: 9788328134263

4 komentarze:

 1. Ech, już liczyłem, że jakaś książka o wikingach, której nie znam, a tu komiks :P. Wygląda interesująco, ale na razie podziękuję ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Twojej uwadze w każdym razie :)

   Usuń
  2. Zapiszę sobie, ale przyznam, że nieco boję się jeszcze zacząć kupować komiksy :P

   Usuń
  3. Ja już zacząłem i nie wiem, czy to był dobry pomysł, bo moja lista do kupienia/przeczytania jest przez to coraz dłuższa :P

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.