poniedziałek, 27 stycznia 2020

Harry Potter i Komnata Tajemnic (wydanie ilustrowane) - J.K. Rowling

Obiecałem sobie, że będę dawkował czytanie wydań ilustrowanych Harrego Pottera, ale nie mogłem się powstrzymać i w krótkim czasie po Kamieniu Filozoficznym, przeczytałem Komnatę Tajemnic.

Wakacje upływają Harry'emu w dość ponurym nastroju - nie dość, że znów musi mieszkać u Dursley'ów, to ma wrażenie, że wszyscy o nim zapomnieli, bo nikt nie pisze do niego listów. Okazuje się, że za wszystkim stał skrzat domowy o imieniu Zgredek, który bardzo nie chce, żeby Harry wracał do Hogwartu. Wizyta skrzata kończy się dla młodego czarodzieja zamknięciem pod kluczem, ale ratuje go Ron razem z braćmi. Na tym jednak nie kończą się psikusy Zgredka, jednak jest to nic w porównaniu do tego, co czeka na Harry'ego w szkole. Pewnego dnia pojawia się złowieszcze przesłanie napisane krwią KOMNATA TAJEMNIC ZOSTAŁA OTWARTA. STRZEŻCIE SIĘ, WROGOWIE DZIEDZICA i obok zostaje znaleziona spetryfikowana kotka Filcha. A to dopiero początek...

Pomimo że wielokrotnie czytałem cykl o Harry'ego Potterze, to pewne szczegóły zdążyłem już zapomnieć, dlatego Komnatę Tajemnic czytało mi się po prostu świetnie i nie mogłem się od niej oderwać. Zaś piękne ilustracje autorstwa Jima Kay'a były bardzo miłym dodatkiem w trakcie lektury. Znów mamy wiele stron wypełnionych rysunkami, niekiedy na całą stronę, innym razem jedynie gdzieś w rogu, zaś pozostałe kartki mają przynajmniej delikatny deseń, przywodzący na myśl stare książki. Jim Kay, podobnie jak w Kamieniu Filozoficznym, przedstawia swoją własną wizję i nie powiela kadrów z filmu, co jest bardzo dużym plusem. Część postaci, czy miejsc jest siłą rzeczy dość zbliżona do siebie, ale w niektórych przypadkach występują większe różnice i w tym właśnie tkwi urok zamieszczonych w książce ilustracji, że pozwalają na nowo odkryć magię Hogwartu.


Książka została wydana w identycznym formacie, co Kamień Filozoficzny, w twardej oprawie z piękną obwolutą, pod którą skrywa się tym razem niewielki rysunek przedstawiający Zgredka ze skarpetką. Książka została wydrukowana na bardzo dobrej jakości błyszczącym papierze, na którym ilustracje wyglądają po prostu cudownie a całości dopełnia złotawa wstążeczka. Wydanie jest świetne i mam nadzieję, że za parę lat wszystkie części przygód Harry'ego Pottera zostaną wydane w wydaniu ilustrowanym.


Drugi tom przygód Harry'ego Pottera ma już troszkę bardziej mroczną atmosferę. Nie brakuje tutaj momentami dość przerażających scen jak przyjęcie u Prawie Bezgłowego Nicka, wyprawa do Zakazanego Lasu, tajemnicze ataki w szkole, podróże po lochach i wiele więcej. Od samego początku można też poczuć, że w Hogwarcie rok szkolny będzie wyjątkowy i coś strasznego się wydarzy. Okaże się też, że wciąż są tacy, którzy służą Czarnemu Panu i zrobią wszystko, żeby mu pomóc, a przynajmniej zaszkodzić Harry'emu. Młody czarodziej znów będzie musiał stanąć do walki ze złem, tym razem znacznie groźniejszym niż poprzednio. Tę dość mroczną atmosferę co jakiś czas rozładowuje nowy nauczyciel obrony przed czarną magią Gilderoy Lockhart, który jest zakochany w sobie i swoich osiągnięciach. Wzbudza zachwyt wśród kobiet, chętnie chwali się swoimi przygodami, ale od początku można wyczuć, że nie można go brać na poważnie i za jego sukcesami kryje się jakaś tajemnica.


Książka Harry Potter i Komnata Tajemnic w wydaniu ilustrowanym od pierwszym stron oczarowała mnie niezwykłymi rysunkami Jima Kay'a, dzięki którym miałem wrażenie, że całą historię odkrywam na nowo. To piękna książka pokazująca potęgę przyjaźni, lojalności, odwagi i męstwa. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Harry Potter i Komnata Tajemnic (wydanie ilustrowane)
Autor: J.K. Rowling
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Rysunki: Jim Kay
Cykl: Harry Potter
Tom: 2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 05.10.2016
Liczba stron: 264
ISBN:9788380082489

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.