sobota, 4 stycznia 2020

Zapowiedzi styczeń 2020

Jak co roku w grudniu wydawnictwa przystopowały z nowościami i również w styczniu nie ma ich zbyt wiele, a przynajmniej na tę chwilę. Będzie zatem okazja do nadrobienia zaległości i przeczytania książkowych prezentów od Mikołaja.

PS: Książki Mathesona i Wolfe'a były już wcześniej do nabycia przedpremierowo w księgarni wydawnictwa Mag, ale teraz będzie można je kupić również w innych księgarniach. 

Pośród największych gwiazd na firmamencie horroru i fantasy niewiele błyszczy jaśniej niż Richard Matheson. A choć wielu czytelników zna go głównie z powieści takich jak "Jestem legendą", Piekielny „dom” i szesnastu scenariuszy serialu "Strefa mroku", to najwyższe mistrzostwo osiągnął jako autor mrożących krew w żyłach opowiadań, z których wiele znalazło się niniejszej książce. Od czasu debiutu Mathesona w 1950 praktycznie wszyscy ważniejsi autorzy fantastyki i grozy czerpią garściami z jego dokonań - przyznają się do tego Stephen King i Neil Gaiman, Peter Straub i Joe Hill, a także filmowcy, tacy jak Stephen Spielberg i J.J. Abrams. Matheson zrewolucjonizował horror, przenosząc go z gotyckich zamczysk i otchłani nieznanego kosmosu na dobrze nam znane i bliskie ulice i przedmieścia. Przesycił opowieści o zjawiskach fantastycznych i paranormalnych mroczną znajomością natury ludzkiej, sięgając do pokładów uniwersalnej grozy samotności i zagrożenia w niebezpiecznym świecie.


Cień i Pazur - Gene Wolfe - 10 stycznia - Mag
Severian przygotowywał się do fachu kata, lecz zakochał się w uwięzionej kobiecie i złamał dla niej obowiązujące katów zasady. Został za to wygnany z konfraterni i wysłany do odległej prowincji. Zabrał tylko katowski miecz, maskę i czarny płaszcz przynależny znienawidzonej profesji. Droga, która ma pokonać, okazuje się trudniejsza i bardziej zawikłana niż sobie to wyobrażał. Błądzi jak w labiryncie w ponurym, pełnym okrucieństwa świecie. Jego inicjacyjna podróż przypomina błądzenie w labiryncie, ale nieuchronnie prowadzi młodego czeladnika ku przeznaczeniu.

Najzabawniejszy poradnik dla zagubionych podróżników w czasie! Jak można zmieścić całą wiedzę ludzkości w jednej książce? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, jednak wszystko stanie się jasne, jeśli dodamy, że tą książką jest poradnik dla podróżujących w czasie, którzy bezpowrotnie utknęli w odległej przeszłości. Skoro nie można wrócić do teraźniejszości, trzeba samemu wynaleźć wszystko, czego nam potrzeba! Książka zawiera wiedzę o nauce, inżynierii, sztuce, wszystkie fakty i liczby, które pozwalają człowiekowi bez żadnego wcześniejszego przygotowania zbudować od podstaw całą cywilizację. Stworzenie cywilizacji zajęło ludzkości mnóstwo czasu, jednak z tym poradnikiem, można to zrobić naprawdę szybko. Nie trzeba przez setki tysięcy lat tkwić w ciemnościach, by stworzyć język, zacząć hodować kozy, ani cierpliwie czekać, aż rozwój techniki pozwoli na wytwarzanie układów scalonych do komputera. Można wynaleźć to wszystko w jeden wieczór. A przy okazji doskonale się bawić!Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna Lewicka, przeprowadzając czytelnika po różnych zakątkach świata – od Kraju Kwitnącej Wiśni przez Wyspy Brytyjskie do lasów Amazonii – snuje opowieści o czterdziestu kobietach i ich niezwykłych zdolnościach. Niektóre opisywane postacie potrafią samoistnie zamienić się w zwierzę, inne z kolei przechodzą transformację wskutek czyjejś ingerencji. Każda przemiana służy jednak jakiemuś celowi – poszukiwaniu pomocy, oszukiwaniu ludzi, schwytaniu ofiary czy odpokutowaniu za grzechy. Tytułowe dzikie kobiety, wspaniale zilustrowane przez Klaudię Migacz, ożywają na kartach książki, prezentując formy, jakie przybierają w wierzeniach niemal całego świata. Będzie to wspaniała lektura dla wszystkich miłośników mitologii, nie tylko słowiańskiej.


Trzeci tom przełomowej trylogii Philipa Pullmana "Mroczne materie", której niedawna ekranizacja - porywający serial telewizyjny zrealizowany przez BBC we współpracy z HBO - została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. "Wyprawiamy się do krainy umarłych i zamierzamy z niej wrócić. " Will i Lyra, których losy splotły sie nierozerwalnie za sprawą sił drzemiących w innych światach, zostali gwałtownie rozdzieleni. Muszą sie teraz odnaleźć, bo czeka ich nie tylko najstraszniejsza ze wszystkich wojen, lecz także podróż do mrocznej krainy, z której nikt nigdy nie wrócił.

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


A Wy na jakie książki czekacie? :) 

12 komentarzy:

 1. Z tej listy widzę dla siebie tylko dwa tytuły ;)
  Jestem Legendą i inne utwory - Richard Matheson
  Cień i Pazur - Gene Wolfe

  OdpowiedzUsuń
 2. Oprócz "Jak wynaleźć wszystko..." biorę każdą. :) I gdzie tu nadrabiać zaległości?! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Matheson, Wolfe i Pullman zachęcają do kupienia i postawienia na półce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nowe wydanie Pullmana jest bardzo ładne, ale jeszcze nie miałem okazji zabrać się za tę trylogię, a Matheson i Wolfe już u mnie, bo robiłem zakupy u wydawnictwa :)

   Usuń
 4. Na Mathesona już czekam, ale Pullmana sobie zdecydowanie odpuszczam, przynajmniej do kupienia - może w najbliższym czasie wypożyczę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pewnie kupię, bo już mam dwa pierwsze tomy, a już od dawna chciałem przeczytać tę trylogię :)

   Usuń
 5. Wolfe'go na pewno biorę. Poza tym, to tylko tę pozycję Ryana Northa :P. Lubię takie "bryki". Z tego względu podoba mi się seria "Teoretyczne minimum" Susskinda, z kilku działów fizyki. Chociaż, nie do końca przypadło mi do gustu, marzyłby się jeszcze bardziej skompresowany "bryk" dla fizyka, może sam zmontuje w końcu :P. Także ta pozycja wygląda super - może wyjść i niewypał, ale i tak chcę sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ostatnio coraz więcej czytam takich książek popularnonaukowych i ich lektura sprawia mi coraz większą przyjemność. Ja polecam świetną "Krótką Historię Prawie Wszystkiego" Brysona - od Wielkiego Wybuchu, po narodziny państwa i nowoczesne technologie ;)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.