niedziela, 29 grudnia 2019

Szczypta nienawiści - Joe Abercrombie

Trylogia Pierwsze Prawo Abercrombiego bardzo przypadła mi do gustu za sprawą wyrazistych bohaterów, interesującej fabuły oraz licznych intryg i zdrad. Nie zabrakło też wielu krwawych pojedynków, bitew, zabójstw oraz wszelkiej maści podłości ludzi wobec siebie. Dlatego ogromnie byłem ciekawy kontynuacji tego cyklu, czyli Szczypty nienawiści, która rozpoczyna nową serię fantasy w tym samym uniwersum.

Od wydarzeń z Ostatecznego argumentu minęło kilkadziesiąt lat i w tym czasie świat, jaki znaliśmy bardzo się zmienił. Nastała rewolucja przemysłowa. Wszędzie wznoszą się przemysłowe kominy, świat wrze od nowych możliwości, ale stare waśnie bynajmniej nie poszły w zapomnienie. Na  Północy Leo dan Brock próbuje zdobyć chwałę na polu bitwy i pokonać nękające Angland wojska Stoura Zmierzchuna. Liczy przy tym na pomoc korony, ale syn króla Jezala, nieudolny książę Orso, jest mistrzem w sztuce rozczarowywania ludzi. Obracająca się na szczytach socjety Savine dan Glokta – znana inwestorka i córka człowieka budzącego największą grozę w całej Unii wspiera kolejne inwestycje, ale kiedy zostaje uwięziona w slumsach, które eksplodują gniewem, uświadamia sobie jak kruche jest jej życie. Zaś wspomagana przez Isern-i-Phail, obłąkaną góralkę, Rikke usiłuje zapanować nad błogosławieństwem – lub przekleństwem – długiego oka. 

Czytając Szczyptę nienawiści od samego początku można poczuć, że autor dokładnie przemyślał książkę i to w bardzo drobnych szczegółach. Nie ma się poczucia, że jest to kontynuacja pisana na siłę, tylko z innymi bohaterami, wręcz przeciwnie. Abercrombie od samego początku wie w jakim kierunku zmierza fabuła i co spotka bohaterów - jest to bardzo dużym plusem tej powieści. Podobnie jak całą Trylogię Pierwsze Prawo, również Szczyptę nienawiści, czyta się rewelacyjnie - mamy szybką akcję, nieustanne konflikty, wojny i pojedynki, ale również śledzimy nowe intrygi i polityczne przepychanki. Nie sposób zatem się nudzić. W powieści mamy wiele świetnie wykreowanych postaci, w większości nowych, ale spotkamy również kilkoro starych znajomych. Nie brak tutaj także nawiązań do poprzednich książek i wydarzeń, więc warto znać je przed lekturą Szczypty nienawiści. A pod koniec powieści pojawia się ciekawy wątek związany z magią i mam nadzieję, że autor poświęci mu więcej czasu w kolejnym tomie. 

W Szczypcie nienawiści największe wrażenie zrobiła na mnie konsekwentna i dopracowana wizja diametralnie zmieniającego się świata. Wydawałoby się, że przez kilkadziesiąt lat trudno osiągnąć tak wiele zmian, ale wystarczyła jedna innowacja, która rozpoczęła lawinę i trudno było rewolucję przemysłową zatrzymać. Autor opisuje zmiany, jakie zaszły w miastach, jak funkcjonują fabryki, w jakich warunkach pracują robotnicy oraz jak zanieczyszczone jest powietrze oraz woda. Bynajmniej rewolucja przemysłowa nie jest tylko tłem do wydarzeń, ale jest z nimi bardzo mocno związana. Autor z niezwykłym wyczuciem opisuje nastroje panujące wśród robotników, którzy jeszcze nie tak dawno temu byli rzemieślnikami, czy rolnikami, a teraz pracują w ciężkich warunkach w nowych fabrykach. Abercrombie pokazuje dramaty zwykłych szarych ludzi - wielu straciło życie lub kończyny, inni zostali wygnani ze swojej ziemi, a niekiedy nawet małe dzieci są "kupowane", żeby pracowały w fabrykach. Trudno zatem się dziwić, że pojawiają się ludzie, którzy chcą to zmienić, którzy mają dość narażania życia za marne grosze i chcą zmian. Destruktorzy, bo to o nich mowa, pragną lepszych warunków i bardziej godziwego zarobku, ale nie w smak jest to arystokracji, która bardzo się bogaci za sprawą kolejnych fabryk. Pojawia się więc konflikt, który prędzej, czy później, doprowadzi do zamieszek lub nawet czegoś więcej... 

W książce nie mamy jednego głównego bohatera, ale wielu, tak jak to miało miejsce w poprzednich książkach. Jest ich całkiem dużo i choć nie wszystkim Abercrombie poświęca tyle samo czasu, to mamy możliwość całkiem bardzo dobrze ich poznać. Nie są to postacie jednoznaczne w ocenie, ponieważ z każdą kolejną stroną potrafią nas czymś zaskoczyć, a to co inni o nich mówią, nie zawsze jest prawdą. Znamy ich myśli, marzenia, troski, wątpliwości, obawy i wiele innych, co powoduje, że są to postacie z krwi i kości. Jestem znów pod dużym wrażeniem, jak autorowi udało się tak wiele postaci tak dobrze wykreować, bez zbędnych i przydługich opisów, zachowując stałe tempo akcji. A losy wielu z nich pilnie śledziłem i jestem bardzo ciekawy, co ich spotka w kolejnych tomach. 

Szczypta nienawiści Abercrombiego to bardzo dobre otwarcie nowej serii fantasy, będącej kontynuacją Trylogii Pierwsze Prawo. Rewolucja przemysłowa, dawne i nowe problemy, bohaterowie z krwi i kości, kolejne wojny i intrygi oraz wiele więcej. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Szczypta nienawiści
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Epoka obłędu
Tom serii: 1
Autor: Joe Abercrombie
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 29.11.2019
Liczba stron: 688
ISBN: 9788366409354

5 komentarzy:

 1. Mega mnie ucieszyłeś tak pozytywną opinią, bo cholernie dobrze mi się czyta Abercrombiego, a zostało mi jeszcze trochę książek do przeczytania (wszystkie 3 stand alone z PP + opowiadania). No ale oczywiście, jak to ze mną bywa, z tych nieprzeczytanych najbardziej zawsze kuszą mnie te najnowsze, więc po Nowym Roku, jak tlyko pojawi się w starej szacie "Szczypta" to zaraz się za to zabieram. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zostały tylko te 3 pozostałe historie, ale mam nadzieję, że usiądę do nich niedługo :)

   Usuń
 2. Powiedz mi, ponieważ zbieram się do tej serii już od dłuższego czasu, ale w pewnym momencie w mojej głowie powstał mętlik. Od której powieści należy zacząć swoją przygodę z tym autorem? "Ostrza"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to pierwszy tom Trylogii Pierwsze Prawo, drugi to Nim zawisną, trzeci Ostateczny argument. Oprócz tego są jeszcze 3 powieści z tego świata, zbiór opowiadań oraz Szczypta nienawiści, która jest kontynuacją pierwszej trylogii :)

   Usuń
  2. Super, dzięki wielkie :D

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.