piątek, 6 grudnia 2019

Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata (nowe wydanie) - Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki

W zeszłym roku miałem okazję czytać Atlas odkrywców Michała Gaszyńskiego i Piotra Wilkowieckiego i była to świetna lektura, wypełniona po brzegi wieloma ciekawostkami i informacjami o świecie, kontynentach i poszczególnych krajach. Poczynając od kultury, historii, po ekonomię, geografię, a kończąc na wydarzeniach sportowych i znanych budowlach. Po roku ukazało się poszerzone i uaktualnione wydanie. 

W nowym wydaniu nazwa naszego kraju została poprawiona z anglojęzycznej na polskojęzyczną. Dodano również kilka stron na temat poszczególnych województw, co mnie bardzo cieszy, ponieważ miałem okazję dowiedzieć się więcej interesujących faktów o Polsce. Czy wiedzieliście, że Mierzeja Helska jeszcze kilka wieków temu była kilkoma wyspami? Albo że Radom i Paryż zajmują podobną powierzchnię, ale, co oczywiste, różnią się gęstością zaludnienia? Czy też, że w 2007 roku w kopalni soli Kłodawa pobito rekord Guinessa w kategorii "najniżej zagrany koncert muzyczny na świecie"? Nie obyło się jednak bez drobnych chochlików. Na samym początku mamy diagram przedstawiający ile dokładnie faktów zawarto w książce, ale po dodaniu kilku stron poświęconych Polsce, te cyfry się nie zmieniły. Dobór kolorów tekstów na poszczególnych planszach pozostał ten sam i jest on dość niefortunny, ponieważ przy sztucznym świetle żółte lub w słoneczny dzień, napisy są chwilami słabo widoczne. 

Nowe wydanie Atlasu odkrywców jest identycznego formatu co pierwsze - jest to słusznych rozmiarów książka, przypominająca ogromny atlas, choć jest on nieco inny niż te znane ze szkoły. W środku nie zauważyłem większych różnic na poszczególnych stronach, poza wspomnianym dodatkiem map o województwach Polski. Znajdziemy zatem tutaj kilka kart przedstawiających ogólny obraz naszej planety, rozmieszczenie płyt tektonicznych, najdłuższe rzeki, czy najwyższe góry, a wokół tych rysunków zamieszczono ciekawostki i fakty z nimi związane. Następnie mamy podział na kontynenty i poszczególne kraje. Znajdziemy tutaj ważne wydarzenia, dane statystyczne, miejsca otwarcia wielkich koncernów i tak dalej. Po roku zdecydowana większość przeczytanych faktów uleciała mi z głowy, ale dzięki temu lektura nowego wydania była równie ciekawa i pasjonująca. To pokazuje, że można do tej książki wracać wielokrotnie i za każdym razem czymś nowym nas zaskoczy. 

Atlas odkrywców jest dość niezwykłą książką, która zawiera wiele ciekawostek i mało znanych faktów o świecie, kontynentach i poszczególnych państwach. Autorzy w bardzo przystępny sposób zaprezentowali ogromną ilość informacji, a samą książkę można czytać od dowolnego miejsca. W nowym wydaniu książka została dodatkowo poszerzona o kilka map z województwami Polski. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!

Tytuł: Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata (nowe wydanie)
Autorzy: Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 27.11.2019
Liczba stron: 152
ISBN:9788366360303

1 komentarz:

  1. "Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata" to idealny pomysł na prezent szczególnie dla młodszych czytelników, którzy marzą o wielkich podróżach. Świetnie wydana pozycja może zachęcić do rozwijania swojej wiedzy, a szereg ciekawostek sprawia, że ma się ochotę chwycić za plecak i poznać choć część prezentowanych miejsc. :) Polecamy!

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.