środa, 11 grudnia 2019

Niesamowite budowle - Michał Gaszyński

Przez ostatnie kilka lat poznałem wiele książek popularnonaukowych, które pokazywały, że nauka, kosmos, odkrycia geograficzne i wiele innych, mogą być interesujące. Jedną z najnowszych takich pozycji jest książka Niesamowite budowle Michała Gaszyńskiego, współtwórcy bestsellerowego Atlasu odkrywców. Zaprezentowano w niej konstrukcje zajmujące szczególne miejsce w historii ludzkości. Budowle, które ukształtowały świat, jaki znamy, i wciąż rozpalają naszą wyobraźnię, ważne obiekty religijne, najwyższe wieżowce i wiele więcej. 

Niesamowite budowle zostały wydane w identycznym formacie co Atlas odkrywców, jest więc to słusznych rozmiarów książka, przypominająca ogromny atlas. W środku znajdziemy wiele stosunkowo prostych rysunków przedstawiających poszczególne budowle, ale dzięki temu mnogość szczegółów konstrukcji nie przysłania zawartych informacji i ciekawostek. Kolor tekstu jest w ciemnych odcieniach na białych stronach, lub biały na ciemnych stronach. Zdecydowanie podnosi to komfort czytania w porównaniu z Atlasem Odkrywców, gdzie cały tekst był w kolorze żółtym i chwilami trudno było coś odczytać.


W książce znalazły się zarówno budowle współczesne, jak i sprzed kilkuset, a nawet tysięcy lat, podzielone według kontynentów, na których się znajdują. Przy każdej konstrukcji zawarto datę rozpoczęcia budowy oraz jej zakończenia, jak również koszty jej wzniesienia. Oprócz tego w książce znalazło się wiele ciekawostek, czy dość niespotykanych informacji, których próżno szukać w przewodnikach, czy encyklopediach. Z tego powodu lektura  książki Michała Gaszyńskiego Niesamowite budowle była niezwykle pasjonująca i ciekawa, dzięki której dowiedziałem się wielu nowych rzeczy o sławnych budowlach, jak również poznałem nieznane mi wcześniej konstrukcje. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy, która z pewnością zainspiruje do podróżowania i planowania przyszłych podróży. 

Jak wspomniałem wcześniej, w książce znajdziemy liczne ciekawostki i oto kilka z nich. Pentagon ma aż sześć różnych kodów pocztowych, choć jest to jeden budynek. W Białym domu zmarło 2 prezydentów i 3 pierwsze damy, a wydawałoby się, że jest to najbezpieczniejsze miejsce w USA. Wieża Eiffla miała być tymczasową atrakcją, przeznaczoną do rozmontowania po 20 latach, ale wszyscy tak pokochali jej kolosalne piękno, że przetrwała do dziś. Koloseum w Rzymie mogło pomieścić 50-80 tysięcy widzów, a więc niekiedy więcej niż współczesne stadiony. Piramidy w Gizie pokrywał niegdyś polerowany biały wapień, który został skradziony i wykorzystany do budowy meczetów i fortec w pobliskim Kairze. I wiele więcej.


Niesamowite budowle Michała Gaszyńskiego to bardzo ciekawa pozycja, która przybliża najważniejsze i najsłynniejsze budowle na świecie. Książka jest bogato ilustrowana i wypełniona wieloma ciekawostkami i informacjami o poszczególnych konstrukcjach ze wszystkich kontynentów. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!

Tytuł: Niesamowite budowle
Autorzy: Michał Gaszyński
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 27.11.2019
Liczba stron: 136
ISBN:9788366360327

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.