czwartek, 19 grudnia 2019

Opowieści wigilijne. Nawiedzony dom - Charles Dickens

Charles Dickens jest autorem wielu pięknych i niezwykłych książek, które po ponad stu latach są wciąż chętnie wznawiane i czytane. Jednym z takich tytułów jest Opowieść wigilijna, przedstawiająca niezwykle dającą do myślenia historię Scrooge'a i jego przemiany w Wigilię. Oprócz niej, Dickens stworzył wiele innych historii związanych z Bożym Narodzeniem, które zostały zebrane w kilku tomach Opowieści wigilijnych. 

W najnowszym zbiorze Nawiedzony dom znalazło się kolejnych siedem opowiadań, dopełniających prezentację utworów świątecznych Charlesa Dickensa. Wrak "Złotej Mary" przedstawia dramatyczną opowieść kapitana o utracie statku, na którym ciążyła klątwa, i relację pierwszego oficera o ocaleniu rozbitków. Katusze gromadki angielskich jeńców rozgrywa się w brytyjskiej kolonii w Ameryce środkowej i opisuje atak na pobliską kopalnię srebra przez grupę piratów. Tytułowy Nawiedzony dom to opowieść przedstawiająca historię siedmiorga zaprzyjaźnionych osób, które spędzają czas w przerażającym domu, gdzie straszy duch i nie tylko. Ostatni tekst, czyli Bezdroże zostało napisane przez Dickensa oraz Collinsa i jego akcja pokrywa się ze sztuką z 1867 roku. Jest to historia kryminalna, z zawiłą intrygą i zarazem najdłuższe z zaprezentowanych w zbiorze opowiadań. 

Historie, jakie znalazły się w najnowszym tomie Opowieści wigilijnych, zdecydowanie różnią się od tych z pozostałych trzech. Zamieszczono tutaj bowiem opowiadania napisane wspólnie z innymi autorami, co przełożyło się na to, że mamy okazję przeczytać tylko te rozdziały/fragmenty osobiście napisane przez Dickensa, a nie przez wszystkich autorów. Troszkę nad tym ubolewam, ponieważ w paru miejscach byłem bardzo ciekawy, co się dokładnie wydarzy, a zostało to tylko pokrótce streszczone przez kolejnym rozdziałem. Nie do końca przypadła mi to do gustu, ale doceniam zamiar zaprezentowania polskiemu czytelnikowi wszystkich utworów Dickensa powstałych z okazji Bożego Narodzenia. 

Co ciekawe, wszystkie siedem historii praktycznie nie ma żadnych nawiązań do Bożego Narodzenia, poza tym, że ukazywały się w okolicach świąt. Mają za to bardziej uniwersalne przesłanie i wydźwięk. Jak przystało na teksty Dickensa, są to historie bardzo przejmujące, pokazujące cierpienie, krzywdy, nierówności społeczne, choroby, głód, biedę i wiele więcej. Autor jest niezrównanym obserwatorem rzeczywistości, co ma odzwierciedlenie w jego książkach, w których z niezwykłą pieczołowitością kreuje losy swoich bohaterów. Jednak te wszystkie negatywne rzeczy, jakie pokazuje Dickens, nie mają zdołować czytelnika. Służą przedstawieniu tego, co powinno być dla nas najważniejsze, nie tylko w Boże Narodzenie, i co pozwala przetrwać wszystkie złe sytuacje. jakie nas spotykają w życiu. Są to: miłość, przyjaźń, nadzieja i obecność drugiego człowieka. Bohaterowie wszystkich tych siedmiu opowiadań wielokrotnie byli w niemałych opałach, ale wyszli z nich cało, dzięki wzajemnemu wsparciu. Lektura tych opowiadań skłania do zastanowienia się i przemyślenia, co jest dla nas ważne w życiu, co byśmy zrobili w podobnych sytuacjach.


Zbiór Opowieści wigilijne. Nawiedzony dom zawiera siedem kolejnych opowiadań Charlesa Dickensa. Pomimo że nie są one osadzone w klimatach Bożego Narodzenia, a przy niektórych mamy tylko te fragmenty, które zostały napisane przez Dickensa, to ich lekturę będę bardzo dobrze wspominał. Mają one bowiem bardziej uniwersalne przesłanie i wydźwięk niż historie z pozostałych trzech tomów Opowieści wigilijnych

Ocena: 7/10

Opowieści wigilijne:
1. Kolęda prozą
2. Świerszcz za kominkiem
3. Czym jest dla nas Boże Narodzenie
4. Nawiedzony dom

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Opowieści wigilijne. Nawiedzony dom
Autor: Charles Dickens
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Opowieści wigilijne
Tom cyklu: 4
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 19.11.2019
Liczba stron: 562
ISBN: 9788381165044

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.