czwartek, 30 listopada 2017

Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie - Charles Dickens


Opowieści wigilijne Charlesa Dickensa to zbiór kilkudziesięciu opowiadań i krótszych powieści, które praktycznie rok rocznie pojawiały się przed świętami Bożego Narodzenia za życia pisarza. Jedną z najbardziej znanych historii jest Kolęda prozą - któż bowiem nie zna Scrooge'a i przemiany jaką przechodzi pod wpływem trzech duchów? Za sprawą Wydawnictwa Zysk i S-ka na początku listopada pojawił się trzeci tom Opowieści wigilijnych zawierający kolejne czternaście opowiadań. 

Otwierającym tekstem jest Opowieść o goblinach, które podkradły zakrystianina. Jest to historia o Gabrielu Grubie, który ma do wykopania grób w Wigilię Bożego Narodzenia. Na cmentarzu spotyka dość niezwykłe istoty - gobliny, dzięki którym przeżywa wewnętrzną przemianę. To opowiadanie przypomina w ogólnym zarysie historię Scrooge'a, ale jest ono zdecydowanie krótsze, mniej w nim poznajemy losy bohatera i jego winy, ale przekazuje podobne treści, tylko w nieco innym stylu.  

Kolejnym tekstem jest Choinka, w której wiekowy narrator snuje wspomnienia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Każda historia, każde wydarzenia, jakie sobie przypomina, jest związane z kolejnymi ozdobami znajdującymi się na choince. Dla mnie jest to najlepsze opowiadanie w tym tomie, jak i w ogóle ze wszystkich Opowieści wigilijnych Dickensa. W tej historii znajdziemy wiele pięknych i urzekających wspomnień o Bożym Narodzeniu, którymi nie sposób się nie zachwycić. Od razu aż chciałoby się ubrać choinkę, powiesić na niej wszystkie ozdoby, i jak narrator, zacząć wspominać wszystkie piękne chwile związane z Bożym Narodzeniem. 

Trzecim tekstem jest ten tytułowy, czyli Czym jest dla nas Boże Narodzenie, gdy doroślejemy. I choć jest to bardzo krótkie opowiadanie, to jest świetną refleksją na temat tego, jak z czasem zmienia się nasze postrzeganie o tych pięknych i radosnych świętach. Znajdziemy tam także rady jak powinniśmy je przeżywać - pamiętać o tych, których z nami już nie ma, wybaczać i nikogo nie wyrzucać tego dnia. Piękny tekst, który niesamowicie skłania do refleksji i zastanowienia się jak my sami przeżywamy Boże Narodzenie jako dorośli. 

Kolejne opowiadania są to również historie z przesłaniem, które bardzo dobrze się czyta i potrafią zainteresować losami bohaterów, ale motyw Bożego Narodzenia jest w nich znacznie mniej widoczny. Nie zawsze, ale z reguły tak. Jednak w żadnym wypadku nie są one gorsze, czy mniej ciekawe, co zwyczajnie nie do końca takich historii oczekiwałem po tym zbiorze. Nie wpływa to negatywnie na odbiór książki, niemniej warto o tym pamiętać, zabierając się do lektury tego zbioru.

Wszystkie trzy tomy Opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa to wspaniale wydane książki, w twardych oprawach z obwolutą, z przepięknymi oryginalnymi ilustracjami. Całościowo jest to piękna kolekcja, dzięki której możemy na nowo przypomnieć sobie czym jest magia świąt, odkryć na nowo istotę Bożego Narodzenia, czy zrozumieć co w tym czasie powinno być dla nas najważniejsze. Myślę, że czytanie tych opowiadań stanie się moją tradycją Bożonarodzeniową. Pozwalają na chwilę się zatrzymać, podumać nad tym jak wyglądają nasze święta w obliczu ciągłej pogoni za pracą i karierą, gdzie nikt na nic nie ma czasu. Stanowią również okazję do do przemyśleń - co powinniśmy zmienić i wprowadzić w przeżywaniu Bożego Narodzenia, żeby to nie były tylko wolne dni, w których dostaje się prezenty, ale wspólnie spędzone chwile z najbliższymi, wspominanie miłych wydarzeń z przeszłości, czy bliskich, których już z nami nie ma. 

Czym jest dla nas Boże Narodzenie to trzeci tom zebranych Opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa, wydanych w pięknej oprawie i z oryginalnymi ilustracjami. I choć ten tom nie zawiera aż tylu świetnych opowiadań związanych z Bożym Narodzeniem, to zdecydowanie nie można go pominąć. Polecam!

Ocena: 8/10

Opowieści wigilijne:
1. Kolęda prozą
2. Świerszcz za kominkiem
3. Czym jest dla nas Boże Narodzenie

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie
Autor: Charles Dickens
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 06.11.2017
Liczba stron: 470
ISBN: 9788381161909

13 komentarzy:

 1. Ciągle przypominasz mi o tym Dickensie, który już i tak sam mnie gnębi. W sumie co roku przy okazji tego okresu myślę o nim, ale przeważają u mnie te wielgachne cegły. Może jednak uda mi się sięgnąć jeszcze przed końcem tej zimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci Dickensa. Wydanie od Zysku jest bardzo fajnie i świetnie wygląda na półce. To zresztą chyba najbardziej bogaty zbiór Opowieści wigilijnych na polskim rynku :)

   Usuń
  2. Tak, tak, tylko te wydanie kupie, żadne inne. :)

   Usuń
 2. Przeczytałam poprzednie dwa zbiory w listopadzie i o ile z pierwszego jestem bardzo zadowolona, tak drugi mnie zawiódł. Ten na pewno też przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też najlepszy był pierwszy, potem drugi, a trzeci na końcu. Jednak w każdym jest kilka klimatycznych opowieści, które przysłaniają te nieco gorsze :)

   Usuń
  2. Trzeci na końcu? :( Ech, szkoda, miałam nadzieję, że odbije sobie po tym drugim zbiorku w trzecim. No cóż, zobaczymy :)

   Usuń
  3. Dlatego, że dużo opowiadań ma mało zarysowany motyw Bożego Narodzenia :)

   Usuń
  4. Właśnie dlatego nie bardzo podobał mi się tom drugi. Zwłaszcza drugie opowiadanie (Życiowa batalia), które było po prostu historią miłosną :) Najbardziej podeszły mi chyba Sygnaturki, bo miały znacznie mocniejszy przekaz.

   Usuń
 3. Ej, wstyd się przyznać ale ja myślałem, że Dickens napisał tylko jedną Opowieść Wigilijną tą ze Scroog'em :D. Widać człowiek uczy się cały czas :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Ty jeden - też tak myślałem na początku :)
   Historia ze Scrooge'm to Kolęda prozą ;)

   Usuń
 4. Ale kusisz! Lektura idealna na teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki w sam raz na święta, więc z pewnością przeczytam któryś tom w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.