poniedziałek, 28 listopada 2022

Diuna. Pani Kaladanu - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

Pani Kaladnu jest drugim tomem Trylogii Kaladanu, która poprzedza wydarzenia opisane w Diunie Franka Herberta.

Lady Jessika jest oficjalną konkubiną i wielką miłością księcia Leto Atrydy, matką ich syna Paula, Muad’Diba. Wybory, których dokonała, zaważyły na losie Imperium. Już raz przeciwstawiła się starożytnemu zakonowi Bene Gesserit, teraz jednak musi ostatecznie zdecydować, co jest dla niej ważniejsze: lojalność wobec szkoły matek wielebnych czy więzy krwi i oddanie najbliższym. Tymczasem wydarzenia w Imperium nabierają tempa i zaczynają wymykać się spod kontroli, a Bene Gesserit i rodzina Jessiki znajdują się na kursie kolizyjnym z przeznaczeniem.

Wydarzenia w drugim tomie Trylogii Kaladanu nabierają rozpędu, bardzo dużo się dzieje i to na wielu płaszczyznach. Bunt przeciwko imperatorowi wywołany przez Jaxona Aru i Wspólnotę szlachecką wciąż spędza sen z powiek Shaddamowi IV, Leto próbuje swoich sił w polityce na Kaitainie, Jessika musi się zdecydować co jest dla niej najważniejsze, a waśń między Atrydami i Harkonnenami rozgorzewa na nowo. Te wszystkie wątki pozwalają lepiej zrozumieć, co działo się przed wydarzeniami z Diuny Franka Herberta, co do nich doprowadziło i jakie to wszystko ma konsekwencje.

Pani Kaladanu pozwala również lepiej poznać Leto i Jessikę, a także Paula i wielu innych. W Diunie dowiadujemy się o większości z nich dość niewiele, natomiast w Trylogii Kaladanu zdecydowanie więcej, dzięki czemu można lepiej zrozumieć dylematy Jessiki, honorowość Leto, obawy Yueha o swoją żonę, czy przywiązanie Gurney'a Hallecka i Duncana Idaho do Atrydów. Jednocześnie poznajemy coraz to nowe spiski i tajemnice, którymi całe Imperium i Wielkie Rody są przesiąknięte. Za sprawą Jessiki przekonamy się również jak wygląda siedziba Bene Gesserit na Wallachu IX, a dzięki Leto jak brutalna i pełna spisków jest polityka Imperium, w którym nie ma nic za darmo i wszystko ma swoją brutalną cenę.

Pani Kaladanu to dobra i ciekawie napisana kontynuacja Księcia Kaladanu, która przedstawia dalsze wydarzenia, których finał obserwujemy w Diunie Franka Herberta. W drugim tomie dużo się dzieje, a intryga uknuta wokół księcia Leto coraz bardziej się zacieśnia.

Ocena: 8/10

Diuna. Pani Kaladanu do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Diuna. Pani Kaladanu
Autorzy: Brian Herbert, Frank Herbert
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Cykl: Trylogia Kaladanu
Tom: 2
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 25.10.2022
Liczba stron: 570
ISBN:9788381885966

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.