poniedziałek, 7 listopada 2022

Galeria szaleńca - Edward Brooke-Hitching [Przedpremierowo]

Na polskim rynku ukazała się właśnie szósta książka Edwarda Brooke-Hitchinga, czyli Galeria szaleńca. Tym razem autor wziął na tapetę najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki.

Galeria szaleńca to rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziemy tu ponad sto wspaniałych dzieł wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania. Nieznane i zapomniane skarby sąsiadują w niej ze słynnymi arcydziełami z tajemniczą historią. Są tu wizje końca świata, krzyczące rzeźby, magiczne rękopisy, niemożliwa architektura, święci o psich głowach i pierwszy w dziejach portret kanibala. Sztuka kradziona, sztuka marginesu, sztuka duchów i sztuka zemsty, malowidła tworzone na dnie morza przeplatają się ze skandalami artystycznymi, fałszerstwami i mistyfikacjami, sztuką snów i koszmarów, a także zakodowanymi obrazami wciąż czekającymi na rozszyfrowanie. Odkryjemy intrygujące elżbietańskie portrety mężczyzn w płomieniach, sekret nagiej Mony Lizy, makabryczne składniki pewnych pigmentów i historię włoskiego mnicha, który lewitował tak często, że niektórzy uznają go za patrona pasażerów samolotów.

Galeria szaleńca zachwyca tak samo, jak poprzednie pięć książek Edwarda Brooke-Hitchinga. Autor stworzył interesujący zbiór niezwykłych obrazów, rzeźb i innych kuriozów. Wszystkie zaprezentowane tutaj dzieła sztuki są ułożone w porządku chronologicznym - od najstarszych sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat do najnowszych, sprzed dosłownie kilku lat. Przy każdym znajdziemy krótszy lub dłuższy opis, a często również inne podobne obrazy, czy rzeźby tego samego artysty lub w jakiś sposób powiązane z zaprezentowanym. 

Styl autora jest jak zwykle bardzo lekki, gawędziarski, ale nie pozbawiony rzeczowości, pełen ciekawych anegdot i ciekawostek. Dlatego z wielkim zainteresowaniem poznawałem kolejne najniezwyklejsze dzieła sztuki i historie z nimi związane. Przekrój tematyczny zawartych tutaj obrazów i rzeźb jest ogromny - od figurki płodności sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat, przez wizje końca świata, aż po obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, o których ostatnio zrobiło się bardzo głośno. W książce znajdziemy nie tylko najniezwyklejsze dzieła sztuki, ale również takie, z którymi wiążą się jakieś dziwne historie, jak chociażby makabryczne pigmenty, którymi je pomalowano, nieudana renowacja i wiele więcej.

Galeria szaleńca to już szósta książka Edwarda Brooke-Hitchinga, która ukazała się na polskim rynku, przepięknie wydana i bogato ilustrowana. Znajdziemy w niej wiele niezwykłych dzieł sztuki i innych kuriozów, wszystko opisane lekkim, ale rzeczowym językiem. 

Ocena: 8/10

Galeria szaleńca do kupienia na Bonito (współpraca reklamowa)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis! (współpraca reklamowa)

Tytuł: Galeria szaleńca. Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki
Autor: Edward Brooke-Hitching
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 08.11.2022
Liczba stron: 256
ISBN: 9788381885843

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.