piątek, 4 czerwca 2021

Zapowiedzi czerwiec 2021

Początkowo wydawało mi się, że w czerwcu nie będzie aż dużo premier. Jednak kiedy zacząłem przeglądać strony wydawnictw okazało się, że w najbliższych tygodniach czeka na nas dużo interesujących nowości. M.in. pierwszy tom graficznej adaptacji Diuny, kolejny tytuł z serii Wehikuł czasu, wznowienie Ksiąg krwi Barkera, druga część Rytmu wojny Brandona Sandersona, czy trzeci i czwarty tom Malazańskiej Księgi Poległych w twardej oprawie. 

Diuna. Powieść graficzna. Księga I - Kevin J. Anderson, Frank Herbert, Brian Herbert - Rebis - 1 czerwca

Diuna Franka Herberta – arcydzieło science fiction, którego akcja, osadzona w dalekiej przyszłości, rozgrywa się w feudalnym międzygwiezdnym społeczeństwie – to historia Paula Atrydy rozpoczynająca się w chwili, gdy jego rodzina bierze w lenno pustynną planetę Arrakis, jedyne źródło najważniejszej i najcenniejszej substancji w kosmosie. Diuna, oszałamiająca mieszanka przygody, mistycyzmu, enwironmentalizmu i polityki, została wizualnie przetworzona przez Raúla Alléna i Patricię Martín, którzy stworzyli wspaniałą fantastyczną opowieść dla nowego pokolenia czytelników.




Więcej niż człowiek - Theodore Sturgeon - Rebis - 15 czerwca

Prostaczek, który jest telepatą i może zniszczyć człowieka samym spojrzeniem. Dziewczyna, która siłą woli przesuwa przedmioty. Bliźniaczki, które potrafią się teleportować na dowolną odległość. Dziecko z zespołem Downa, które ma umysł geniusza. Chłopak, który dzięki swoim zdolnościom mógłby rządzić światem, ale jest zupełnie pozbawiony zasad moralnych. Sześcioro wyrzutków obdarzonych niezwykłymi talentami łączy się w jedną osobowość, Homo gestalt. To kolejny etap w ewolucji – nadczłowiek. Czy ta wspólnota odniesie się z pogardą do zwykłych ludzi i ich sobie podporządkuje? Czy odnajdzie w sobie miłość i będzie działać dla dobra ludzkości?



Pianola - Kurt Vonnegut - Zysk i S-ka - 15 czerwca

Znakomicie napisana antyutopia w kostiumie science fiction i nadzwyczaj aktualna satyra na społeczeństwo zafascynowane komputerami. Ameryka po „drugiej rewolucji przemysłowej”. Maszyny zastępują człowieka w coraz to nowych dziedzinach – od pracy fizycznej do pracy umysłowej z planowaniem na skalę państwa włącznie. Decydowanie o jednostce i przyszłości społeczeństwa to także ich zadanie. Paul Proteus wywodzi się z kasty doktorów – ludzi jak dotąd niezastąpionych maszynami. Przed nim obiecująca przyszłość, jednak porzuca swoje wygodne życie i przyłącza się do buntu tych, którzy chcą powrotu dawnego stanu rzeczy. 



Wiedźmin. Zatarte wspomnienia. Tom 5 - Egmont - 16 czerwca

Geralt poszukuje nowego zajęcia. Wiedźmini zawsze mieli pod górkę, ale teraz wszystkie potwory jakby zapadły się pod ziemię, więc dla ich pogromców brakuje zajęcia. Niespodziewanie pani burmistrz pewnego miasteczka prosi Geralta o pomoc w pozbyciu się mglaków atakujących dzieci. Wiedźmin szybko wyczuwa, że pod pozornie prostym zleceniem kryje się poważniejsza sprawa. Zwłaszcza że w miasteczku rezyduje stary mag, który bez problemu powinien uporać się z mglakami. Tymczasem pani burmistrz okazuje się chętna do współpracy, ale tylko na swoich warunkach… 




Pacjenci - Jürgen Thorwald - Marginesy - 16 czerwca

Opisując historie pacjentów, Thorwald kreśli dzieje jednego z najśmielszych pomysłów ludzkości – wymieniania uszkodzonych narządów na nowe. Autor oddaje głos cichym bohaterom medycyny – chorym, których wola życia i odwaga, by poddać się nowatorskim i ryzykownym zabiegom, przyczyniły się do uratowania ludzkich istnień. Dzięki nim lekarze, odkrywcy i konstruktorzy mogli zbudować i udoskonalić płucoserce, wykorzystać kawałek celofanu do pierwszych dializ i przeszczepić nerkę. Aż w końcu dokonać niemożliwego – sprawić, że w czyjejś klatce piersiowej zabije serce innego człowieka. Wszystko to działo się zadziwiająco niedawno. Jürgen Thorwald pokazuje, że historię medycyny tworzą losy pojedynczych ludzi i każda z tych osób ma tak samo istotne znacznie – niezależnie od tego, czy stoi przy stole operacyjnym, czy na nim leży.

 

Księgi Krwi - Clive Barker - Mag - 25 czerwca

Zbiór opowiadań grozy Clive'a Barkera to dla czytelników okazja, by na nowo odkryć prawdziwe znaczenie słowa „strach". "Wszystkie nasze ciała to księgi krwi: Gdy nas otworzyć, widać czerwień." Wydanie Ksiąg krwi z dnia na dzień uczyniło z Clive'a Barkera sensację literackiego świata. Błyskotliwy zbiór niepokojących, upiornie poruszających opowiadań dowodził mrocznego talentu porównywalnego z geniuszem Poego i de Sade'a. Stephen King nazwał Barkera, zdobywcę British Fantasy Award i World Fantasy Award, „przyszłością horroru".




Rytm wojny, część 2 - Brandon Sanderson - Mag - 30 czerwca

W opanowanym przez pieśniarzy i Stopionych Urithiru Kaladin i Navani walczą o ocalenie Rodzeństwa, sprena wieży, przed całkowitym zepsuciem. Upadek wieży, stanowiącej główny punkt przerzutowy dla wojsk koalicji monarchów, oznaczałby katastrofę i ostateczne zwycięstwo sił Odium. Aby osiągnąć swój cel, Navani decyduje się na niebezpieczną grę z Raboniel, Stopioną zwaną niegdyś nie bez powodu Panią Bólu. Tymczasem nieświadome sytuacji w Urithiru wojska koalicji prowadzą wojnę w Emulu, Dalinar próbuje poznać głębię swoich mocy Kowala Więzi, a Jasnah umocnić swoją pozycję królowej Alethkaru. Zaś w Cieniomorzu Adolin i Shallan trafiają do fortecy honorsprenów, Nieprzemijającej Prawości, gdzie każde ma swoje niebezpieczne zadanie do wypełnienia.


Wspomnienie lodu - Steven Erikson - Mag - 30 czerwca

Na spustoszonym kontynencie Genabackis zrodziło się nowe, straszliwe imperium, Pannion Domin, które szerzy się niczym potop skażonej krwi, pożerając wszystkich wrogów tajemniczego proroka zwanego panniońskim jasnowidzem. Sprzeciwia mu się sojusz, w którego skład wchodzą Zastęp Dujeka Jednorękiego, Caladan Brood, Anomander Rake oraz Rhivijczycy z równin. Fanatycy jasnowidza mają przewagę liczebną, dlatego też sojusznicy muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach i nawiązać kontakt z potencjalnymi sprzymierzeńcami, tajemniczym bractwem najemników, noszącym nazwę Szarych Mieczy, które zobowiązało się bronić miasta Capustan przed oszalałymi hordami.


Bramy Łańcuchów - Steven Erikson - Mag - 30 czerwca

Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych” minęło kilka lat. Sznur Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii, złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją przeciwko hordom Tornada sha’ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legendarnego marszu Coltaine’a. Na odległej Raraku, w sercu Świętej Pustyni, czeka jasnowidząca sha’ik ze swą armią buntowników. Jej skłóceni przywódcy – plemienni wodzowie, wielcy magowie, malazański renegat i służący mu czarodziej – toczą zaciekłą walkę o władzę, która w każdej chwili może zniszczyć powstanie od środka.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :) 

6 komentarzy:

  1. Ja się zapatruję na:

    Więcej niż człowiek - Theodore Sturgeon
    Pianola - Kurt Vonnegut
    Księgi Krwi - Clive Barker
    Rytm wojny, część 2 - Brandon Sanderson
    Wspomnienie lodu - Steven Erikson
    Bramy Łańcuchów - Steven Erikson

    OdpowiedzUsuń
  2. Dwie pozycję (Rytm wojny i Księga krwi), byłaby jeszcze Malazańska księga, ale nie chcę się ładować w kolejną epicką serię gdy nadrabiam Koło Czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ogólnie bardzo polecam Malazańską Księgę Poległych - ogromny cykl, który jest świetnie napisany :)

      Usuń
  3. Diuna już u mnie, czeka w kolejce, ale czaję się oczywiście na Eriksona (bo jakżeby inaczej) i na Barkera. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam Eriksona mocno, a Barkera też jestem bardzo ciekawy ;)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.