środa, 23 czerwca 2021

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga - Jürgen Thorwald

W ostatnim czasie Wydawnictwo Literackie wznowiło obok Kruchego domu duszy, również Dawną medycynę. Jest to zdecydowanie inna książka niż poprzednie tego autora, które przeczytałem, ale napisana w równie ciekawym i reporterskim stylu, przedstawiająca historię medycyny na przykładzie kilku starożytnych cywilizacji.

Na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, dokonywali amputacji, zabiegów chirurgicznych i trepanacji czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!). Co więcej, nieobce im były cesarskie cięcie, operacja zaćmy czy przeszczepy skóry, a jedną trzecią znanych i używanych obecnie ziół wykorzystywali lekarze w starożytnym Egipcie. Wydaje się niemożliwe? A jednak!

Dawna medycyna to opis sześciu dawnych cywilizacji i ich medycyny. Na początku znajdziemy rys historyczny danej społeczności - ustrój, gospodarkę, położenie nad rzekami i inne uwarunkowania politycznogeograficzne. Następnie dowiadujemy się na jakiej podstawie wiemy jak wyglądała ówczesna medycyna i często przytaczane są w tym miejscu cytaty ze starożytnych pism, czy z odpowiedników współczesnych recept. Thorwald przedstawia także jakie najczęściej spotykano choroby w danym regionie, z czego to wynikało, jak je leczono, jakie stosowano zioła i wiele więcej. Wśród tych wszystkich medycznych procedur, czy sposobów leczenia nie brakuje również wielu rytuałów magicznych i zaklęć, o których autor wspomina i dokładnie przedstawia. Te wszystkie elementy składają się na niezwykle fascynującą całość o historii medycyny, z bogatą bibliografią na końcu książki.

Podobnie jak poprzednie książki autora, które miałem okazję przeczytać, również Dawna medycyna jest napisana lekkim i przystępnym językiem, który sprawia, że zanim się obejrzałem, skończyłem już książkę. Thorwald posiadał niesamowity dar do opowiadania i przedstawiania medycznych kwestii w ciekawy i interesujący sposób. Dawna medycyna, choć jest najmniej "medyczna" niż inne książki autora, to czyta się ją bardzo dobrze. Mniej jest tutaj losów lekarzy i ich pacjentów, ponieważ często nie zostały po nich żadne zapiski, a więcej opisów medycyny i historii, ale i tak całość jest niezwykle interesująca i pełna ciekawostek. Okazuje się, że starożytni stosowali wiele leków i przeprowadzali zabiegi nie znając ich naukowego wyjaśnienia, które poznano często dopiero w XIX wieku, a więc po kilku tysiącach lat!

Dawna medycyna to bardzo dobrze i ciekawie napisana książka o historii medycyny. Dużo ciekawostek i interesujących faktów, które niejeden raz potrafią zaskoczyć jak wysoko rozwinięta była medycyna już kilka tysięcy lat temu. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!


Tytuł: Dawna medycyna
Autor: Jürgen Thorwald
Tłumaczenie: Albin Bandurski, Janina Szczeniecka
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 19.05.2021
Liczba stron: 304
ISBN: 9788308073698

3 komentarze:

 1. Mam "Godzinę detektywów" i "Stulecie detektywów" tego autora i jeżeli mi się spodobają sięgnę również i po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tych dwóch jeszcze nie czytałem, ale czekają na swoją kolej :)

   Usuń
 2. Niedawno właśnie znalazłam bardzo ciekawy materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/wyklady-i-szkolenia,zdrowie-dla-wszystkich,59560423 . Na pewno wam się spodoba

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.