piątek, 18 czerwca 2021

Sandman. Preludia i nokturny - Neil Gaiman

Bardzo lubię twórczość Neila Gaimana, dlatego w ostatnim czasie sięgnąłem po komiks jego autorstwa, czyli Sandamana. Jest to jedna z najbardziej popularnych i docenianych powieści graficznych, która była również wielokrotnie nagradzana. 

Pewna grupa okultystyczna postanawia uwięzić Śmierć, aby nikt więcej nie zginął i wykorzystać jej moc. Przez pomyłkę jednak udaje im się schwytać jej brata, czyli tytułowego Sandmana, władcę snów. Jest on kilkadziesiąt lat więziony, co pociąga za sobą różne konsekwencje w świecie rzeczywistym, ale nie tylko tam. W końcu Sandman uwalnia się, lecz świat nie jest już taki sam, a on musi wyruszyć w podróż, aby odzyskać swoje Narzędzia i moc. 

Sandman od samego początku potrafi zaintrygować i zaciekawić, choć nie jest to najłatwiejszy w odbiorze komiks. Jest to wielowarstwowa opowieść łącząca realizm magiczny z wizjami sennymi z licznymi nawiązaniami kulturowymi i religioznawczymi oraz odniesieniami do współczesnych czasów, legend i historii. Pomimo tego komiks przeczytałem z prawdziwą przyjemnością i bez wątpienia Gaiman stworzył nietuzinkową historię, która czytana po raz pierwszy może nie do końca zachwycić, ale warto dać szansę tej serii. Czytając Preludia i nokturny ma się też wrażenie, że to dopiero początek przygód tytułowego bohatera, a pierwszy tom ma za zadanie przedstawienie jego samego oraz mocy, jakimi dysponuje. Jestem bardzo ciekawy jak Gaiman rozwinie historię Sandmana i jakie jeszcze spotkają go przygody. 

Sandman jest obecnie uznawany za klasykę komiksu i po raz pierwszy ukazał się ponad 30 lat temu. Zatem kreska nie każdemu może przypaść do gustu i nie każdy polubi taki styl. Niemniej jednak trójka ilustratorów, czyli Sam Kieth, Mike Dringenberg i Malcolm Jones III bardzo dobrze oddali naturę i osobowość Sandmana, jak również mroczny i oniryczny charakter całej historii.

Sandman. Preludia i nokturny to pierwszy tom wielokrotnie nagradzanej serii komiksów stworzonych przez Neila Gaimana. Ciekawa historia, tajemniczy i oryginalny bohater oraz surrealistyczny świat snów. Polecam!

Ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Sandman. Preludia i nokturny
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Sam Kieth, Mike Dringenberg i Malcolm Jones III
Kolory: Daniel Vozzo
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Sandman
Tom: 1
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 19.05.2021
Liczba stron: 240
ISBN: 9788328160743

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.