poniedziałek, 21 czerwca 2021

Kruchy dom duszy - Jürgen Thorwald

Po znakomitym Stuleciu chirurgów i Triumfie chirurgów sięgnąłem po kolejną książkę Jurgena Thorwalda, czyli po Kruchy dom duszy. Jest to przykład bardzo dobrej i rzeczowo napisanej pozycji z literatury faktu.

Tym razem autor zagłębia się w dzieje jednej z najbardziej nieuchwytnych dziedzin medycyny - neurochirurgii. Tajemnice funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego, zwłaszcza mózgu, od zawsze frapowały ludzi nauki. To samo dotyczy najróżniejszych nieprawidłowości w jego działaniu. W zakamarkach brudnych, szpitalnych sal i na uniwersytetach w ogromnych bólach rodziły się podstawy dziedziny medycyny, która obecnie ratuje setki tysięcy żyć.

Kruchy dom duszy jest napisany lekkim i przystępnym językiem, ale z wieloma medycznymi terminami, opisami operacji i narzędzi chirurgicznych. Wiedza medyczna nie jest jednak wymagana, aby w pełni zrozumieć treść, ponieważ Thorwald wszystko zrozumiale tłumaczy i wyjaśnia. Całość czyta się dzięki temu bardzo dobrze i z wielkim zainteresowaniem, śledząc losy kolejnych lekarzy, którzy dokonywali przełomowych odkryć oraz historie pacjentów, często pełne bólu i cierpienia. Jak każda gałąź medycyna, również neurochirurgia ma swoje ciemne strony, wiele nieudanych eksperymentów i porażek, ale każda kolejna operacja wnosiła coś nowego do stanu wiedzy i polepszenia życia kolejnych osób z różnymi schorzeniami mózgu i rdzenia kręgowego. 

W odróżnieniu od Stulecia chirurgów i Triumfu chirurgów nie śledzimy tutaj losów Henry'ego Stevena Hartmanna, lecz mamy po prostu opis jak po kolei zmieniało się wyobrażenie na temat mózgu - przez pierwsze operacje, aż po nowoczesne metody leczenia. Na samym początku autor pokazuje jakim tajemniczym i niedostępnym organem był mózg dla ludzi ze starożytności, ale często nawet jeszcze w średniowieczu i później. Następnie dowiadujemy się jak zbudowany jest mózg, kto i kiedy odkrył neuron i synapsę oraz śledzimy losy lekarzy i ich coraz śmielsze badania, operacje i próby zlokalizowania różnych ośrodków w mózgu. Na samym zaś końcu przeczytamy o rozwoju angiografii, encefalografii, czy leczeniu padaczki. Te wszystkie odkrycia, nowe metody leczenia i diagnozy chorób mózgu to zasługa całej rzeszy nieustraszonych lekarzy i pacjentów, którzy odważyli się podjąć leczenie obarczone dużym ryzykiem.

Kruchy dom duszy to kolejna książka Jurgena Thorwalda, którą miałem okazję czytać i która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Znakomicie opowiedziana historia badań nad mózgiem i neurochirurgii. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Kruchy dom duszy
Autor: Jürgen Thorwald
Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 19.05.2021
Liczba stron: 380
ISBN: 9788308073704

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.