środa, 30 czerwca 2021

Battle Royale - Koushun Takami

Od pierwszych zapowiedzi książka Battle Royale, autorstwa Koushuna Takamiego zwróciła moją uwagę. Jest to bardzo znany thriller, który opiera się na prostym, ale dość niecodziennym założeniu: Jak zachowają się nastolatki, które – aby przetrwać – muszą się nawzajem zabijać?

Grupa gimnazjalistów Republiki Wielkiej Azji Wschodniej zostaje uprowadzona ze szkolnej wycieczki i skierowana przez autorytarny rząd na niewielką, ewakuowaną z mieszkającej tam ludności wyspę. Pozostawieni sami sobie, dysponując dostarczonym im uzbrojeniem, mają tylko jedno zadanie: tak długo mordować się nawzajem, aż przeżyje tylko jeden. W tym czasie przeprowadzane są liczne pomiary, między innymi czasu potrzebnego na wykonanie zadania. Ostatnia pozostała przy życiu osoba z klasy (zwycięzca) otrzymuje zabezpieczenie na całe życie oraz dyplom gratulacyjny z podpisem Wodza. Nie ma możliwości sprzeciwu. Nie ma możliwości odmówienia udziału w „programie” bez groźby natychmiastowej śmierci – do szyj nastolatków przymocowano bowiem specjalne obroże z ładunkiem wybuchowym. Mogą albo poddać się grze i zabijać, albo samemu zginąć…

Książka Battle Royale po raz pierwszy ukazała się w Japonii w 1999 roku, a krótko później została zekranizowana i zaadaptowana w formie mangi. Po premierze powieść szybko stała się obiektem poważnej krytyki, co jednak nie przeszkodziło, aby stała się bestsellerem i to nie tylko w Japonii. Książka okazała się również popkulturowym fenomenem, przez co obecnie można uznać powieść za klasykę. Pomimo tego dopiero po ponad 20 latach książka Battle Royale ukazała się po polsku w tłumaczeniu Urszuli Knap za sprawą wydawnictwa Vesper, w twardej oprawie i z klimatycznymi ilustracjami Macieja Kamudy. 

Battle Royale liczy blisko 800 stron i od początku do samego końca potrafi trzymać w napięciu, a malejąca liczba pozostałych uczniów przy życiu na końcu każdego rozdziału powoduje, że trudno odłożyć ją na bok. Jestem pod dużym wrażeniem pomysłu, realizacji, jak również tego jak dobrze jest napisana. Pomimo że w książce mamy ponad 40 bohaterów, a ich imiona są niekiedy dość zbliżona do siebie, to nie miałem większych trudności w rozróżnieniu kto jest kim. Pomocna jest w tym lista uczniów zamieszczona na samym początku oraz fakt, że autor skupia się na kilku głównych bohaterach, a resztę pokazuje tylko w kluczowych momentach, najczęściej, kiedy za chwilę mają umrzeć. Co ważne, autor każdą z postaci dobrze wykreował, przedstawił jej osobowość, dążenia, co czuje w związku z grą, a często również pokazuje jakieś wydarzenia z przeszłości, które mają wpływ na teraźniejszość. Jedni się boją, inni zabijają z zimną krwią, niektórzy chcą uciec z wyspy, a część stara się trzymać razem i zwyczajnie przeżyć jak najdłużej. Nie jest to zatem książka o bezmyślnym zabijaniu się, aż pozostanie ostatni żywy na wyspie. To przede wszystkim powieść o młodych ludziach i jak różnie reagują na zaistniałą sytuację, co możemy bardzo dobrze prześledzić na blisko 800 stronach. 

Czytając już opis książki trudno nie porównywać jej do Igrzysk Śmierci. Nawet jeżeli nie czytaliśmy książek Suzanne Collins, a znamy tylko ogólny zarys fabuły, to podobieństwa, ale i różnice nasuwają się same. O czym warto jednak pamiętać, że pierwsza była powieść Takamiego, a dopiero później książki Suzanne Collins. 

Battle Royale to niesamowity thriller, w którym grupa nastolatków znajdująca się na wyspie ma tylko jeden cel - przeżyć. Nie jest to jednak powieść o bezmyślnym mordowaniu, ale bardzo ciekawe i wnikliwe pokazanie różnych zachowań nastolatków, którzy muszą zabijać się nawzajem. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Battle Royale
Autor: Koushun Takami
Tłumaczenie: Urszula Knap
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 02.06.2021
Liczba stron: 772
ISBN: 9788377313626

6 komentarzy:

 1. Wersji papierowej nie znam, ale wersja filmowa przypadła mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę zobaczyć film, bo wydaje mi się, że nie oglądałem :)

   Usuń
 2. Cenie wydawnictwo Vesper za świetne klasyki. Battle Royale będzie na półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już na półce i bardzo miło wspominam wersję filmową, więc oczekuję od tej pozycji całkiem sporo. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie będziesz zawiedziona, choć ja filmu nie widziałem, więc ciężko mi porównywać :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.