niedziela, 29 listopada 2020

Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś - Jonathan J. Moore

Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś, to już czwarta książka Jonathana J. Moore, którą miałem okazję czytać i ponownie była to bardzo dobra lektura. 

W dawnych wiekach chorzy znajdowali się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Dziwaczne kuracje powodowały u nich jeszcze większe cierpienia niż same choroby i często okazywały się zupełnie nieskuteczne. Ówczesne metody leczenia były raczej efektowne niż efektywne. Stosowanie wywarów ze zmielonej czaszki, świeżej krwi młodzieńców czy śmierdzących odchodów to tylko niektóre z dawnych metod uśmierzania różnych dolegliwości. Dzisiaj na wspomnienie o nich włos się jeży na karku! Kiedyś każda recepta opierała się na szalonych przesądach i bezsensownych domysłach. Choroby były utrapieniem nie tylko dla pojedynczego człowieka, ale także dla całych społeczności. Wiele ze schorzeń zmieniło bieg historii. 

W książce znajdziemy wiele przerażających chorób, które dotykały naszych przodków, ale również niezwykłych i często zabójczych terapii, którym byli poddawani. Patrząc na spis treści może się wydawać, że o tych niecodziennych metodach leczenia jest zaledwie jeden rozdział zatytułowany Szokująca chirurgia, ale Moore w trakcie opisów poszczególnych chorób podaje liczne przykłady jak kiedyś próbowano leczyć różne dolegliwości, często szkodząc bardziej pacjentowi niż mu pomagając. 

Z książki Jonathana Moore'a dowiemy się o wielu powszechnie znanych chorobach, jak i tych mniej znanych. Przeczytamy skąd się wzięły, jak ewoluowały, jakie dają objawy, jak je kiedyś leczono, a jak współcześnie. Autor nie upiększa opisów, ale pokazuje jak naprawdę wyglądały schorzenia, jakie powodowały okropne rany, czy objawy. Co więcej, przy wielu schorzeniach podaje również aspekt historyczny, tak jak jest np. przy tyfusie, który zdziesiątkował armię Napoleona - opisuje dlaczego tak się stało, jaka była tego przyczyna i jakie dla historii miało to skutki. Całościowo daje to bardzo ciekawy i pełny obraz danej choroby i jej wszystkich aspektów. 

Pod względem wydania, to tak jak poprzednie tytuły, stoi ono na wysokim poziomie. W środku znajdziemy dziesiątki kolorowych ilustracji, wydrukowanych na dobrej jakości papierze. Przeważają tym razem wszelkiego rodzaju ryciny, obrazy, czy zdjęcia dawnych narzędzi do leczenia. W połączeniu z treścią, nadają one całej książce momentami dość upornego charakteru. Ponownie jednak nie mamy bibliografii, ale jedynie Literaturę uzupełniającą, z kilkunastoma pozycjami dla czytelników pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Mały drobiazg, ale szkoda, że w każdej z czterech książek nie było bibliografii. 

Przerażające choroby i zabójcze terapie to kolejna, ciekawa, choć momentami przerażająca książka Jonathana J. Moore. Tym razem na temat różnych schorzeń i chorób oraz metod ich leczenia w dawnych czasach. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś 
Autor: Jonathan J. Moore
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 14.10.2020
Liczba stron: 256
ISBN: 9788324056804

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.